Митні новації по-українськи

З нового року на Львівській митниці запровадять електронне декларування, а без сплати податків можна буде ввозити товари вартістю до тисячі євро

В Україні з 1 січня 2012 року набуде чинності новий Митний кодекс. За словами Дениса Пудрика, начальника Львівської митниці, однією з новацій стане те, що все декларування (подання документів) з нового року буде відбуватися в електронному вигляді.

Враховані пропозиції бізнесу 

Начальник Львівської митниці назвав прийняття ВРУ у другому читанні нової редакції Митного кодексу надзвичайною подією, яка стала результатом понад трирічної співпраці профільного парламентського комітету, Держмитслужби, органів державної виконавчої влади та бізнес-структур. Він зазначив, що цей документ узагальнив положення, які раніше були в різних нормативно-правових актах.
Так, за словами Дениса Пудрика, прийняття Митного кодексу  полегшить роботу людей і працівників митниці. Зокрема, буде декриміналізація товарної контрабанди, внаслідок чого товари будуть вилучати і бюджет отримуватиме кошти, не чекаючи трьох-п’яти років на завершення кримінальної справи, запровадження електронного декларування щодо всіх митних режимів.
Таку ж думку висловив Антон Подільчак, голова митного комітету західноукраїнської філії Європейської бізнес-асоціації. “На відміну від, скажімо, Податкового кодексу, цей документ дійсно формувався протягом більш ніж трьох років спільними зусиллями. Приємно констатувати, що дійсно влада в цьому моменті почула бізнес”, – зазначив Антон Подільчак. За його словами, він є дуже позитивним, насамперед для компаній, які працюють, не порушуючи законодавства.

ДО ТЕМИ

За словами начальника Львівської митниці, загальна ситуація з довгими чергами на українсько-польському кордоні поліпшується. “За останні два місяці в нас була ситуація з чергами критична. Чому? Тому що на Краковці біля пункту пропуску ремонтують дорогу і черга буде. Загалом ситуація значно покращилася “, – запевняє посадовець. 

Мар’яна Луцишин, регіональний координатор західноукраїнської філії ЄБА, розповіла, що під час майже трирічної роботи над документом розробники врахували близько 70% пропозицій бізнесу. 

Важливі новели кодексу

Згідно з новим Митним кодексом, у міжнародних поштових та експрес-відправленнях дозволили перераховувати суми до 300 євро (зараз 200 євро). Без сплати будь-яких податків можна буде ввозити товари вартістю до 1 тис. євро та вагою до 50 кг (зараз – 200 євро). Якщо раніше товари на 1 тис. євро громадяни мали оформляти в такому ж порядку, як і підприємці, то зараз таку процедуру проходитимуть товари, дорожчі за 10 тис. євро. 
Нормами кодексу встановлено перелік особистих речей, які при переміщенні громадянами через митний кордон України не підлягають декларуванню та звільняються від оподаткування, лібералізовано норми щодо вивезення товарів. Зокрема, через кордон можна перевезти два переносні комп’ютери і обладнання до них, дві флешки, спортивне спорядження, ліки для однієї людини на один курс лікування, речі, потрібні для поїздки, інвалідний візок тощо. 
Окрім того, час митного оформлення однієї імпортно-експортної операції скорочується з 24 годин до чотирьох. Підприємці матимуть змогу самостійно фіксувати в електронних системах митниці дату та час подання ними митної декларації. Посадові особи нестимуть персональну відповідальність за порушення строку митного оформлення. Митники зможуть здійснювати митний контроль після закінчення експортно-імпортної операції. Постаудит-контроль дозволить не затримувати товар на митниці в очікуванні перевірки. 
Серед новацій і те, що новий Митний кодекс дозволяє підприємцям вільно обирати митницю, на якій вони декларуватимуть товари. Документ суттєво розширює права підприємців у частині оскарження рішень, дій та бездіяльності митних органів та їх посадових осіб. Новинкою кодексу є визначення правила, за яким шкода, завдана підприємству неправомірними діями посадових осіб митного органу під час проведення перевірки, відшкодовується за рахунок коштів державного бюджету у встановленому законом порядку.

