У наступну середу, 29 лютого, припадає сто днів до початку Євро-2012. Матч-відкриття чемпіонату відбудеться 8 червня у Варшаві, а фінальний матч – 1 липня у Києві. В Україні відбудуться найцікавіші матчі групового турніру: Англія, Франція, Німеччина, Португалія та Нідерланди гратимуть у нас, тому чекаємо чималої кількості фанів із цих країн.
Українці відкриють для себе турнір матчем зі Швецією в групі D (11 червня, 21.45). Щодо Львова, то 9 червня о 21.45 на стадіоні “Арена Львів” зіграють Німеччина і Португалія, 13 червня (19.00) – Данія і Португалія, а 17 червня (21.45) – Данія і Німеччина.
“Нині у нас немає питань, на які би не було відповідей, і відкритих сторінок також. Чітко відомо, де відповідальність уряду, міста, УЄФА і місцевого оргкомітету. Україна гідно підготується до Євро-2012 і проведе цей турнір на дуже високому рівні. Певен: нам це вдасться завдяки нашій гостинності”, – зазначив “Пошті” Директор Турніру УЄФА ЄВРО 2012 в Україні Маркіян Лубківський.
ДО ТЕМИ “Звісно, хотілося, щоб дороги до Євро-2012 відремонтували. Велике навантаження буде на західний кордон України, тобто на Львівщину. Дві дороги, якими я їздив, а це траса на на Раву-Руську та Краківець, зроблені якісно. Поза тим, не витримує жодної критики дорога до Мостиськ. Ця траса відповідає певним вимогам хіба що зі Львова до Городка і все! Далі їхати можна хіба на позашляховику… Звісно, вже немає часу, щоб встигнути збудувати автобани, але мати рівну дорогу, з розміткою та освітленням – це мінімум, який, думаю, буде забезпечено”, – зазначає Маркіян Лубківський. |
– Попереду – остаточне завершення усіх будівельних робіт і налагодження організації операційної складової функціонування арен під час матчів, передусім київської і львівської, а також приведення у повну готовність чотирьох українських міст. Звісно, основний масив роботи вже зроблено. Залишилися фактично лише питання управлінського плану. Вкрай важливо налагодити функціонування таких складних інфраструктурних об’єктів, якими є сучасні арени Києва та Львова, а також чотири аеропорти у містах.
– Найважливіше, щоб операційні команди стадіонів , які вже сформовано, були готовими до початку чемпіонату проводити матчі європейського рівня. Для цього ми надаємо їм всебічне сприяння, зокрема, з точки зору передачі досвіду, щоб допомогти їм опанувати абсолютно нову для себе ділянку. Іншими словами – футбол розвивається, футбольний менеджмент також.
Зокрема, кожен турнір у рамках УЄФА відрізняється від попереднього вищим рівнем організації, кращою якістю, тобто вимоги постійно зростають. Саме тому завдання перед новими командами (київською та львівською) – за короткий час від моменту завершення будівництва і до початку чемпіонату, налагодити повноцінну операційну діяльність. Ті фахівці, які нині працюють на двох стадіонах, мають відчувати себе, скажімо, як у себе вдома. Тобто, якщо ти знаєш, що до тебе на вихідні завітають гості, ти плануєш, як їх прийняти, що приготувати тощо… А тут мова йде про прийом десятків тисяч осіб.
Стадіони – це об’єкти з новою європейською економічною філософією. Тут будуть проводитись як масові, так і комерційні заходи. Важливо, щоб арени продовжували жити і після Євро, до того ж, 365 днів на рік. За умови розумного управління, так і буде.
ДОВІДКА В Україні базуватимуться збірні Франції, Швеції, а також вітчизняна збірна з футболу. Українці – у тренувальному центрі київського “Динамо”. Столицю України також обрала для проживання шведська команда. Вони зупиняться на навчально-тренувальній базі “Конча-Заспа” (Київ), тоді як французи облаштуються в Донецьку – тренувальний комплекс “Кірша” . |
– Будь-який новозбудований стадіон, неминуче стикається з проблемами під час перших тестових заходів. Чи то турнікети не спрацьовують, чи то операційна команда ще не дуже знайома зі стадіоном… Наразі операційну команду не варто оцінювати лише за одним матчем. Оцінювати ми зможемо орієнтовно у квітні, коли і на львівському, і на київському стадіонах, відбудуться матчі національної першості. Ще багато деталей варто врахувати, аби стадіони досягли рівня, який вимагає УЄФА.
– Скажімо, робота стюардів. Це дуже важливе питання і ключовий елемент забезпечення діяльності стадіонів. По суті, УЄФА змінює філософію відвідування арен… Уболівальники, які прийдуть на стадіон, мають почувати себе безпечно та комфортно. Завдання стюардів – надати сервіс найвищого ґатунку всім, хто прийде на стадіон, зокрема, підказати, де потрібне місце, як до нього пройти.
– Їх готують управлінські команди стадіонів. Ми надаємо їм у цьому всебічне сприяння. Триває процес набору стюардів на львівський і київський стадіони. Ми запропонували методику підбору, базовану на сучасній англійській системі.
