Давали, дають і даватимуть хабарі. Такий висновок можна зробити після оприлюднення сумної статистики, яку підготував Київський інститут проблем управління імені Горшеніна.
Давали, дають і даватимуть хабарі. Такий висновок можна зробити після оприлюднення сумної статистики, яку підготував Київський інститут проблем управління імені Горшеніна.
Згідно з результатами соціологічного дослідження лише 26,1% українців не давали хабара під час вступу і навчання у вишах. А 63,5% українців із тих, хто сам вчився або чиї діти здобували освіту, доводилося дарувати подарунки або платити гроші викладачам чи керівництву вишів. Стільки ж опитаних вважають такі вчинки хабаром. Відтак українці лояльно ставляться до необхідності дарувати подарунки учителям, коли їхня дитина вчиться у школі. Однак, батьки неоднозначно сприймають ту ж саму потребу дарувати подарунки у вишах.
Експерти звертають увагу на те, що все більше українців не вважають дачу хабара у виші одиничним випадком.
Часто це доводиться робити 10,3% українців, періодично - 76,1% і лише 11,2% роблять це зрідка, решті було важко відповісти на це питання. При цьому найчастіше ініціативу дати хабар виявляють батьки або студенти (33,1% давали хабар із власної ініціативи, 36,4% - з ініціативи старости чи інших представників студентського самоврядування. Приблизно кожен п'ятий хабар (19,3%) дають з ініціативи представників вишу. У переліку приводів для дачі хабара лідирує вступ до вишу - з цією метою хабар давали 42,3% українців. Далі йдуть успішне складання іспитів і заліків - 24,7% і 11,5% хабарів відповідно, загроза відрахування із вишу - 6,7%.
Коментуючи отримані дані дослідження, керівник call-центру Інституту Горшеніна Марина Ткаченко пояснила, що корумпованість вищої школи вказує на те, що "ринкові інтереси і академічні цінності - речі, які погано порівнюються. Корумпованість - це головний негативний ефект комерціалізації вишів, протилежна сторона ринку освіти".