Інтеграційні настрої: ЄС поступається ЄЕП?

Третина українців не вірить, що наша держава потрапить до Євросоюзу

Третина українців не вірить, що наша держава потрапить до Євросоюзу

Більшість українців воліють інтегрувати державу на схід, а не в Європу. Такими є результати дослідження Київського міжнародного інституту соціології. Згідно із ними, кількість громадян, які віддають перевагу входженню України до Єдиного економічного простору (ЄЕП) із Росією, Білорусією, Казахстаном та іншими країнами, становить 45%. Зорієнтованих на зближення із ЄС – 33%.

Окрім того, 13% вважають, що Україна не має йти в жодне із інтеграційних об’єднань, а зберігати повну незалежність у прийнятті політичних та економічних рішень. Цікаво, що найбільше “самостійників” є на заході країни: тут кожен п’ятий (максимум в Україні) вважає, що входити в жодну із структур не обов’язково.

Загалом прихильники вступу до ЄС переважають у західному регіоні (63% за вступ до ЄС, 12% – до ЄЕП) та центральному (40% та 36%, відповідно). На півдні (62%) та сході (73%) більшість становлять прибічники інтеграції у східному напрямку. Орієнтація на ЄС переважає серед молодших українців (18 – 35 років), у всіх інших вікових групах домінує симпатія до ЄЕП.

Кількість прихильників ЄЕП чи ЄС фактично збігається із оцінками конкурентоспроможності продукції на ринках цих об’єднань. Так, 47% респондентів дотримуються думки, що продукція української промисловості та сільського господарства матиме більше шансів знайти свого покупця у разі вступу до ЄЕС, а 33% респондентів кажуть, що краще вона продаватиметься на ринках ЄС (у випадку вступу). Оцінки покращення пошуку роботи у випадку інтеграції свідчать про значно меншу різницю: 41% українців вважає, що у випадку вступу до ЄС знайти гарну роботу буде легше, 39% каже, що в ЄЕП із роботою буде краще.

І найцікавіше – третина українців певна, що нас у ЄС не візьмуть. А за “колись-таки там будемо” – 47%. Хоч кількість цілком упевнених у своїх оцінках “приймуть чи не приймуть” не так багато – менше 15% із кожного боку.

P. S. Опитування проводили у всіх областях України, Криму та Києві. Методом інтерв’ю опитали 1600 респондентів. Похибка вибірки не перевищує 3,7% для показників, близьких до 50%; 1,6% – для показників, близьких до 5%. 

КОМЕНТАР

Володимир Паніотто, генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології:

- Ставлення до ЄС є амбівалентним. Якщо питаємо, яким чином ви б голосували, якби був референдум про входження у ЄС, то більшість висловлюється за інтеграцію (45%, проти - 27%). Якщо ж ми з'ясовуємо думку щодо приєднання до Росії та Білорусії, то і тут більшість "за". Відтак окремо виходить, що люди голосували б і за один варіант, і за другий. Коли ж ми передбачаємо два варіанти в одному питанні і респондентам слід вибирати один із них, то частіше обирають все-таки Росію. І це реальна ситуація - дані правдиві. Краще ж бачити ситуацію, адже якщо робитимуть референдум... А від формулювань питань насправді дуже багато залежить. Загалом думки щодо інтеграції залежать і від політичної боротьби, зокрема довіри до лідерів, їх вчинків. Судячи із результатів багатьох опитувань, вибір входження до ЄС часто визначається не раціонально й усвідомлено, а більше пов'язаний із довірою до політичних сил, які закликають до певного варіанта. Власне у другу чергу такий вибір залежить від очікувань щодо матеріального стану чи є наслідком діяльності ЗМІ.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5047 / 1.57MB / SQL:{query_count}