У парламент наступного скликання можуть потрапити п’ять політичних сил – Партія регіонів, “Батьківщина”, УДАР, комуністи і “Свобода”, що ледь-ледь перестрибує виборчий бар’єр. Проте ситуація може кардинально змінитися, позаяк значна частина виборців ще не визначилися, як діяти у жовтні на дільницях (таких 27,2%!). Ще 18% українців, які мають право голосу, наразі упевнені, що на голосування не підуть. Такими є результати дослідження Київського міжнародного інституту соціології.
Згідно з даними КМІСу, станом на травень найбільшою підтримкою виборців могли похвалитися “регіонали”: рейтинг у них хоч і невисокий, але більший, аніж у інших – 15,5%. Враховуючи кількість тих, які ще думають, кому делегувати голос, та кількість тих, що вирішили позбавити себе задоволення вибору парламентаріїв, цей показник становитиме 27,7%! Аналогічна ситуація й у інших партій: “Батьківщина” при базовій підтримці 14,4% матиме 26,3%, УДАР при 8,4% у підсумку отримає майже вдвічі більше – 15,5%, а комуністи із 5,4% вийдуть на 9,8%. Найбільша інтрига зі “свободівцями”, до яких в Україні прихильно ставляться 2,8% виборців. За поточної мобілізації українців цей показник перетворюється на 5,1% – граничне потрапляння.
Однак до виборів залишається менш ніж півроку. Тож варто сподіватися змін. До прикладу, шість місяців тому лідерами електоральних симпатій були “бютівці”, хоч відтоді й утратили 3%. Це наче й небагато, але більшість партій, що проходять до Верховної Ради, за той час прихильників не губили, а збирали (виняток становлять “регіонали”).
Загалом, українці хоч і невпевнені, та налаштовані опозиційно. Якщо перетворимо відсотки “на крісла”, то зауважимо, що із 225 місць у ВРУ сотня може належати “регіоналам” та комуністам, решта 125 – за опозиціонерами. Ще половина складу парламенту залежатиме від поки що неясних мажоритарних перспектив. Можемо почути як те, що обрані в округах депутати будуть більше зговірливими з партією влади, так і те, що можуть стати опорою опозиціонерів.
Ситуація наразі грає на руку противникам влади, адже базові електоральні поля “регіоналів” нині найбільш пасивні: тут на вибори відмовляється іти кожен четвертий українець.
Найбільш мобілізованими є виборці восьми західних областей: не мають наміру голосувати лише 10% жителів. Усього ж в країні лише 55% громадян запевняють, що обов’язково підуть на вибори. Якщо цей показник буде актуальним до жовтня (бо поки що, як показують соціологічні опитування, збільшується кількість “невпевнених”), матимемо одну з найменших явок на дільницях.
Дослідження КМІСу тривало з 23 травня по
1 червня в усіх областях країни. Методом особистого інтерв’ю опитані 2042 респонденти. Похибка не перевищує 3,3%.