Україна з 1 лютого розпочала імпортувати електроенергію з Росії, одночасно припиняючи її експорт до Білорусі та Молдови. Про це повідомив виданню “Коммерсант-Украина” головний диспетчер Національної енергетичної компанії (НЕК) “Укренерго” Костянтин Ущаповський: “Це тимчасове рішення було ухвалено для того, щоб покрити дефіцит електроенергії на ринку”.
Дефіцит електроенергії з’явився після аварії на лінії електропередачі (ЛЕП) у Запорізькій області. Через падіння опори ЛЕП Запорізька атомна електростанція різко знизила виробництво і навіть була змушена зупинити один з шести енергоблоків. Як з’ясувалося, аварія трапилася тому, що частину опори відпиляли крадії металу. Їх уже затримано – це троє жителів Запорізької області, які робили бізнес на брухті.
Тим часом у Раді оптового ринку електроенергії спробували покрити дефіцит електроенергії за рахунок теплових електростанцій. Але ТЕС не впоралися зі збільшенням навантаження через різке похолодання. Тож в Україні одночасно зупинилися дев’ять енергоблоків ТЕС і один енергоблок АЕС. Відтак “Східенерго” було змушене підписати договір з російською “Інтер РАО ЄЕС” про імпорт з 1 лютого до 500 МВт/год. електроенергії за рівним графіком. Але й це ще не все. Через форс-мажорні обставини Україна змушена збільшити відбір російського газу. За інформацією DT.UA, перевищення становить приблизно 30 млн кубометрів щодоби. При цьому, за даними джерел DT.UA, відбирати газ українська сторона змушена з експортного газопроводу, оскільки у самій Росії також не вистачає потужностей. У зв’язку з цим стурбованість вже висловлюють європейські партнери “Газпрому”.
Водночас з тієї самої причини – дії крадіїв металу – на межі техногенної катастрофи опинилася Рівненська область. Тут розпиляли та викрали елементи електроопор, які постачають струм до обласного центру та хімічного гіганта регіону “Рівнеазоту”. Тепер дві 30-метрові стійки можуть упасти, повідомляє ТСН. Те, що ці дві опори не впали, енергетики називають дивом, адже зловмисники зрізали з них десять кріплень. Якби крадіжку вчасно не помітили, біди не минути, кажуть фахівці.
“Якби впала електроопора лінії 110 кіловольт, ми були б змушені призупинити електропостачання центральної частини Рівного, а також трьох районів області. Крім того, дроти потрапили б на контактну мережу залізниці, що розташована поряд”, – повідомив керівник служби високовольтних ліній “Рівнеобленерго” Василь Корзюк. За його словами, під загрозою опинилося й енергозабезпечення “Рівнеазоту”.
У міліції порушили кримінальну справу. Слідчі вже підрахували, що на викрадених елементах електроопор зловмисники заробили не більше чотирьох тисяч гривень. Коли їх знайдуть – можуть посадити на три роки. Щоб злодії не розібрали решту ЛЕП, їх постійно охороняють. На встановлення нових кріплень знадобиться близько двох тижнів. Енергетики сподіваються, що опори таки вистоять.
Але й це ще не все. 1 лютого у полі біля с. Комісарівка П’ятихатського району на Дніпропетровщині була виявлена крадіжка кріплення для утримання тросів з дев’яти електроопор. Як повідомили агентству ForUm у прес-центрі обласної міліції, раніше суджений 21-річний місцевий житель за допомогою пилки для металу, зубила і молотка частково демонтував металеві кріплення електроопори. За цим фактом порушено кримінальну справу за ч. 1 ст. 194-1 Кримінального кодексу України (умисне пошкодження об’єктів електроенергетики). Зловмисникові загрожують виправні роботи на строк до двох років або позбавлення волі до трьох років. Унаслідок крадіжки електропостачання не припинялося. Зараз всі електроопори повністю відремонтовані.
Зазначимо, що українські безробітні вирізняються незвичайною винахідливістю у тому, що стосується крадіжок. Так, минулого року в Луганській області правоохоронці затримали 24-річного хлопця, який за ніч викрав кілька важких каналізаційних люків, на яких заробив аж 210 грн. А в 2010-му на Харківщині злодії викопали 13 кілометрів труб каналізації виправної колонії. Натомість на Львівщині злодій за місяць вручну викопав із землі 600 метрів телефонного кабелю, причому рив ночами під снігом і дощем.