Уряд погодився відкликати законопроект “Про вищу освіту” міністра освіти Дмитра Табачника, пообіцявши невдовзі замінити його напрацюваннями робочої групи під головуванням в. о. ректора Національного технічного університету КПІ Михайла Згуровського. Про це повідомив прем’єр-міністр Микола Азаров.
Хоча сам Азаров ще недавно запевняв: максимум, на що підуть у Кабміні, – додадуть правки до уже внесеного законопроекту від Міносвіти. Мовляв, переносити нікуди, слід ухвалювати новий закон. Тепер він переконаний, що краще подавати новий документ. Воно й не дивно – адже зі 71 статті напрацювань Табачника робоча група змінила 67.
За словами Михайла Згуровського, під час розробки нового проекту взято до уваги інтереси кожної зі сторін – студентства, викладачів, бізнесу та держави. “Робота над законопроектом здійснювалася на засадах широкого обговорення представниками громадськості, студентства, організаціями, що репрезентують різні думки. Через інтернет було отримано понад три тисячі пропозицій до закону, в робочій групі взяли участь представники понад 30 організацій. Документ створювався на основі консолідації трьох законопроектів, зареєстрованих у ВРУ”, – цитує Згуровського урядовий портал.
Голова робочої групи також розповів про головні зміни, внесені до консолідованого проекту. Він передбачає розмежування повноважень між органами державного управління та ВНЗ; перехід від акредитації спеціальності до акредитації напрямів, галузей та надає можливість відкриття вишами спеціалізації, зважаючи на потреби ринку праці.
У новому законопроекті передбачено, що для розвитку університетської науки та інновацій надаватимуться податкові та митні пільги для бізнесу в частині його співпраці з університетською наукою. Окрім цього, планується уточнити статуси національних та дослідницьких університетів, закріпити заборону на зміну плати за навчання впродовж усього терміну навчання.
“Ми пропонуємо загальний обсяг держзамовлення здійснити не менше 51% від випускників шкіл, у розрізі країни для того, щоб зняти волюнтаризм і суб’єктивізм у держзамовленні. Ми зробили цю процедуру прозорою”, – сказав голова робочої групи. Нагадаємо, 2012-го кількість державних місць не перевищить 40%. А закон, за яким планував підняти цю кількість, народні депутати нещодавно провалили.
Ситуація є навіть унікальною, адже всі попередні намагання змінити закон проходили повз громадськість. Щоправда, Азаров запевняє, що проектом Табачника пожертвували не через протести: “Ми повернулися до цього законопроекту зовсім не через те, що хтось вийшов на вулицю. Ні. Справа в тому, що, коли пішла дискусія в суспільстві щодо концепції цього законопроекту, нам стало ясно, що закладена концепція, в якій знову повторювалася адміністративна вертикаль міністерства над такою важливою і серйозною сферою, як освіта, недопустима”.
Поміж тим невдоволення роботою очільника Міносвіти вже неодноразово висловлював і президент (він навіть назвав реформу освіти “прикладом антиреформи”). Щоправда, звільняти міністра освіти, схоже, поки не мають наміру.
Наступні два тижні робоча група відшліфовуватиме новий проект закону, згодом його опрацюють урядовці (запевняють, що суті не поміняють), а тоді подадуть до Ради. Планується, що наступний освітній сезон розпочнеться з новим законом. Усе йде до того, що цей законопроект може бути підтриманий усіма фракціями парламенту (минулого року такої честі удостоїлися лише компромісні виборчі правила).
Представник президента в парламенті Юрій Мірошниченко, автор одного із альтернативних законопроектів, запевнив, що відкличе свій проект. Чи підуть на це опозиціонери від “Фронту змін”, побачимо невдовзі. Наразі невдоволених не чути.