Кожен четвертий народний депутат упродовж 2011 року не подав на розгляд парламенту жодного законопроекту. Ще 59 нардепів за рік створили всього по одному документу. Такі результати дослідження, проведеного громадською організацією “Прозора демократія”.
Активність депутатів експерти вимірюють ще від 2009 року, аналізуючи їх діяльність із кількох позицій – присутність, голосування, виступи під час засідань. Цього року дослідження було найбільш об’ємним – заміри активності нардепів проводилися у вісьмох категоріях.
Зокрема, визначали найдисциплінованішого депутата – обранця, який найсумлінніше відвідує засідання ВРУ. Виявилося, що впродовж 2011 року жодного робочого дня не пропустили 15 нардепів. Усього ж минулого року депутати збиралися 108 разів.
ДО ТЕМИ Депутатам можуть урізати частину зарплати за зривання засідань парламентських комітетів. Про це вчора заявив голова ВР Володимир Литвин: “Щоб не було прикро, тиждень, який був тижнем роботи у комітетах, що не засідали, табелювати не будемо – от і все. Треба працювати трохи на спільну справу. Вибори виборами, а робота є роботою”. Він також зазначив, що протягом минулого тижня відбулися засідання лише кількох комітетів (сьогодні у ВР 26 комітетів), у засіданні яких брало участь ледь більше 60 народних обранців. При цьому, каже Литвин, більшість народних депутатів “займалися тим, що розповідали, яка погана влада і її складова частина – Верховна Рада України”. |
За цей час шестеро парламентарів (бютівець Арутюнов Г., а також регіонали Ахметов Р., Зубик В., Лєщинський О., Момот С., Стельмашенко В.,) жодного разу не з’явилися на депутатські посиденьки. Двоє із них – Ахметов та Лєщинський – “перемагали” у цій же категорії й за підсумками 2010 року.
Доповнює картину відвідувань/прогулів одна із найцікавіших категорій – “привиди року”: тут враховувалася кількість голосувань картки депутата у ті моменти, коли самого обранця не було у парламенті. Рекордсменами у цій категорії стали той же Ахметов, картка якого спрацювала на 2982 голосуваннях (із 5232), Стельмашенко, який за відсутності реагував на 2784 голосування, та Момот, картка якого спрацьовувала у 2703 випадках. До речі, Ахметова можна назвати абсолютним переможцем серед “привидів року”, позаяк і минулого року його карточка за відсутності власника встановлювала рекорди голосування.
Найактивнішим депутатом визнано Юрія Кармазіна, який у 2011 році у сесійній залі виступав 1013 разів. Його найближчі переслідувачі – Михайло Чечетов та Олександр Яворівський – проявили себе 296 та 219 разів відповідно. Найпродуктивнішим нардепом теж став опозиціонер: за минулий рік 69 поданих Віктором Швецем законопроектів стали законами. Він же лідирує і за кількістю поданих проектів законів – 128 за рік.
А от найскандальнішим другий рік поспіль стає Олег Ляшко – тут і бійка із першим заступником ВР Адамом Мартинюком, і поїдання землі під час засідання парламенту. До звитяг Ляшка трішки не дотягнули Інна Богословська, Роман Забзалюк та Вадим Колесніченко. Втім скандали за їх участю теж не залишилися непоміченими. Особливо витівки Колесніченка, який рік тому теж фігурував серед найбільш одіозних депутатів.