Правоохоронні органи і податкова інспекція минулого тижня перевірили два найбільші українські інтернет-магазини. Як наслідок – гігант торгівлі в інтернеті магазин “Rozetka.ua” було тимчасово заблоковано, а другий за розмірами віртуальний маркет “Sokol.ua” опинився під контролем правоохоронців.
Власникам “Rozetka.ua” висунули звинувачення у несплаті податків на суму близько семи мільйонів гривень і їм загрожує 10 років в’язниці. Звісно, від сплати податків ніхто не звільняється, але випадок із “Rozetka.ua” далеко не поодинокий і свідчить про посилення тиску на найвільніший український ринок – інтернет.
Правоохоронні органи повідомляють, що справу проти “Rozetka.ua” було порушено за результатами двох перевірок. Одна датується ще жовтнем 2011-го, друга – березнем 2012-го. Під час перевірок податківці з’ясували, що посадові особи підприємства шляхом оформлення безтоварних операцій ухилилися від сплати ПДВ на загальну суму понад 7 млн грн. Це дозволило правоохоронцям провести перевірку й порушити кримінальну справу стосовно директора ТОВ “Rozetka.ua”. В операції проти інтернет-магазину брало участь понад 150 чоловік особового складу правоохоронних органів.
У той же день у податковій заявили, що власники магазину погодилися відшкодувати збиток і це дозволить їм уникнути кримінальної відповідальності. Керівництво інтернет-магазину заявляє, що нічого не знає про “свою згоду на відшкодування коштів”.
Інша офіційна причина була задекларована правоохоронцями при обшуку другого за значенням інтернет-магазину “Sokol.ua”. Обшук у компанії було проведено пізно ввечері. Працівники міліції вилучили документи в офісі магазину. Обшук нібито проводився в рамках розслідування кримінальної справи про шахрайство.
Варто зазначити, що це вже друга хвиля обшуків спрямованих “наводити лад” в українському інтернеті. У вересні 2011-го співробітники Управління по боротьбі з оргзлочинністю провели обшук в офісах компанії “ПростоПринт”, що друкувала футболки з написом “Спасибі жителям Донбасу...”.
За офіційною версією МВС, це було пов’язано з підробкою сувенірної продукції до Євро-2012. У січні 2012-го перестав працювати найбільший український сервіс зберігання інформації “Еx.ua”. Приводом для порушення справи стало “звернення офіційних представників світових виробників програмного забезпечення. Тоді МВС вилучило близько 200 серверів порталу. Після DDoS-атак на офіційні сайти органів влади домен “Еx.ua” був розблокований.
Якщо зараз для закриття тих чи інших серверів необхідно шукати вагомі причини, то незабаром ВРУ зробить спробу подолати довгу тяганину. Так, нардеп від Партії регіонів Максим Луцький 25 квітня рекомендуватиме парламенту до другого читання законопроект, який дозволить закривати будь-який інтернет-ресурс або файлообмінник без рішення суду.
Якщо законопроект вступить у дію, фінансові і правові санкції можна буде пред’явити будь-якому українському провайдеру та файлообмінникам, після цього ресурси можна буде закривати упродовж семи днів без рішення суду, за підписом чиновника середньої руки. Про це повідомила народний депутат Леся Оробець.
Тенденції прибирання інтернету під контроль можуть мати, окрім офіційних версій, багато інших причин – від усунення з ринку “неугодних підприємців” до обмеження свободи слова у найвільнішому просторі. Фактом залишається те, що до жовтневих виборів залишається все менше часу і підконтрольний інтернет сьогодні, як ніколи, потрібний людям, які вестимуть цей контроль.