Половина українців вважає, що за останній рік їх матеріальне становище лише погіршувалося. Окрім цього, 45% громадян стверджують, що після президентських виборів ситуація із дотриманням прав і свобод стає все скрутнішою. Такими є результати дослідження “Українського демократичного кола”, яке провели на початку жовтня на замовлення Інституту політики.
Є й в Україні невелика кількість громадян, які певні, що за останній рік їхнє матеріальне становище поліпшилося – таких 3,6%. Усі інші стверджують, що ситуація погіршилась (50,7%) або не змінилася (44,8%). Загалом, кожній десятій родині (10,5%) не вистачає грошей навіть на їжу, а 41,6%, хоч на харчі й не бракує, втім купувати одяг та взуття уже складніше.
Якщо ж подивимося на регіональний розподіл, то помітимо, що усюди, окрім східного регіону, домінує категорія тих, яким стало гірше. Так, на сході України найбільше тих, становище яких не змінилось. Ще цікавіше, що на півдні найбільший серед інших регіонів показник оптимістів: 5,7% українців тут стверджують, що жити стало легше і їх матеріальне становище поліпшилося.
7% респондентів можуть дозволити собі купувати дорогі речі, але “не все, що забажають”, а 0,4% – можуть усе (хоча і тут цікаво, у центральному та східному регіонах соціологи таких людей не виявили, а у західній та південній частині України таких 0,8 та 0,9%, відповідно). Найскрутніше з їжею у центральному регіоні – тут кожна шоста сім’я не має достатньо коштів на їжу.
Окрім матеріальних труднощів, чимало українців незадоволені й дотриманням прав і свобод: 45% кажуть, що від часу виборів йде згортання їх прав (36% стверджують, що не відчувають цього). При цьому найбільш чутливими до “доторків влади” виявились жителі центрального (58,1%) та західного регіонів України (51%), значно менше таких на півдні (35,6%) та (32%).
Обидва опитування провели 1 – 7 жовтня. Вибірка репрезентує доросле населення України й охоплює всі регіони країни. Опитали 1200 респондентів.
Статистична похибка вибірки без урахування дизайн-ефекту з імовірністю 0,95 не перевищує ±2,9%.