За двадцять років незалежності Україна “схудла” на 6 мільйонів громадян. У наступні десять-двадцять років тенденція до втрат хоч і сповільнить темпи, однак не відступить. Відтак, якщо прогнози ООН виявляться точними, сорокаріччя незалежності ми відсвяткуємо із 36 мільйонами громадян.
Головні причини зменшення кількості українців – зовнішня міграція та переважання смертності над народжуваністю. Лише за вісім років від середини дев’яностих і до початку двотисячних внаслідок еміграції Україна втратила понад мільйон своїх громадян. У останні сім років кількість тих, які приїжджають до нас, переважає чисельність тих, які покидають країну, та навіть попри це щороку територія нашої держави втрачає кількасот тисяч осіб.
Хоч значно більшого впливу на чисельність українців завдає природний добір – лише одного року кількість народжених в Україні була вищою за кількість померлих. Приріст відбувся у 1990-му, в усі інші – відбувалося скорочення.
Антирекорд Україна показала 2001-му – тоді народилося лише 376 тисяч немовлят. Відтоді їх кількість поволі зростає, проте щорічно смертність, як мінімум, на 200 тисяч осіб переважає народжуваність. Аби нація відтворювалася, 10 жінок мають народжувати 21 дитину. Наразі ж у нас десять матерів народжують 14 дітей.
Щоправда, до “норми” недотягують і європейські країни, які компенсують недостатність народжуваності міграцією. Вочевидь, Україні теж слід бути готовою до того, що невдовзі брак українців на наших територіях приваблюватиме мігрантів.
Нині “Пошта” пропонує поглянути ближче на демографічну ситуацію у країні. Прискіпливіший погляд на ситуацію в областях дає змогу помітити низку нюансів. Наприклад, приріст населення відбувається лише у шести областях – Волинській, Закарпатській, Івано-Франківській, Київській, Рівненській та Чернівецькій.
Натомість найбільш помітне зменшення українців у 2011-му, як, втім і попередніх років, зафіксовано на території східних областей: Донецька втратила 29,8 тисяч українців; Луганська 18,6 тисяч; Дніпропетровська – 16,2; Харківська – 12,9; Полтавська – 10,6.
Якщо ж відкинути дані щодо міграції і поглянути лише на природне відтворення, то цифри покажуть ще більш невтішну картину. Кількість народжених є більшою за кількість померлих лише у чотирьох областях – Волинській, Закарпатській, Рівненській та Чернівецькій – та столиці.