Нестійкий клімат

Поки проблема зміни клімату завойовує уми стурбованих українців, у світі більшає чисельність “кліматичних скептиків”

Поки проблема зміни клімату завойовує уми стурбованих українців, у світі більшає чисельність “кліматичних скептиків”

Поки українці звикаються з думкою, що Земля нагрівається, у світовій пресі все частіше висловлюються сумніви, що така зміна є згубною для природи та людини зокрема. У кінці січня “The Wall Street Journal” опублікувала цікаве звернення 16 світових вчених, які закликають згасити емоції – “не слід панікувати через глобальне потепління”.

Як стверджують науковці, насправді негативний вплив вуглекислого газу на атмосферу не доведений: CO2 не є забруднювачем, це природний компонент, який вдихається кожним із нас. До того ж рослини і тварини жили на Землі навіть тоді, коли кількість цього газу в атмосфері у десять разів перевищувала нині існуючу. Попри це науковців, які висловлюють сумніви щодо значимості природних змін, сприймають як єретиків. 

КОМЕНТАР

Христина Рудницька, координатор програми зі зміни клімату Національного екологічного комітету України:

- Завжди будуть прихильники та противники певної версії і це нормально. Ще кілька років назад в Україні було значно більше науковців, які вважали, що зміни клімату не існує, або ж, що людина не має до цього стосунку. Сьогодні все-таки більшість вчених сходяться на думці, що клімат змінюється і відбувається це в результаті людської діяльності. Одним із підтверджень цього є той факт, що усі кліматичні зміни, які відбувалися раніше, проходили протягом довгого періоду часу, а те, що спостерігаємо зараз, має швидкі темпи і почалося відтоді, коли людина взялася розвивати промисловість.Можна й не вірити у зміну клімату, але якщо це все ж таки виявиться правдою, людина не матиме часу, аби адаптуватися до нових умов або ж попередити руйнівні наслідки. Ключові ж результати зміни клімату полягають у тому, що температура планети дуже швидко підвищується. За останні 100 років вона зросла на 0,8 градусів Цельсія. Подальше підвищення призведе до низки катаклізмів: ураганів, смерчів, повеней, холодів.Окрім того відбувається скорочення площі льодовиків, які спричиняють підвищення рівня світового океану. Різке похолодання в Європі теж є одним із наслідків цих змін. Є чимало досліджень, де стверджується, що похолодання у Європі пов'язане із таненням льодовиків: з'являється звільнена від льодовикового покрову територія, де утворюється зона високого тиску. Арктичне повітря прямує на територію Європи, відтак результатом і є різке похолодання.Навіть якщо б не було проблеми зміни клімату, людству все одно варто серйозно задуматися над тим, що воно споживає занадто багато ресурсів, аніж планета встигає відновити.

“Багато молодих вчених пошепки зізнаються: вони сумніваються в глобальному потеплінні, але бояться говорити про це вголос, побоюючись, що це вплине на  кар’єру”, – йдеться у зверненні. Та навіть незважаючи на це кількість “наукових єретиків” щораз збільшується  і причиною цього є “вперті наукові факти”.

Один із найбільш “незручних” із-поміж них полягає у відсутності глобального потепління впродовж останніх десяти років. І, як доводять вчені, попри те, що існує низка математичних моделей, які пояснюють зміну клімату, ми не можемо з’ясувати, чому в останнє десятиліття наші попередні прогнози не справджуються. На думку вчених, які опублікували звернення, причиною підвищеного інтересу до глобального потепління є гроші: на боротьбу із кліматичними змінами зручно отримувати державні гранти на дослідження, нарощувати бюрократичний апарат, це також добрий привід і для збільшення податків чи залучення пожертв.

В Україні маємо дещо іншу ситуацію. У нас ця тема ще не стала об’єктом політичних маніпуляцій, а відтак і сприймається як менш значима. Коли соціологи запитують, які проблеми найбільше турбують українців, тема зміни клімату не входить навіть у першу п’ятірку. Проте українці таки незадоволені станом навколишнього середовища: вони хочуть чистішого повітря, якіснішої води і менше сміття на вулицях. 

Чи розділяють українці наслідки зміни клімату і результати забруднення довкілля – це ще теж питання. Поміж тим аналогічні опитування серед європейців показують, що кліматичні процеси йдуть другими-третіми у переліку найбільш значимих проблем. Одним із пояснень такої різниці є й те, що вітчизняні політики не вважають клімат “електорально привабливою” темою. До речі, публікація науковців у “The Wall Street Journal” передусім стосувалася саме політиків: їх закликали прислухатися до “кліматичних скептиків”.

Сьогодні одне із найсуттє­віших питань полягає у то­му, чи приносять користь усі ті заходи, які ініціюють уряди багатьох країн (і намагаються впроваджувати віт­чизняні посадовці) у протистоянні зі зміною клімату. Зокрема – чи будуть корисними наші дії у тому випадку, якщо зміна клімату виявиться міфом? 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4102 / 1.59MB / SQL:{query_count}