Небезпечне тепло

В Україну прийшов холод: вночі вже спостерігаються заморозки, та і вдень не набагато тепліше. Українці почали гріти свої будинки, хто як може: декого вже підключили до централізованого опалення, хтось розтопив піч, ну, а більшість ввімкнула індивідуальні системи опалення – всілякі газові колонки, опалювальні котли та печі

В Україну прийшов холод: вночі вже спостерігаються заморозки, та і вдень не набагато тепліше. Українці почали гріти свої будинки, хто як може: декого вже підключили до централізованого опалення, хтось розтопив піч, ну, а більшість ввімкнула індивідуальні системи опалення – всілякі газові колонки, опалювальні котли та печі

 Індивідуальні газові системи опалення – цілком прийнятне рішення з обігріву житла, особливо в невеликих містах і приватних будинках. Питання лише в тому, яке обладнання встановлюється, ким і як.

Тарифи на природний газ для населення досить високі і продовжують зростати з завидною періодичністю. Тому не дивне бажання багатьох громадян заощадити всіма можливими способами: встановити газове обладнання сумнівного виробника, обігрівати приміщення газовою плитою, встановлювати саморобні обігрівальні прилади і т.п. На жаль, перераховані дії не є безпечними і можуть призвести до аварій і нещасних випадків. Набагато ефективнішим було б утеплення приміщень, вікон і дверей, установка нових труб і батарей, більш ефективних і надійних опалювальних котлів. Адже, як кажуть у народі, скупий платить двічі, а у випадку з газовим обладнанням – ціна може бути непомірно висока.

Як показує аналіз аварійності при використанні газу в побуті, більшість надзвичайних ситуацій і нещасних випадків відбувається саме через несанкціоноване втручання власників газового обладнання в роботу системи. І навіть якщо перенесли плиту або встановили котел не ви самі, а якийсь умілець дядько Вася, якого рекомендували сусіди або знайомі, немає ніякої гарантії, що аварія не відбудеться.

Причини вибухів уражають своєю звичайністю і буденністю. Приміром, в с. Райгородка Луганській області було травмовано троє осіб під час вибуху газоповітряної суміші в результаті розриву підводного шланга після самовільного перенесення газової плити ПГ-4. А в м. Коломия, що на Івано-Франківщині, внаслідок користування проточним газовим котлом шість членів родини отримали отруєння чадним газом різного ступеня тяжкості.

І таких випадків у країні десятки. Як виявилося, аварії і травматизм від отруєння та вибухів газу в побуті – більш поширене явище, ніж вибухи метану в шахтах. Порушення правил безпеки під час користування газовими приладами, робота газового обладнання при закритих заслінках, перекриття вентиляційних каналів саморобними заслінками, залишені без нагляду ввімкнені газові прилади незмінно призводять до пожеж у будинках, травм, опіків, отруєнь і втрати людських життів.

Халатність призводить до аварії

Значний відсоток аварій відбувається і через порушення правил безпеки при експлуатації розподільних газових мереж, зокрема внаслідок втручання в роботу систем газопостачання під час проведення земляних робіт. У таких випадках без газу залишається велика кількість абонентів. У зв’язку з цим, на державному та місцевих рівнях вже прийнято ряд розпорядчих документів, що передбачають посилення безпеки проведення будівельних робіт в тридцятиметровій смузі уздовж траси газорозподільних мереж, а також проведення підприємствами з газифікації та газопостачання (обл- і міськгазами) обов’язкової ревізії колодязів для розміщення приладів відключення на газопроводах.

Значну відповідальність за аварії несуть підприємства житлово-комунальної сфери, які не проводять своєчасних перевірки та ремонту димових і вентиляційних каналів, а також підприємства з газопостачання та газифікації, якість обслуговування газових приладів і обладнання у яких залишає бажати кращого.

Будьте пильні

Разом з тим, всім власникам газового обладнання необхідно пам’ятати, що його використання пов’язане з підвищеною вибухопожежонебезпекою. А якщо прилади вже не нові, піддавалися ремонту або переобладнанню, ймовірність аварії зростає в рази. Якщо ж переноси і установки проводилися самостійно, проживання в такому приміщенні пов’язане з підвищеним ризиком. І кожна людина повинна усвідомлювати і відповідально до цього ставитися, адже постраждати може не тільки вона сама, а й близькі та рідні, сусіди.

Місцевим органам влади спільно з обл- і міськгазами вже давно слід було б підготувати інформаційні листівки з правил безпечного користування газом у побуті й роздати їх буквально кожному газокористувачу разом з квитанцією про оплату. Не зайвими були б плакати і докладне наочне приладдя, яке нагадувало б нашим співгромадянам про відповідальність за ризиковану поведінку з газом. А якщо паралельно провести загальну перевірку і ремонт газового обладнання, зокрема приладів індивідуального опалення, димових і вентиляційних каналів житлових будинків, число нещасних випадків вдалося б істотно скоротити. Безумовно, обсяг робіт величезний і здійснити його наявними силами і засобами швидко навряд чи вдасться. А поки хочеться порадити: уважно стежте за роботою газового обладнання у себе в оселі та на прилеглій території і при найменших ознаках неполадок звертайтеся в аварійні служби підприємств з газопостачання.

Аварія обов’язково відбудеться при:

• Відсутності димовідводних патрубків газових котлів

• Відсутності тяги в димовому та вентиляційному каналах

• Розгерметизації гнучкого шланга під час самовільного перенесення газової плити та іншого газового обладнання

• Негерметичності газових труб

• Використанні опалювально-варильних газових печей із закритою заслонкою

• Самостійному демонтажі газових кранів

• Розриві газових підводних шлангів

• Роботі газових плит без нагляду

• Переобладнанні конструктивних елементів опалювальних приладів

• Самовільному підключенні опалювальних приладів

• Аварійному стані газових плит

• Роботі газових приладів при відсутності тяги і перегріві

• Відсутності димових і вентиляційних каналів при самовільній установці пічних пальників на газову піч та газового водонагрівача 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4522 / 1.6MB / SQL:{query_count}