Імпортні товари не подорожчають?

Керівник Львівської митниці заперечив те, що внаслідок набуття чинності нового Митного кодексу в Україні зростуть ціни на імпортні товари. “Який стосунок ціна імпортного товару має до Митного кодексу? Він спрощує ці всі моменти. Фактично у 90% випадків буде застосовуватися перший метод встановлення митної вартості, тобто митна вартість за ціною контракту. Якщо купили вони за цю ціну, ми розмитнили – і все”, – пояснив Денис Пудрик. “Митний кодекс буде сприяти нижчим цінам на імпортні продукти”, – додав він.
Андрій Тодощук, начальник відділу організації митного контролю та роботи митних посередників Львівської митниці, повідомив, що за десять місяців 2011 року загальний товарообіг на Львівській митниці зріс на 29%.
“За 10 місяців, порівняно з минулим роком, обсяг операцій збільшився по імпорту на 26%, а по експорту – на 38%. Загальний товарообмін збільшився на 29%”, – уточнив Андрій Тодощук.
Основний імпорт, за словами Андрія Тодощука, надходить з Польщі (42%), Німеччини (15%), Угорщини і Чехії (по 4%). Натомість експорт спрямовується насамперед до тієї ж Польщі (23%), Німеччини (14%), Росії (11%), Данії (10%) і до Великобританії (7%).
Начальник Львівської митниці Денис Пудрик при цьому наголосив, що позитивним є зростання кількості перевезень через кордон сировини. “Мені подобається, що збільшуються об’єми сировини. Держава все ж таки  рухається вперед. Наприклад, ніхто вже не везе ковбасу в Україну, тому що ми її виробляємо краще, ніж у Польщі”, – сказав він.
1. Кодекс дозволяє використовувати електронне декларування всім охочим підприємцям без будь-яких обмежень та у всіх митних режимах.2. Визначено вичерпний перелік документів, потрібних митниці для митного оформлення. За пропозицією Держмитслужби, в кодексі передбачено подання разом з митною декларацією тільки рахунка або іншого документа, який визначає вартість товару, та декларації митної вартості.3. Інші документи, необхідні для здійснення митного контролю й оформлення товарів, декларантом не подаватимуться (відомості про такі документи зазначатимуться у ВМД)4. Надано право декларанту на внесення змін до митної декларації щодо збільшення кількості товарів, якщо після завершення митного оформлення він самостійно виявить незадекларовані внаслідок допущеної помилки товари.5. Час митного оформлення однієї імпортно-експортної операції скорочується з 24 годин до чотирьох. 6. Підприємці матимуть змогу самостійно фіксувати в електронних системах митниці дату та час подання ними митної декларації. 7. Посадові особи митних органів нестимуть персональну відповідальність за порушення строку митного оформлення.8. Пост-аудит контроль. Право митниці здійснювати митний контроль після закінчення експортно-імпортної операції підприємця - це сучасний і загальновизнаний світовий шлях до спрощення митного оформлення. 9. Маючи можливість перевірити операцію підприємця після її здійснення, товари не затримують на митниці в очікуванні закінчення перевірки, а їх швидко пропускають.10. Українські підприємці, які тривалий час працюють на ринку, не мають заборгованостей, не допускають суттєвих правопорушень, мають кваліфікований персонал, зможуть отримати статус уповноваженого оператора економічної діяльності.11. Новий кодекс дозволяє підприємцям самостійно обирати митницю, в якій вони декларуватимуть товари.12. Новий кодекс дозволить підприємцям не витрачати час на проведення класифікації великої кількості різних найменувань товарів (як приклад, автомобільних запчастин). Підприємець за своїм бажанням може задекларувати всі ці запчастини за одним товарним кодом, якому відповідатиме найбільша ставка мита.13. Передбачено максимальне використання основного методу визначення митної вартості - за ціною угоди. Перехід на інші методи чітко регламентовано. Новий кодекс встановлює жорсткі часові обмеження на вивчення посадовими особами митниць поданих документів та прийняття відповідних рішень14. Кодекс суттєво розширює права підприємців в частині оскарження рішень, дій та бездіяльності митних органів та їх посадових осіб. 15.  Новелою кодексу є визначення правила, за яким шкода, завдана підприємству неправомірними діями посадових осіб митного органу під час проведення перевірки, відшкодовується за рахунок коштів держбюджету в порядку, установленому законом.
