Найвидатнішим українцем наші співвітчизники вважають Тараса Шевченка. Його найближчі “переслідувачі” – Леся Українка та Богдан Хмельницький – набрали удвічі менше прихильників. Згідно з опитуванням соціологічної групи “Рейтинг”, 58,7% українців уважають, що найвидатнішим представником нації є автор “Кобзаря”.
За Лесю Українку висловилося 22,5%, за Богдана Хмельницького – 20,1%. До першої десятки також увійшли Іван Франко (12,7%), Віталій Кличко (10,8%), Михайло Грушевський 7,7%, Григорій Сковорода (5,7%), Іван Мазепа (5,6%), Степан Бандера (4,3%) та Ярослав Мудрий (3,8%).
Специфіка опитування полягає у тому, що респондентам не пропонували обирати варіанти із наперед укладеного списку. Опитувані самі обирали по три людини, які, на їх думку, є найгіднішими представниками нації. Усього соціологи визначили сотню найвидатніших, щонайменше третина із яких є нашими сучасниками.
До списку потрапили усі українські президенти. Найвище з-поміж них піднявся гарант нинішній – Віктор Федорович розташувався одразу за Ліною Костенко на 23 сходинці. Леонід Кучма посів 26 позицію, його попередник Леонід Кравчук – 28, а Віктор Ющенко вийшов найменш видатним президентом і опустився на 49 сходинку.
Узагалі у списку немало нинішніх політиків. Найбільш видатною з-поміж них українці визначили Юлію Тимошенко, яка посіла 14 сходинку. Якщо не враховувати президентів та Віталія Кличка, який фігурує тут за спортивні досягнення, дивує висока позиція головного комуніста країни – Петра Симоненка, який опинився на 39 місці. До останньої чверті сотні кращих потрапили й Арсеній Яценюк та Олег Тягнибок.
Що ж до регіональних особливостей, то захід країни найбільше з-поміж інших голосував за Івана Франка, Івана Мазепу, Степана Бандеру та В’ячеслава Чорновола. Тутешня п’ятірка найвидатніших українців відтак виглядала б таким чином: Тарас Шевченко (65%), Леся Українка (27%), Іван Франко (25%), Степан Бандера (16%), Богдан Хмельницький (14%).
P.S. Дослідження “Рейтинг” проводив 5-14 травня. Усього опитали 2000 дорослих респондентів у всіх регіонах країни. Похибка не перевищує 2,2%.