День 26 річниці від часу найбільшої техногенної катастрофи в історії людства залишив лише гіркий полиновий присмак. Президент України Віктор Янукович урочисто й демонстративно запустив технологічний цикл очікуваного, проте неоднозначного, будівництва арки нового конфайнменту над четвертим енергоблоком АЕС. В цей же час прем’єр-міністр Микола Азаров, довів, що влада досі не може знайти заміну небезпечному ядерному паливу. Вже традиційно для українського повсякдення політики діяли під акомпанемент акцій протесту. Цього разу протестували організації ветеранів Чорнобиля.
Відзначення дня аварії на ЧАЕС, розпочалось із вшанування жертв катастрофи. Вночі із 25 на 26 квітня в багатьох містах відбулися заходи в пам’ять про Чорнобильську катастрофу. Зокрема у багатьох містах України відбулися покладання квітів, народні віча та пройшли хвилини мовчання. Тим не менше ранок 26 квітня повернув чорнобильців до реалій сьогодення. Більше двохсот представників організацій ветеранів Чорнобиля взяли участь у мітингу під Верховною Радою України. Учасники протестів вимагають, зокрема, покращення соціально-економічних умов та відставки нинішньої влади.
ДО ТЕМИ Учасники львівського віче з відзначення 26-ї річниці аварії на АЕС звернулися до центральної та місцевої влади із вимогами повернення України в правове поле Конституції та законів судів з метою дотримання соціальної справедливості. Зокрема автори звернення вимагають збільшити у три рази пенсійне забезпечення учасників ліквідації 2-ї та 3-ї категорій, евакуйованих та переселених, відновлення до 15 травня 2012 р. роботи спірних комісій з встановлення статусу постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та відновлення даних з оплати праці за роботу по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. “Майбутнє наших дітей повинно бути захищено законом! Діти, які досягнули повноліття, повинні і надалі перебувати під посиленим медичним контролем і держава повинна гарантувати їм необхідну медичну допомогу” – також йдеться у зверненні. |
“У разі невиконання наших вимог – ми вам не заздримо”, – наголосили учасники акції. Зрозуміло, що ані уряд, ані президент вимог мітингувальників не тільки не виконали, а й не почули. Цього разу банально не мали такої можливості. Адже саме в цей час Віктор Янукович у присутності послів 21 країни натискував доленосну кнопку на ЧАЕС, тим самим розпочинаючи технологічний цикл будівництва арки нового, нібито безпечного, конфайнменту. Окрім президента у запуску будівництва також взяли участь, міністр надзвичайних ситуацій Віктор Балога, представники консорціуму “Novarka”, посли країн-донорів Чорнобильського фонду “Укриття” та представники ЄБРР. Серед послів варто відзначити присутність амбасадорів США, Японії, Китаю, Угорщини, Польщі, Росії, Франції, Італії, Казахстану, а також Європейської комісії. “Сьогодні ми стали свідками визначального перевтілення об’єкта укриття на екологічно безпечну систему – будівництва арки Чорнобильської атомної електростанції. Ця конструкція за своїми масштабами не має аналогів у світі. Успішна реалізація проекту гарантуватиме екологічну безпеку всіх прилеглих територій”, – урочисто заявив Янукович.
Тим не менше гучний старт, як і саме будівництво, не викликає захвату у багатьох аналітиків. Член парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Юрій Костенко днями заявив: “Я противник реалізації цієї стратегії – будівництва ще одного укриття. Як на мене, це не вирішення проблеми, а лише її приховування від світової спільноти”. Не менш критично поставився до будівництва ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС, народний депутат першого скликання, кандидат технічних наук Володимир Усатенко, який в інтерв’ю “Урядовому кур’єру” заявив, що коли будувався перший саркофаг, було відомо, що в самому реакторі палива як такого вже не залишилося. “Висока радіація спостерігалася не в самій шахті реактора, а в басейні витримки відпрацьованого палива. Отже, спроби щось будувати – це спроби поховання цих фактів”, – заявив експерт.
Отже, поховавши один раз порожнє місце ми це робимо й вдруге, а проект сумою півтора мільярда євро може лише негативно позначитись на українських реаліях. Зокрема екс-дипломат Юрій Щербак, який свого часу був міністром охорони довкілля заявив, що будівництво ведеться неперевіреними методами, а отже його результати можуть бути не прогнозовані: “У мене є підозра, що наші європейські колеги дуже добре пристосувались до української корупції, і вони теж собі нагрівають руки”.
Нагадаємо, що будівництво укриття проводитиме французький концерн “Novarka”. Проектний термін експлуатації – 100 років. Вартість цього проекту становить понад 1 млрд євро. Не залишив українцям альтернативи прим’єр-мінстр Микола Азаров, який під час наради з питань підвищення безпеки експлуатації енергоблоків заявив, що в України в найближчі 20 років немає шансів мінімізувати використання атомної енергетики. Більше того, Азаров пообіцяв розвивати галузь: “Вже в цьому році починається будівництво двох атомних блоків на Хмельницькій АЕС. У цьому ж році починається будівництво заводу з виготовлення напівфабрикатів ядерного палива”.
Скидається на те, що незважаючи на сумний досвід українська влада знову демонструє своє вперте невміння вчитися на помилках минулого. Замість пошуку альтернативи, уряд продовжує розвивати те, що призвело до однієї із найбільших трагедій в історії людства, ховає будь-які сліди цієї трагедії й ігнорує усі вимоги постраждалих.