Утримання одного народного депутата України обходиться бюджету щонайменше у півмільйона гривень на рік. Усі 450 законотворців коштують 256 мільйонів гривень. Більша частина цієї суми йде не стільки на створення умов для діяльності, скільки на винагороди – подорожі, відпустки, надбавки до зарплати за плідність роботи…
Загалом український парламент не вирізняється витратністю з-поміж аналогів в інших країнах: утримання Верховної Ради обходиться кожному українцю у 5,6 долара, а середній показник у світі становить 5,7 долара. Інша справа, що третина виділеної парламенту суми йде на утримання 450 осіб, які повсякчас змушують сумніватися у їх кваліфікації та моральності.
Минулого місяця депутати затвердили кошторис парламенту на 2012 рік. Під час засідання деякі політики висловлювали невдоволення – мовляв, змусили голосувати за те, чого очі не бачили. Насправді ж підстав для хвилювання не було – цьогоріч видатки на депутатів збільшили на 6,7 мільйона гривень.
ДО ТЕМИ Лобстери та шампанське для депутатів На харчування співробітників Верховної Ради та адміністрації президента із лютого до грудня 2012-го витрачено 9,16 млн грн. У списку придбаних для їдалень ВРУ та АП продуктів значаться живі лобстери вартістю по 340 грн за кілограм, осетрова ікра по 900 грн за 113-грамову баночку, живі устриці й кликач по 480 грн/кг. Серед придбаних вин для депутатів обрали шампанське “Вдова Кліко” по 618 грн за пляшку. У список закупленої м’ясної продукції входить бараняче каре по 540 грн за кілограм і гусяча печінка по 465 грн за кілограм. Також для поповнення запасів їдальні були закуплені і звичайні продукти харчування – масло “Селянське” вартістю 53 гривні за кілограм, мінеральна вода “Боржомі” у скляних пляшках по 8,81 грн, живий короп по 30 грн/кг і коньяк “Закарпатський” по 59,50 грн за пляшку, повідомляє Ліга.net. |
Додаткові кошти в основному стосуватимуться помічників нардепів: вибори – тож саме час навідуватися в округи і працювати з електоратом. Та навіть без цього система утримання депутатів повна незрозумілостей. Попри високі зарплати і гарантії надання тимчасового житла, депутат позачергово може одержати квартиру для постійного проживання, це житло зберігається за обранцем і після того, як він складе повноваження.
А надто – право на житло поновлюється з кожним проходженням до парламенту, відтак одна й та ж особа може одержати стільки квартир, скільки скликань творитиме закони. І, як показує досвід, цією можливістю парламентарі користуються: депутати четвертого та п’ятого скликань одержали 116 квартир, учасники нинішнього складу Ради – 15.
КОМЕНТАР |
Ігор Коліушко, голова правління Центру політико-правових реформ: |
- У законодавстві більшості країн є різноманітні норми, які можна називати пільгами. Однак ніде немає їх так багато, як у пострадянських країнах. Такі пільги, як правило, зорієнтовані на функціональні потреби. Скрізь оплачується відрядження, поїздки, квитки, але все це робиться постфактум, а не так, що квитки видаються наперед безплатно: депутат їде за свої кошти, звітується за поїздки і йому відшкодовують витрати. Ніде я не бачив нічого, пов'язаного з "особливостями лікування", санаторно-курортного забезпечення і тому подібного. Як правило, всюди вирішується питання із житлом - якщо хтось не має у столиці домівки, то йому видають службове житло. Щодо питання депутатської недоторканності, то хоч подібні норми теж існують у більшості країн, однак такого широкого трактування і розуміння недоторканності, як у нас, немає ніде. |
Кожен депутат може розраховувати на хороше життя не лише під час перебування у парламенті: лише торік на пільги колишнім парламентарям держава витратила
86 мільйонів гривень – утричі більше, ніж виділено на догляд за діабетиками, та увосьмеро більше від суми, спрямованої на допомогу хворим на дитячий церебральний параліч.
Сьогодні в парламенті зареєстровано два законопроекти, які мають на меті обмежити пільги обранців. Добра традиція – подискутувати щодо скасування недоторканності та пільг народних депутатів. Не менш тривалу історію має й інший звичай – не різати пільги через “розбіжність поглядів”. Обряди ці тим частіше проводять у парламенті, чим ближчою стає дата виборів. Тому не хитра річ спрогнозувати – боротьбу з пільгами розтягнуть до осені.
народний депутат україни | середньостатистичний українець | ||
зарплата – 6109 грн Наприклад: нардеп Андрій Шевченко – 16 564 грн; перший віце-спікер Адам Мартинюк – 19 612 грн; голова ВРУ Володимир Литвин – 23 893 грн; + відшкодування витрат, пов’язаних із виконанням депутатських повноважень – 17 425 грн/місяць; + можливість цілий рік ніде не працювати, отримуючи при цьому 6109 грн щомісяця. пенсія – 4887 грн 80% зарплати, без урахування можливих надбавок. Проте насправді сума значно вища – 2011 року середня пенсія народного депутата становила близько 15 717 тисяч гривень; + один рік безкоштовно подорожувати Україною залізничним, водним, повітряним або автомобільним міжміським транспортом; + транспорт для поїздок у лікарню чи “оздоровчих потреб” – 10 годин на місяць. квартирне питання Або право на одноразову грошову компенсацію витрат “на створення належних житлових умов”, або отримання службового жилого приміщення на час повноважень, або приміщення для постійного проживання; + щось із цього депутат може отримати повторно – у випадку потрапляння до парламенту наступного скликання. медицина Безплатне лікування у лікарнях і поліклініках при органах державної влади. транспорт Безплатний проїзд на всіх залізничних, автомобільних, повітряних, водних сполученнях, а також на всіх видах міського пасажирського транспорту (крім таксі). відпустка 45 днів + 12 218 грн “допомоги на оздоровлення” + право на помічників-консультантів (кількість: від 1 до 31); незалежно від кількості помічників на їх утримання виділяється – 20 000 грн на місяць; на відрядження помічників-консультантів (незалежно від кількості) у виборчі округи – 400 грн/місяць. |
зарплата – 2722 грн сільське господарство – 1681 грн (min); діяльність авіаційного транспорту – 9316 грн (max).
пенсія – 1152 грн мінімальна пенсія становить 723 гривні квартирне питання купівля 1 кв. м у Києві – 13120 грн (консалтингова компанія “SV Development”). Зважаючи на те, що норма на одну особу становить 13,6 кв. м, а середня зарплата в Україні сягає 2,7 тис. грн, то складати на квартиру українцю треба 5 років і 6 місяців, а якщо при цьому ще й купувати їжу – то цілих 13 років; будівництво – 5649 грн/кв. м у Києві (наказ Мінрегіонбуду). медицина упродовж 2011-го 22,6% сімей потребували ліків чи медичної допомоги і не змогли їх отримати (причини: 97,5% – висока вартість, 2,2% – не знайшли). транспорт пільговим проїздом у транспорті користуються лише кілька категорій населення (ветерани, студенти, пенсіонери). відпустка 24 дні + збереження заробітної плати. 53% своїх доходів українська сім’я витрачає на їжу (1797 грн/на місяць)
41% українців витрачає усі свої доходи, на сплату комунальних послуг, їжу та одяг
26% українців живе за межею бідності (межа бідності в Україні становить 1025 грн щомісячного доходу)
|