Скільки гуляти Дітям на холоді?

“Двотижневі морози змусили мене з півторарічним сином пересиджувати вдома. Але нам так хотілося на вулицю... Наприкінці тижня, коли температура хоч не суттєво, проте піднялася, я все ж ненадовго, але на вулицю виходила. Щоразу свекруха на це дуже негативно реагує, мовляв, сиди вдома і не висувайся, якщо хочеш, щоб син не захворів. Скажіть, будь ласка, за якої температури не варто виходити гуляти з малими дітьми, як довго повинна тривати прогулянка у мороз та чи треба закутувати дітей?”
Ірина Кінаш, м. Львів
Любомира Кутневич, головний педіатр Львівської області:
– На вулицю з маленькими дітьми потрібно виходити щодня. Звісно, усе залежить як від самої дитини, стану її здоров’я, так і від температури повітря на вулиці. Якщо надворі температура більше як 10-15 градусів морозу, від прогулянок з грудними дітьми краще відмовитися. Дітям двох-трьох років на вулиці у такий мороз не варто перебувати довше як півгодини – максимум годину. Причому дитячий ротик прикривати шарфом не варто, адже він швидко стає вологим, потім обмерзає, і дитина може захворіти набагато швидше. Щоб шкіра не постраждала, скористайтеся жирним кремом. Дітям у сильний мороз важливіше прикривати не рот і ніс, а горло і вуха, а також тримати ноги в теплі.
Щодо одягу, то батькам варто слідкувати, щоб він захищав не лише від холоду, а й вітру. В дитини повинні бути теплі шапка і куртка/шуба з глибоким капюшоном. Не варто забувати і про рукавиці та взуття – якщо пальці ніг і кисті рук сильно замерзнуть, це може викликати холодову алергію. Синтетика і шерстяні тканини підсилюють прояви алергії, тому одяг, який торкається обличчя (светр, шарф, шапка), краще носити бавовняний.
Як доглядати взуття взимку?

“Досить перейтися з дому на роботу, і чоботи стають брудними й відчистити їх неможливо. Звісно, відбувається це все через погоду. Та ще й комунальні служби допомагають: дороги посипають спеціальними реагентами на основі солей, які не лише роблять хідники неслизькими, але й шкодять взуттю. Скажіть, будь ласка, як захистити взуття та як правильно його доглядати взимку?”
Катерина Рісна, м. Львів
Іван Глинка, майстер взуттєвої майстерні:
– Технічна сіль, якою взимку посипають дороги, роз’їдає взуття. Захистити шкіряне взуття може лише хороший крем – на шкіру він добре наноситься і просочує її. Розрізняють три види взуттєвої косметики: для живлення, захисту і полірування. Вибираючи засіб для догляду за шкіряним взуттям, особливу увагу слід звернути на його склад. Передусім у ньому не повинно бути вайт-спіріту – це розчинник, який пересушує шкіру, спалює фарбу, тож взуття може потріскати. Також шкодить взуттю надмірна кількість емульгаторів. Засіб для шкіри повинен бути на жирній основі, найкраще на норковому жирі – він добре живить шкіру, захищає від промокання. Також добре, якщо серед складників є силікон чи бджолиний віск, тоді взуття добре полірується і має гарний блиск. Якісний крем утворює плівку на черевиках, яка відштовхує краплі води. Якщо погода волога, процедуру треба повторювати щодня. Дуже добре використовувати спеціальні водовідштовхувальні засоби: акваспреї чи аквакреми, такі засоби є чудовим захистом від вологи. Наносити їх потрібно за 15-20 хвилин до виходу на вулицю. Бажано чистити взуття від бруду відразу ж, як прийшли з вулиці, щоб він не всмоктувався у шкіру та не нищив її. Сушити чоботи треба подалі від батарей та конвекторів, напхавши всередину старі газети, які потрібно регулярно змінювати.
Що потрібно їсти і пити у морозну погоду?

“Відколи почалися незвичні для нашого регіону морози, відчуваю, що стан мого здоров’я різко погіршився. Окрім поганого настрою, додалися ще й перевтома, зменшення апетиту (або навпаки – хочеться з’їсти щось незвичайне). У засобах масової інформації кілька разів прочитала, що у морозну погоду потрібно дещо по-іншому харчуватися. Скажіть, будь ласка, яким повинен бути режим харчування у морозну погоду?”.
Олександра Ягодин, м. Львів
Зоряна Завада, головний дієтолог Львівської області:
– Під час холодів, особливо сильних, людям потрібно харчуватися дещо по-особливому, проте в жодному разі в ці дні не можна сидіти на дієтах. Через підвищену терморегуляцію та надмірну втрату енергії людина повинна вживати на 25-30% більше калорій. Раціон харчування має бути збалансований, але переважати повинні овочі, фрукти, крупи, сири, м’ясні, рибні страви і навіть сало. Щоб легко пережити сильні морози, важливо не нервуватися і відмовитися від алкоголю. Найкращим загрівальним напоєм взимку є чай із шипшини. Але він повинен бути не надто гарячий, лише теплий. Не варто на вулицю виходити голодним, краще насититися висококалорійними продуктами.
Які рукавиці краще зігріють?

“Більшість свого робочого часу я проводжу на вулиці: одним зробити замовлення, іншим – привезти товар. Відповідно, страждають передусім пальці рук, вони постійно холодні і майже не зігріваються. Помічаю, що й у сина такі ж проблеми. Нещодавно мені порадили змінити шкіряні рукавиці на вовняні, мовляв, вони набагато кращі. Підкажіть, будь ласка, які рукавиці зігрівають найкраще?”
Олег Лемішко, м. Самбір
Лариса Герич, продавець рукавиць на одному з центральних ринків Львова:
– Рукавиці зі штучних матеріалів і шкіри, звісно, від морозів захищають трохи гірше. Тим, хто дуже мерзне в пальці, я б радила купити рукавиці з натуральної вовни чи з вовняною підкладкою. Найкращий варіант – рукавички з водовідштовхувальної тканини, яка не пропускає повітря, з хутром всередині. Ще один варіант – товсті рукавиці – коли пальці не розділені, а всі разом, виготовлені, наприклад, з плащової тканини з підкладкою з флісу або бавовни.
Дітям батьки купують рукавиці з ангори, овечої вовни або акрилу. Маленьким дітям я б радила вибирати рукавички-непромокайки – вони добре зігрівають руки, тому що містять утеплювач. Вовняні ж рукавиці холодніші і швидко промокають. Економити не варто – дорожчі рукавиці менше промокають та краще відштовхують бруд.