Ще одне “ні” для України

Міністр закордонних справ Чехії заявив, що угоди про асоціацію України з ЄС не буде

У труну євроінтеграційних прагнень України вбито ще одного цвяха. Днями міністр закордонних справ Чеської Республіки Карел Шварценберг заявив, що його країна не збирається ратифікувати Угоду про асоціацію України з ЄС. Чеський міністр зазначив, що парламент його країни не зробить цього навіть, якщо Угода буде узгоджена та підписана. “Зараз ні. Я думаю, що в інший час – так, але не зараз. Пізніше”, – однозначно заявив Шварценберг – в інтерв’ю Deutsche Welle.

Міністр заявив, що офіційна Прага не вважає теперішню Україну відповідною базовим політичним цінностям і правилам євроспільноти. Зокрема, чехи переконані, що в нашій країні немає верховенства права, не панують демократичні принципи, відсутнє розумне управління й до кінця не сформоване громадянське суспільство. За словами К. Шварценберга, “Україна є однією з важливих країн Європи, але вона повинна пройти увесь важкий шлях євроінтеграції”.

ДО ТЕМИ

Чеський міністр Карл Шварценберг був серед п’яти міністрів закордонних справ країн ЄС, які на початку місяця опублікували відкритого листа у The New York Times, в якому вони дали оцінку стану української демократії за останні п’ять років. У листі йдеться про чіткі тенденції згортання демократичних свобод в Україні та необхідність повернення української влади на правильну дорогу. 

“Наша мета – закріпити Україну в європейській сім’ї, що символізуватиметься підписанням і ратифікацією Угоди про асоціацію”, – зазначили міністри. Окрім чеського міністра під листом підписались міністри закордонних справ Швеції, Великої Британії, Польщі та Німеччини. 

Також у Чехії сподіваються, що в Україні будуть створені рівні умови для всіх учасників майбутніх парламентських виборів-2012. Стосовно судових процесів над лідерами опозиції міністр застеріг: “У Європейському Союзі таке враження, що судова влада в Україні працює за політичним замовленням. Це робить неможливим майбутнє членство країни в ЄС”.

Скидається на те, що дорогий передвиборчий піар влади, стосовно зовнішньополітичних успіхів України розбивається на друзки  при зіткненні із реальністю: без справжніх внутрішніх реформ Україна Європі не потрібна.  Адже заяви Чехії не перші тенденції, які вказують на те, що вірогідніше за все Європа покаже червоне світло Україні.

Раніше німецькі депутати Європарламенту Ребекка Хармс і Вернер заявили, що підписання угоди з Україною неможливе. Як і чехи, німці апелювали про порушення прав людини в Україні, відсутність верховенства права та слабкому станові демократії в країні. “Це означає, що ЄС та країнам-членам варто відкласти будь-які плани щодо підписання угоди щонайменше до проведення парламентських виборів у жовтні”, – заявили тоді депутати. Також про неможливість ратифікації угоди у німецькому Бундестазі заявив голова парламентського комітету у справах ЄС Ґунтер Кріхбаум, який до того ж не вважає, що вибори в Україні повинні якось повпливати на ставлення Європи: “Проведення виборів у відповідності до демократичних засад – в інтересах самої України. Можливо, парламенти деяких країн ЄС вже незабаром ратифікують угоду з Україною. Німецький Бундестаг, безперечно, не належатиме до їхнього числа”.

Відмова парламентів, як мінімум двох європейських країн, надавати Україні право на євроінтеграцію свідчить про смерть теперішньої моделі європейських прагнень України. Адже ще раніше голова представництва Євросоюзу в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра, заявив, що вести мову навіть про часткове набуття чинності певних частин Угоди про асоціацію можна буде лише після підписання цієї угоди. “Без підписання не може відбутися ратифікації”, – сказав він. При цьому Ж. Тейшейра зауважив, що перед цим має бути ухвалене політичне рішення країнами ЄС і дана згода на підписання цього документа. 

Отже, основні повідомлення з Європи фактично вимагають єдиного – дотримання європейських цінностей, тобто того, що вже сьогодні державі під силу зробити. Проте, схоже, правляча верхівка готова пожертвувати волею громадян, які в чисельній більшості підтримують євроінтеграцію (див. графік), здоровим глуздом і національними інтересами заради збереження того внутрішнього ладу, який сьогодні панує в країні. І хоча президент В. Янукович заявляє, що у сучасному світі Україна повинна знаходити своє місце, бо ізоляція, за його словами, – це самогубство, саме до цього “самогубства” йде сьогоднішня Україна.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4859 / 1.58MB / SQL:{query_count}