Як можна змінити прізвище неповнолітній дитині?

“Після розлучення я повернула собі дівоче прізвище. Але дитина залишилася на батьковому, хоча він ніколи не брав участі у вихованні дитини: не цікавився як вона росте, що їй потрібно, не допомагав фінансово. Стикнулася з деякими “паперовими” проблемами – мала підтвердити, що це моя дитина. Чи можна змінити дитині прізвище, якщо їй 9 років і вона не проти?”
Галина Березюк, м. Львів
Ірина Олива, заступник начальника головного управління юстиції у Львівській області:
– Припинення шлюбу між батьками не тягне зміни прізвища дітей. Проте якщо той з батьків, у якого дитина залишилася проживати після припинення шлюбу або визнання шлюбу недійсним, у даному випадку мати дитини, змінила своє прізвище, вона має право змінити і прізвище дитини. Однак для цього необхідна згода батька, оскільки припинення шлюбу або визнання його недійсним не впливає на обсяг прав батьків.
Заперечення одного з батьків щодо зміни прізвища дитини, спір між ними щодо такої зміни може вирішуватися судом, рідше – органом опіки і піклування. При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов’язків щодо дитини, а також інші обставини, які засвідчують відповідність зміни прізвища інтересам дитини. Прізвище дитини, яка досягла семи років, може змінюватися тільки за наявності письмової згоди дитини. Якщо батько згідний на зміну прізвища дитини або якщо він позбавлений батьківських прав та є згода дитини, то потрібно звернутися до відділення РАЦСу за місцем проживання матері із відповідною заявою та документами, що засвідчують особу матері і дитини.
Чи можна перепланувати квартиру?

“Я мешкаю у двокімнатній приватизованій квартирі. Проте її планування мене давно не влаштовує – кухня занадто мала, і її можна було б збільшити за рахунок вітальні. Але з’ясувалося, що цього я самовільно зробити не можу. Аби втілити усе задумане, мені доведеться зібрати чимало дозволів та документів, інакше можуть виникнути проблеми. Скажіть, будь ласка, які документи потрібно зібрати і куди звертатися?”
Ганна Цвик, м. Львів
Руслан Кандибор, голова Франківської районної адміністрації:
– Багато хто не обізнаний, що, роблячи перепланування, насправді порушує закон. Самовільно це робити категорично заборонено.
Вирішивши змінити свою квартиру, мешканець повинен повідомити міжвідомчу комісію районної адміністрації та подати необхідні для цього документи. А саме:
- квитанцію про оплату послуг (від 17 до 24 грн);
- довідку з місця реєстрації (видається жеком);
- заяву всіх повнолітніх співвласників на ім’я голови районної адміністрації, підписи яких затверджені балансоутримувачем (жеком);
- акт обстеження помешкання організацією з експлуатації (жеком);
- подати правовстановлювальні документи (договір купівлі-продажу, технічний паспорт, витяг справ з реєстру);
- розробити проектні пропозиції у ліцензованій проектній організації.
Зібрані документи потрібно подати у Центр обслуговування мешканців районної адміністрації. Міжвідомча комісія повинна розглянути подані документи впродовж місяця, крім того, члени комісії мають оглянути квартиру. Мешканець, який вирішив зробити перепланування, може бути присутнім на засіданні міжвідомчої комісії і висловити свої зауваження до рішення комісії.
Чи можна оформити догляд за хворою мамою?

“Я потрапила на роботі під скорочення, а мені лише рік залишився до пенсії, зараз стою на біржі. Місяць тому моя мама зламала ногу і лежить удома, я мушу її доглядати. Чи можу я оформити як роботу догляд за хворою мамою?”
Ірина Петришин, м. Стрий
Оксана Яковець, заступник начальника управління праці соціального захисту населення ЛОДА:
– Це цілком можливо за умови, якщо матері виповнилося 80 років і більше. Чинним законодавством передбачено призначення та виплату компенсації у разі надання соціальних послуг та здійснення догляду насамперед за інвалідами І групи, які, згідно з висновком Медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), потребують постійного стороннього догляду. Крім того, догляд можна здійснювати за особою, якій минуло 80 років. Лише в зазначених випадках час догляду зараховується до загального страхового стажу. І це за умови, що особа, яка здійснює догляд, є працездатного віку та не працює.
Як стати на облік у центрі зайнятості після звільнення з роботи за скороченням штату?

“У зв’язку зі змінами на підприємстві повідомили, що я та ще кілька працівників потрапляють під скорочення штату. Скажіть, будь ласка, чи можна після звільнення стати на облік у центрі зайнятості, в які терміни це потрібно зробити та які документи підготувати? Мене також цікавить, чи повинне підприємство видавати нам, звільненим працівникам, якісь документи, аби ми без проблем стали на облік і там нам призначили допомогу з безробіття?”
Оксана Захар, м. Львів
Лілія Гомола, головний спеціаліст, юрисконсульт юридичного відділу Львівського міського центру зайнятості:
– Терміну для реєстрації у центрі зайнятості для звільнених осіб немає, він визначається лише для осіб передпенсійного віку – це сім діб. Щоб зареєструватися у центрі зайнятості, особа повинна мати при собі такі документи: паспорт, ідентифікаційний код, документ про освіту, трудову книжку, оригінали та копії. Підприємство, своєю чергою, працівникові повинно видати трудову книжку.
Стаття звільнення ніяк не впливає на реєстрацію у центрі зайнятості. Вона має значення лише для розміру і виплати допомоги із безробіття, які визначаються відповідно до довідки про середню заробітну плату (за останні шість місяців).