Менше половини українців почувають себе щасливими. І міра цього почуття коливається залежно від рівня доходів, освіти та прожитих років. Українці, які є більш забезпеченими, частіше кажуть, що вони щасливі. Проте що довше вони живуть, то рідше вважають себе такими. До таких висновків підштовхують результати опитування КМІСу, проведеного в рамках глобального дослідження компанії “WIN-Gallup International”.
У межах проекту досліджувалося відчуття щастя громадян близько 60 країн світу, залежність почуття від віку, величини доходів, релігійних уподобань та освітнього рівня. Один із головних висновків – найщасливішими є земляни найбіднішого материка: 77% громадян африканських країн відчувають себе щасливими. А от Східна Європа “показує” лише 40% щасливців. Високий дохід аж ніяк не викликає в людини більшої радості від життя.
До прикладу, на рік на одного нігерійця припадає 2170 доларів – у 22 рази менше, аніж на одного американця. При цьому 89% населення Нігерії стверджують, що є щасливими. В США таких значно менше – лише 53%.
Інший висновок – рівень щастя (загалом у світі) зі збільшенням років суттєво не змінюється. На старість це відчуття навіть зростає. Однак не в Україні. У нас, як показують дані КМІСу, що старшою є людина, то менше щасливою вона себе почуває. Кількість щасливих серед молодих українців (до 30 років) удвічі більша за щасливих серед літніх людей (віком понад 66 років).
Як розповів у розмові з “Поштою” генеральний директор КМІСу Володимир Паніотто, кілька років тому канадські дослідники встановили, що на відчуття щастя найсуттєвіше впливають два фактори: кохана людина та наявність роботи. А чимало тих факторів, які, як ми звикли думати, суттєво визначають нашу радість, насправді не такі впливові. Діти додають як щастя, так й інших, менш світлих відчуттів. Схожа ситуація зі здоров’ям чи рівнем доходів. Тут не існує лінійної залежності – після певного рівня заробітку рівень відчуття щастя перестає іти вгору. Однак якщо коливання першого фактора (кохана людина) в Україні у попередні роки були співмірними зі світовими тенденціями, то рівень доходів у нас показував саме лінійність: що багатший, то щасливіший.
Щоправда, останнє дослідження “Gallup” показує, що люди, які отримують більше, таки є трішки щасливішими (або серед них частіше трапляються щасливі). Коливання сягає 15%: серед найбідніших 20% світу є 45% щасливців, а 20% найбагатших “показують” 61% радісних. Це ж дослідження показує, що в Україні є 19,6% щасливих серед найменш забезпечених проти 59,1% серед найбагатших. Тобто різниця – утричі.
Усі дані WIN-Gallup International та КМІС (українська частина дослідження). У межах проекту проведено 52 913 інтерв’ю у 58 країнах, які представляють більшість населення світу. Похибка по Україні не перевищує 3,1%