– Для нас важливо, щоб стюарди мали досвід роботи з великими групами людей. Але такий досвід можуть мати і співробітники правоохоронних органів, які розуміють філософію роботи з людьми… Ми проти того, щоб це був масовий набір із лав міліції. Проте, якщо це поодинокі випадки, і якщо це посилює існуючу команду, яку набрав стадіон, тут немає жодних проблем. Загалом найголовніше, щоб стюардами були люди навчені, які мають відповідний рівень знань та досвід надавати допомогу відвідувачам стадіону. Звісно, тут важливим є володіння англійською мовою.
– Ні, звісно, слабким не стане. А, якщо міліціонери чи медики належно не володіють іноземною, то ми розглядаємо варіанти їхньої співпраці з волонтерами, які знають англійську чи інші мови.
– Цей комплекс питань є в компетенції та відповідальності міст-господарів передусім. Це також і система ознакування, яка є, зокрема, в центральній частині Львова. Це система ознакування в метро, автобусах, тролейбусах.
ДО ТЕМИ У планах – спільно з віце-прем’єр-міністром Борисом Колесніковим об’їзди всіх Приймаючих міст. Під час інспекції планують погодинно пройти кожен день перебування делегацій. |
– Очевидного лідера немає. Кожне місто має свою специфіку, має сильні і слабкі сторони. Київ об’єктивно найкраще готовий, адже це столиця. Його великою перевагою є і метрополітен. Три інші українські міста – на однаковому рівні. У Львові ще необхідно вирішити транспортні питання. Сателіти Львова з розміщення цільових груп і вболівальників є Трускавець і Моршин. Але туди ще треба потрапити. Відповідно, мають курсувати “шаттл-баси”. Зазвичай нині це некомфортні маршрутки, які нерідко стають причинами ДТП.
– Сподіваюся, що так. Принаймні ми це питання неодноразово проговорювали. і нас запевнили, що його вирішать.
– Залишилося хіба питання добудови прилеглої території, але я тут не бачу труднощів. Маю надію, що цей процес не буде довготривалим. На жаль, було втрачено багато часу, і протягом останніх двох років доводиться надолужувати втрачене.
– Місто Лева – це туристичний центр, тому тут буде комфортно гостям, бо є на що подивитися. Це архітектура, культура, атмосфера! У Львові немає проблем із розміщенням фанів. Є лише питання, як уже казав, пов’язані з транспортним забезпеченням.
– На жаль, це загальна універсальна проблема, яка стосується всіх міст. Певен: ринок має погасити це питання. Коли власники відчують, що до них не хочуть їхати і не замовляють номери, думаю, що ціни підуть донизу. Тут складно надавити якимось адмінресурсом чи змусити. Але, з іншого боку, мова йде про імідж країни, міста! Згодом це намагання наживи може мати неабиякі негативні наслідки для держави, бо одномоментна вигода добра не принесе. Це примітивний підхід. Адже, якщо іноземці зможуть легко забронювати номер, сплатити за нього в рамках свого бюджету, отримають належний сервіс, то вони захочуть повернутися сюди знову і розкажуть про це своїм друзям. Головне завдання Євро – зацікавити гостей турніру повернутися до України ще не раз та порекомендувати приїхати сюди своїм знайомим та друзям.
– Згідно зі статистикою, яку ведемо, ще є достатньо місць, аби вболівальники, які побажають приїхати в Україну, змогли поселитися тут.
– На жаль, є такі спекуляції. Це, зокрема, і спричинило те, що іноземці десь обережно ставляться до поїздок в Україну. Певен: ситуація переламається!
– Проект Євро-2012 є дійсно масштабним, але не варто його боятися. Є чіткий розподіл повноважень і зон відповідальності. Так, якщо мова йде про громадський транспорт, то це компетенція Міністерства інфраструктури і транспорту. Якщо йдеться про безпеку та правопорядок, то тут важлива координація 17-ти міністерств та відомств України спільно з Нацагенством з питань проведення Євро-2012.
– Кожне місто підписувало угоду з УЄФА щодо проведення чемпіонату. Основна відповідальність Приймаючого міста – це прийом гостей, тобто приїзд уболівальників та їхнє розміщення. Організація роботи фан-зони, робота громадського транспорту, стан доріг і вулиць – також у компетенції міста.
Медицина, а також громадський порядок і безпека – це спільна відповідальність держави і міста. Аеропорт – також відповідальність держави і міста. Ми відповідаємо за прибуття команд та vip-гостей. Стадіон – це відповідальність УЄФА та місцевого оргкомітету. Так, із початку травня 2012-го ми беремо всі чотири стадіони у свою відповідальність.
– Головне питання нині – рівень послуг, які будуть надавати фанам наші різноманітні служби. Дуже хочу, аби весь сервіс надавали з посмішкою, привітно, без хамства. Сподіваюся, що в українцях прокинеться вроджена гостинність, коли золотим правилом є належне прийняття гостя.
Євро-2012 – це велике свято футболу і унікальна подія для України, коли Західна та Центральна Європа пізнає Східну Європу. Це шанс показати свої можливості та себе на міжнародній арені. Думаю, що Україна проведе цей турнір на дуже високому рівні. Певен: нам це вдасться завдяки нашій гостинності, і людям у нас сподобається!
– Це найбільший у моєму житті досвід! Така подія трапляється раз у житті. Організація такого заходу потребує великих зусиль, знань і щоденного навчання. Це унікальний управлінський досвід.