КСУ змінює виборчий закон

Сьогодні мають оголосити, чи конституційною є норма щодо подвійного балотування до парламенту 

Сьогодні мають оголосити, чи конституційною є норма щодо подвійного балотування до парламенту 

Десятого квітня Конституційний Суд України оголосить, чи має право кандидат у депутати балотуватися водночас і за списком партії, і на мажоритарному окрузі. Сам вердикт ухвалено ще 5 квітня, тепер же його просто “донесуть до громадськості”, що дасть вагомі підстави для зміни виборчого законодавства. Тільки наразі не зрозуміло, чи має намір Верховна Рада засісти за оновлення Закону “Про вибори народних депутатів”.

Нагадаємо, 24 лютого до КСУ надійшло клопотання від 51 депутата, які просили розтлумачити кілька норм “виборчого компромісу”, зокрема частину п’яту статті 52, яка дозволяє одному і тому ж кандидатові бути включеним у список партії і також стати висуванцем на одному із мажоритарних округів. 

При цьому, у випадку перемоги на мажоритарному окрузі, така особа стає депутатом, а місце у списку звільняє для наступного за порядковим номером у партсписку колеги. 

ДО ТЕМИ

У БЮТ погрожують відкликати голоси з-під закону про вибори. Це зроблять у тому випадку, якщо КСУ визначить, що  подвійне балотування суперечить Конституції. Про це вчора після погоджувальної ради повідомив лідер фракції БЮТ Андрій Кожем’якін.

 “Я буду просити своїх колег з НУ-НС, і ми разом з ними відкличемо голоси з-під закону про вибори, якщо Конституційний Суд ухвалить рішення про заборону паралельного балотування”, – сказав він. Нагадаємо, під час голосування за закон фракція БЮТ дала 62 голоси, НУ-НС – 36.

Своєю чергою лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов заявив, що процедури відкликання голосів після набуття законом чинності не існує, а заява Кожем’якіна є “черговим демаршем і не більше того”. 

У лютому 1998 року Конституційний Суд уже озвучував думку щодо аналогічної норми: жерці Феміди визнали подвійне балотування неконституційним. Логічно, що тепер мали б повторити суть рішення 14-річної давності. Логічно, але досвід свідчить, що зовсім не обов’язково. У цьому й інтрига.

Та й без цього рішення парламент уже має підстави підкоригувати виборчий закон: минулого тижня КСУ оприлюднив рішення, яким у 400 тисяч закордонних виборців забрали можливість обирати мажоритарників.

Кілька десятків організацій, що представляють інтереси тамтешніх українців, уже пообіцяли протестувати, якщо їм не повернуть право голосувати за окремих кандидатів. 

Утім значно важливіше, що таким чином не стільки обмежили тамтешніх українців у правах, скільки зменшили кількість округів у Києві – тепер три округи мають прилаштувати до інших областей. А от куди – наразі не відомо. Це теж має стати відомо сьогодні: Центральна виборча комісія до 10 квітня зобов’язана оголосити кількість округів у кожній області, ще через 20 днів вона має повідомити про конкретні межі кожного із таких округів.

Щоправда, парламентарі, схоже, вносити зміни не мають наміру. На думку голови ВРУ, це зовсім не обов’язково, а якщо взятися за коригування закону, то виникне спокуса змінити ще якісь норми закону. Фракція НУ-НС запевнила, що не голосуватиме за зміни закону. У будь-якому випадку, ніхто ще й відповідного законопроекту не подав. Цілком можливо, що такий з’явиться невдовзі після оголошення КСУ чергового рішення.  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4126 / 1.56MB / SQL:{query_count}