Уряд робить крок до уведення в дитячих садочках російської мови. У Верховній раді зареєстровано урядовий законопроект №9439 “Про внесення змін до закону “Про дошкільну освіту” (щодо мови виховання)”. Документ пропонує “забезпечити право вільного вибору батьками мови виховання їхньої дитини”.
Як зазначено у проекті закону, “для задоволення національних, культурно-освітніх і мовних потреб громадян можуть створюватися дошкільні навчальні заклади, в яких виховання дітей здійснюється їхньою національною або іншими мовами. Право вибору мови виховання надається батькам”.
ДО ТЕМИ За даними офіційної статистики, частка дітей у дитсадках, що виховуються українською мовою, як і частка студентів у вишах, що навчаються українською, наближається до 90%. Проведене порталом “Тексти” та рухом “Простір свободи” дослідження “Становище української мови в Україні у 2011 році” показує: у 2010/11 навчальному році українською мовою загалом навчалося 82,3% від загальної кількості школярів. Українською мовою навчалися більшість учнів у 23 з 27 регіонів України. Частка учнів, що навчалися українською мовою, коливається від 99,97% у Рівненській до 73,5% в Одеській областях. У Донецькій та Луганській областях навчалося українською мовою трохи менше половини дітей – 46,7% і 48,5% відповідно. Дуже низька частка учнів, що навчаються українською мовою, в Криму (8,1%) й особливо – у місті Севастополі (2,9%). |
Окрім цього, у дошкільних закладах можуть створюватися окремі групи, виховання в яких здійснюватиметься іншою мовою, аніж в цілому по установі. Усе це, звісно, пропонується прийняти задля “реалізації рівних прав кожної дитини на доступність і безоплатність дошкільної освіти та повноцінний фізичний, інтелектуальний розвиток, моральний, естетичний і соціальний розвиток відповідно до здібностей та уподобань дитини”.
Цікаво, поміж тим, що ця ініціатива збіглась у часі з іншою, заявленою міністром освіти. Так, в інтерв’ю журналу “Зверни увагу” Табачник розповів про нову редакцію мовного закону. На його переконання усі держчиновники обов’язково мають володіти російською, що і мають намір прописати у законодавстві. “Хочеш бути чиновником, перебувати на держслужбі, будь ласка, ти повинен абсолютно вільно володіти двома мовами - українською та російською”, – каже він.