Що зміниться для підприємців, коли набуде чинності новий Митний кодекс? 
1. Кодекс дозволяє використовувати електронне декларування всім охочим підприємцям без будь-яких обмежень та у всіх митних режимах.2. Визначено вичерпний перелік документів, потрібних митниці для митного оформлення. За пропозицією Держмитслужби, в кодексі передбачено подання разом з митною декларацією тільки рахунка або іншого документа, який визначає вартість товару, та декларації митної вартості.3. Інші документи, необхідні для здійснення митного контролю й оформлення товарів, декларантом не подаватимуться (відомості про такі документи зазначатимуться у ВМД)4. Надано право декларанту на внесення змін до митної декларації щодо збільшення кількості товарів, якщо після завершення митного оформлення він самостійно виявить незадекларовані внаслідок допущеної помилки товари.5. Час митного оформлення однієї імпортно-експортної операції скорочується з 24 годин до чотирьох. 6. Підприємці матимуть змогу самостійно фіксувати в електронних системах митниці дату та час подання ними митної декларації. 7. Посадові особи митних органів нестимуть персональну відповідальність за порушення строку митного оформлення.8. Пост-аудит контроль. Право митниці здійснювати митний контроль після закінчення експортно-імпортної операції підприємця - це сучасний і загальновизнаний світовий шлях до спрощення митного оформлення. 9. Маючи можливість перевірити операцію підприємця після її здійснення, товари не затримують на митниці в очікуванні закінчення перевірки, а їх швидко пропускають.10. Українські підприємці, які тривалий час працюють на ринку, не мають заборгованостей, не допускають суттєвих правопорушень, мають кваліфікований персонал, зможуть отримати статус уповноваженого оператора економічної діяльності.11. Новий кодекс дозволяє підприємцям самостійно обирати митницю, в якій вони декларуватимуть товари.12. Новий кодекс дозволить підприємцям не витрачати час на проведення класифікації великої кількості різних найменувань товарів (як приклад, автомобільних запчастин). Підприємець за своїм бажанням може задекларувати всі ці запчастини за одним товарним кодом, якому відповідатиме найбільша ставка мита.13. Передбачено максимальне використання основного методу визначення митної вартості - за ціною угоди. Перехід на інші методи чітко регламентовано. Новий кодекс встановлює жорсткі часові обмеження на вивчення посадовими особами митниць поданих документів та прийняття відповідних рішень14. Кодекс суттєво розширює права підприємців в частині оскарження рішень, дій та бездіяльності митних органів та їх посадових осіб. 15.  Новелою кодексу є визначення правила, за яким шкода, завдана підприємству неправомірними діями посадових осіб митного органу під час проведення перевірки, відшкодовується за рахунок коштів держбюджету в порядку, установленому законом.
 
 
КОМЕНТАР
Юрій Сендецький, голова громадської радипри Львівській митниці:
- Закон вступить у дію з нового року, якщо його підпишуть усі, хто повинен це зробити. Однозначно, новий кодекс кращий від попереднього. В ньому є багато позитивних моментів. Наприклад, розмитнювати товари можна буде там, де зручно. Цікаво, чи справді, крім кодексу, в роботі митниці не потрібно буде використовувати інших норм і законів. Виглядає, що в новому Митному кодексі всі моменти прописані, але все залежить від того, як він буде працювати на практиці.Водночас, не зрозуміло, як на практиці буде працювати електронне декларування. Відомо, що 90% проблем спілкування підприємців з митницею пов'язані з митною вартістю із визначенням коду. Цієї процедури  в кодексі не прописано. 
 
 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5143 / 1.7MB / SQL:{query_count}