Із п’яти українців лише троє знають, за кого голосуватимуть на парламентських виборах, один досі вагається, а ще один просто проігнорує елекцію. Уявити картину виборів до ВРУ, які б відбувалися наступної неділі, дозволяє дослідження соціологів “Рейтингу”.
Іти й голосувати сьогодні готові 75% українців (з яких “однозначно готові” – 42%). При цьому кількість тих, які не вирішили, що ж робити на виборчій дільниці, знову йде вгору. Сьогодні 18% українців не можуть визначитися, за кого голосувати. Від останніх місяців 2011-го і досі їх кількість залишалася стабільною – 13-14%. Тепер же – триває збільшення вагань.
ДО ТЕМИ В Україні не залишилося регіонів, у яких більшість населення довіряла б президентові. Про це DT.UA повідомив гендиректор КМІСу Володимир Паніотто. За його словами, навіть у південних і східних областях кількість людей, які довіряють Януковичу, менша від чисельності тих, хто йому не довіряє. На одного українця, який довіряє президенту, припадають троє із протилежними настроями: 21,9% супроти 65,9%. Опозиціонерам тут радіти теж нема чого: їм не довіряють удвічі більше громадян, аніж довіряють. |
Як зазначають у “Рейтингу”, рівень мобілізації виборців, порівняно з попереднім місяцем, суттєво не змінився: найбільш мобілізованими є виборці західних та північних областей, найменш – сходу та півдня країни. При цьому, наприклад, у західних регіонах кількість тих, які мають намір узяти участь у виборах, є на третину більшою, аніж чисельність донбасівців, які підуть на вибори. Якщо ж дивитися на мобілізацію крізь партійні вподобання, то тут найбільш електорально свідомими є прихильники “Батьківщини”, “Свободи”, комуністів та ПР.
До речі, Партія регіонів, обігнавши “Батьківщину”, знову стала силою із найбільшою підтримкою – за останній місяць “біло-сині” заручилися додатковими 3,1% (далося взнаки оволодіння “Сильною Україною”?), а “білосерцеві” всього лиш 1,3% нових прихильників. Якби ж вибори відбувалися наступної неділі, то головна партія влади взяла б 21,3%; “Батьківщина” – 20,9%; “Фронт змін” – 9,9%; КПУ – 7,4%, УДАР – 7,2%, “Свобода” – 4,3%. Тобто, згідно з дослідженням “Рейтингу”, виборчий бар’єр долають п’ять партій. Утім, якщо ценз проходження до парламенту понизять до трьох відсотків, як це було у попередньому варіанті закону (а зміни чинного закону цілком можливі), то шанс на кілька мандатів отримає ще й “Громадянська позиція”, яка сьогодні може сподіватися на 2,7%.
Від початку року висхідну динаміку підтримки показують лише кілька партій. Наприклад, за три місяці “Батьківщина” здобула всього 0,6% нових прихильників, Партія регіонів – 1,9%. Найстрімкіше симпатиків здобуває УДАР – від 5%, які були у партії Кличка в кінці 2011-го, до 7,2%, які є сьогодні. А от для “Фронту змін”, “Свободи” та комуністів ситуація значно гірша – вони свої голоси втрачають.
Дослідження “Рейтингу” проводилося 15 – 26 березня. За цей час опитано 2000 осіб у всіх областях України. Для значень, близьких до 50%, похибка не перевищує 2,2%, для значень, наближених до 5%, – похибка є не більшою 1%.