Центральна виборча комісія оприлюднила межі 225 постійних виборчих округів. Експертні організації та опозиційні депутати заявляють, що від 50 до 70 округів сформовано із порушеннями – під конкретних кандидатів. Це означає, що на цих майданчиках влада ставитиме на перемогу конкретного кандидата й робитиме усе, аби ставка зіграла.
У громадській мережі “ОПОРА” заявляють, що п’ята частина округів нарізана за сумнівними критеріями. “Частину округів сформовано з необґрунтованим поділом територіальних громад між різними одиницями (27 округів, 12% випадків).
ДО ТЕМИ Передвиборна кампанія в Україні стартує 30 липня – від цієї дати партії зможуть висувати своїх кандидатів у народні депутати. Цей процес повинен завершитися 9 серпня. Це передбачено орієнтовним календарним планом основних організаційних заходів з підготовки та проведення виборів 28 жовтня, який оприлюднено на офіційному сайті ЦВК. Документи для реєстрації як партійних списків, так і кандидатів у мажоритарних округах повинні бути подані до ЦВК не пізніше 13 серпня, після чого ЦВК не пізніше ніж на п’ятий день повинна ухвалити рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації. Ще два дні відводиться на виправлення помилок і неточностей у документах, поданих для реєстрації кандидатів. Отже, реєстрація кандидатів у депутати повинна завершитися 20 серпня. Партії та кандидати в одномандатних округах мають право почати передвиборну агітацію наступного дня після реєстрації. Голосування на виборах народних депутатів відбудеться 28 жовтня. ЦВК має встановити офіційні результати виборів до 12 листопада й оприлюднити їх у газетах “Голос України” й “Урядовий кур’єр” не пізніше ніж через п’ять днів після прийняття рішення про результати голосування, тобто не пізніше 17 листопада. |
Тобто, раніше місто чи район повністю входили до складу округу, а тепер місто поділено між кількома, до кожного округу зараховано мешканців ближніх сіл та селищ. Така конфігурація є нетрадиційною для низки громад і завідомо розбиває електоральні групи за ознакою місця проживання. Інша категорія – утворення анклавів, територій, які належать до одного округу, але оточені громадами, що перебувають у складі іншого. Такі ситуації “ОПОРА” прослідкувала у семи новоутворених округах (3,1% від загальної кількості)”, – повідомляє прес-служба організації.
Там також зазначають, що порушення законодавства під час утворення округів не зафіксували, а кількість виборців у кожному є в допустимих межах відхилення. Однак результати такої нарізки “не завжди мають логіку організації якісної виборчої кампанії, а подекуди ускладнюватимуть її проведення”.
Критикує нарізку округів і заступник голови парламенту Микола Томенко. За його підрахунками, 70 виборчих округів сформовано із порушенням принципу компактності. Томенко запевняє, що в результаті створення округів було розділено 38 районів у містах, 32 сільські райони і чотири міста. “Теоретично можна припустити, що як виняток таке можливо, враховуючи необхідність забезпечення відповідної кількості виборців, однак безпосередній аналіз підтверджує, що в абсолютній більшості випадків мова йде про передвиборну вигоду”, – сказав він.
У ЦВК усі звинувачення в упередженості відкидають, зазначаючи, що принципу середньої кількості виборців (161 140 осіб ± 12%) не порушували.
КОМЕНТАР |
Оксана Дащаківська, виконавчий директор Комітету виборців України у Львівській області: |
- Комітет виборців України раніше ініціював проведення громадських консультацій, обговорень нарізки округів. Наші пропозиції щодо нарізки округів на Львівщині, які й стали результатом відповідних обговорень, були враховані майже стовідсотково. Були незначні відмінності, але загалом округи на Львівщині створені досить об'єктивно, у рамках здорової логіки. Якщо ж говорити про Україну в цілому, то округи в деяких регіонах України не завжди нарізані відповідно до здорової логіки. Очевидно, формувалися під підставних кандидатів. Особливі застереження викликає Донецька область, є проблеми і в Черкасах. |