Традиційно з початком року набувають чинності головні закони, що встановлюють “правила гри” на наступні місяці. Зокрема, змінюються фінансові стандарти – мінімальна зарплата, прожитковий мінімум, розміри пільг. Із першого січня 2012 року мінімальна заробітна плата підвищується до 1073 грн (6,4 грн за годину), а через чотири місяці удруге збільшиться до 1094 грн (6,6 грн за годину). Прожитковий мінімум до квітня 2012-го становитиме 1017 грн, а далі зросте до 1037 грн. При цьому для вразливих груп населення мінімум із початку року становитиме: для дітей до 6 років – 893 грн; дітей віком 6 – 18 років – 1112 грн; для працездатних осіб – 1073 грн; для осіб, які втратили працездатність – 822 грн.
Із початку року, згідно з нормами Податкового кодексу, знижується податок на прибуток із 23% до 21%. Така ставка діятиме до 31 грудня 2012-го, а вже із початку наступного податок знизять до 19%, ще через рік – до 16%.
Разом із тим, з першого січня запроваджують спеціальні винагороди та доплати суддям. Посадовий оклад суддів місцевих судів становитиме вісім мінімальних зарплат (ставка поступово збільшуватиметься до
15-ти у 2015-му, при цьому суддям вищих інстанцій враховують коефіцієнти – від 1,1 (апеляційні суди) до 1,3 (КСУ).
Із нового року служителі Феміди, які мають хоча б п’ятирічну практику, можуть розраховувати на 15-відсоткову доплату за вислугу років. Кожні п’ять років стажу додаватимуть ще близько 10% до ставки доплати, так що люди з 35-річним стажем можуть щомісячно розраховувати, окрім самої зарплати, ще й на 80% платні зверху. Доплата за науковий ступінь сягатиме 15-20%.
Від початку року набувають чинності норми антикорупційного пакета президента, що передбачають перевірку осіб, які мають намір іти на вищі посади. Таких кандидатів перевірятимуть на наявність судимостей, штрафів через корупцію, уточнюватимуть довідки про доходи та можливі корпоративні права. Згідно з Законом “Про засади запобігання і протидії корупції”, президента, головних урядовців, спікера парламенту, голову Рахункової палати, кримського “прем’єра” зобов’язали подавати довідку про майно, доходи та витрати за підсумками попереднього року.
З 1 січня 2012-го закордонний паспорт можна отримати не із 18 років, як це було донедавна, а із 16-ліття. Окрім цього, спрощено процедуру отримання закордонного паспорта для тих осіб, які не досягнули і цього віку: тепер достатньо лише нотаріально завіреного клопотання батьків (або законних представників) щодо наявності потреби у самостійному виїзді за кордон.