Львовом активно почали ширитися чутки, що штаб Західного оперативного командування (а колись це був Прикарпатський військовий округ) можуть перенести з нашого міста до Рівного. Нині військові частини та установи ЗОК розташовані на території дев’яти областей західного регіону.
Як наслідок – Львів може позбутися статусу одного з найбільших військових центрів України, а також коштів, які йдуть на оплату праці військових та утримання військових об’єктів!
За попередньою інформацією, у Міністерстві оборони України мала відбутися нарада, під час якої власне й мали обговорювати питання доцільності та можливості передислокації штабу Західного оперативного командування зі Львова в інше місто.
Відтак, передусім самі військовослужбовці ЗОК побоюються, що можуть залишитися без місця праці у Львові. Безперечно, якби таке сталося, то це насамперед було б суттєвим послабленням обласного центру у військовому питанні, де за десятки років зосередилася офіцерська еліта українського війська.
ДОВІДКА Західне оперативне командування – оперативне об’єднання Сухопутних військ Збройних сил України у західній частині території України, яке було утворене у січні 1998 року на базі Червонопрапорного Прикарпатського військового округу, який був сформований у липні 1945 року. |
Тим часом, у самому штабі заспокоюють: мовляв, наразі ще ніхто і нікуди не переїздить. “Процес організаційних заходів та передислокація штабу Західного оперативного командування у місто Рівне призупинені, адже наразі цю ініціативу не підтримав президент України, який водночас є головнокомандувачем Збройних сил”, – зазначив учора “Пошті” начальник групи з виховної та соціально-психологічної роботи управління Західного оперативного командування Богдан Степанків.
За його словами, це питання розглядатимуть під час засідання РНБО. “Щодо цієї теми, то міністр оборони дав доручення детально вивчити проблемні питання, зокрема, мова про зв’язок, житло та взаємодію з іншими силовими структурами. Власне, що зараз і вивчається”, – зазначає Богдан Степанків.
На запитання “Пошти”, кому належить ідея щодо передислокації ЗОК у Рівне, співрозмовник зазначив: “Я не готовий сказати, чия це ідея. Наразі жодних документів немає”.
За неофіційною інформацією, ідея перенесення штабу ЗОК зі Львова у Рівне належить начальникові Генштабу Міноборони Григорію Педченку.
ДОВІДКА Місто Лева виконувало функції військового центру на Заході України ще з часів СРСР, коли тут розміщувалося керівництво Прикарпатського військового округу |
Тим часом експерти трактують ймовірний переїзд штабу ЗОК у Рівне вкрай негативно. “Якщо подібне станеться, себто ЗОК переїде до Рівного, то це дуже погано, бо Львів втрачає статус військово-адміністративного центру. Нагадаю, що цей статус сформувався ще за часів Австро-Угорщини та Польщі, – зазначив “Пошті” Володимир Гулима, керівник Центру дослідження проблем регіонального і міжнародного співробітництва. – По-друге, така передислокація послаблює багаторічну взаємодію між іншими силовиками в галузі територіальної оборони, які мають штаби безпосередньо у Львові. Мова передусім про прикордонні війська та оперативне командування внутрішніх військ. І, по-третє, за умов переїзду автоматично йдеться про масове скорочення військовослужбовців. Тим паче, за час колись ще Прикарпатського військового округу, а зараз Західного оперативного командування, сформувалося багато частин”.
Також, за словами Володимира Гулими, особливо дивує “відсутність реакції місцевої влади, зокрема обласної, яка взагалі не цікавиться цим питанням”. “Військові про це говорять, ЗМІ – також, але чомусь місцева влада, а саме Львівська ОДА та Львівська обласна рада, відмовчуються”, – акцентує керівник Центру дослідження проблем регіонального і міжнародного співробітництва.
Експерти зазначають, що до парламентських виборів це питання можуть пригальмувати. Але так це, чи ні, покаже час...