Вже рівно тиждень вирують пристрасті довкола судна "Фаїна" з українським екіпажем і військовим вантажем на борту, яке захопили сомалійські пірати. З розвитком подій щоразу з'являються нові версії того, хто і що стоїть за піратами, які вимагають викуп за захоплений український корабель біля берегів Африки.
Нагадаємо, судно, яке перевозило 33 танки Т-72 та інше озброєння, захопили минулого четверга біля берегів Кенії. "Фаїна" прямувала під прапором держави Беліз із України до кенійського порту Момбаса. З 21 членів екіпажу - 17 українців, троє росіян та громадянин Латвії.
Як повідомляла "Пошта", спочатку пірати висунули вимогу викупу за 35 мільйонів доларів, однак уже наступного дня "ціну питання" знизили до 20 мільйонів. Наразі серед жертв - громадянин Росії, капітан судна Володимир Колобков, який помер від гіпертонічного кризу та ще троє сомалійських піратів, які загинули внаслідок внутрішніх міжусобиць.
Танки, боєприпаси та гранатомети, за твердженням української влади, законно продали Кенії. Однак військово-морський флот (ВМФ) США має іншу думку. Його представник в ефірі телеканалу "Аль-Арабія" заявив, що танки та інше озброєння везли невідомим покупцям у Судан. До теми: ООН ввела ембарго на постачання зброї в конфліктний регіон Дарфур у Судані (заборона не розповсюджується на продаж зброї уряду Судану або місцевим властям на півдні країни).
Багато експертів теж сумніваються, що Кенія могла купити танки радянського зразка, адже досі зброю у країну постачали США, Великобританія та Китай (на озброєнні кенійської армії стоять танки британського виробництва). За інформацією ВВС, зброю мали розвантажити в кенійському порту Момбаса і автошляхами доправити до сусіднього Судану. Представник міжнародної організації, яка опікується безпекою мореплавців, Ендрю Мвангура підтвердив ВВС, що минулого року через Кенію на південь Судану пройшли, щонайменше, три партії зброї.
Водночас представники силових структур України і США домовилися про співпрацю щодо звільнення українських громадян з "Фаїни", повідомив в.о. глави Служби безпеки України Валентин Наливайченко. За його словами, українська робоча група співпрацює з американськими колегами, шукаючи найефективніший шлях звільнення судна.
Американські військово-морські сили стежать за тим, щоб пірати не почали розвантажувати військове обладнання і танки, які знаходяться на борту.
Неофіційна версія розвитку подій дещо інша - оповита низкою підозр та здогадок.
Зокрема, фахівці Агентства Євро-Атлантичного Співробітництва (AEAC) роздумують над тим, чому пірати, якщо вони були сомалійцями, не захопили судно "Фаїна" поблизу Сомалі, а вирішили йти на південь, ближче до Кенії; чому російський сторожовий корабель "Нєустрашимий", який у цей час, за словами представників прес-служби ВМФ Росії, перебував у тому регіоні, щоб боротись з моpським тероризмом, не проконтролював вихід українського судна зі зброєю на борту із Сомалійських територіальних вод; чому Кенія, якщо очікувала такий коштовний вантаж, не спровадила назустріч судну "Фаїна" свою охорону, аби забезпечити йому безперешкодний перехід до порту Момбаса; чому Україна не потурбувалась про безпеку судна, знаючи, що у регіоні процвітає найнебезпечніше у світі піратство.
Дещо прояснив ситуацію продюсер Сомалійської служби ВВС Гасан Баріс. Він каже, що біля берегів Сомалі діють "професійні" бандити, яких ніхто не контролює. Вони нападають на іноземні судна, стверджуючи, що захищають прикордонні води від іноземних нелегалів. Такі напади зазвичай не завершуються дуже погано. Бандити найчастіше перебувають у прямому контакті з господарями захопленого і все закінчується виплатою викупу. Викуп може бути від 200 тисяч до 20 мільйонів доларів.
Але раніше вони викрадали звичайні судна і захоплення закінчувалися мирно. Однак той факт, що вантажем "Фаїни" є зброя (і не проста), створює невизначену ситуацію. Саме це, як стверджує Баріс, привернуло увагу американців, які тепер мають тут свою військову присутність. Американці дуже бояться, що зброя може опинитися не в тих руках (в руках так званих терористів).
Нагадаємо, це не перша поставка української зброї на африканський континент. За даними Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру, Україна з минулого року розширила експортні поставки озброєнь до країн північної Африки та зайшла на нові ринки збуту (зокрема й Кенії).