Природний газ, без перебільшення, – один із самих зручних, надійних і економних видів палива. Однак поряд з комфортністю використання та екологічністю, газ має досить небезпечну властивість – вибухопожежонебезпечність. У поєднанні з повітрям газ утворює вибухонебезпечну суміш. Крім того, при неповному згорянні газу виділяється окис вуглецю (газ без кольору, без запаху), яка може стати причиною задухи і навіть смертельного результату. Тому й побутові споживачі природного газу, і комунальні служби повинні завжди пам’ятати: газ – це сфера підвищеної небезпеки, а газове обладнання потребує постійного обслуговування.
Як відзначають аналітики Міністерства енергетики та вугільної промисловості України та Міністерства надзвичайних ситуацій України, кількість нещасних випадків при використанні природного газу в побуті в останні десять років неухильно зростає, а ситуація вже визначається як надзвичайна. На жаль, не всі усвідомлюють, що аварійність та травматизм від отруєння та вибухів побутового газу в нашій країні трапляються частіше, ніж вибухи метану в шахтах! Як свідчить статистика, протягом 2006-2010 років відбулося 558 нещасних випадків, пов’язаних з використанням побутового газу, в яких постраждало 1028 чоловік, 485 з них – померли. За цими сухими цифрами – людське горе: загублені життя, втрачене здоров’я, згоріле житло ... Всі добре пам’ятають найрезонанснішу газову трагедію, що сталася в жовтні 2007-го в Дніпропетровську, коли було травмовано 40 осіб, а 23 людини загинули.
Ситуацію вдалося дещо стабілізувати в 2010-2011 роках: не дивлячись на збільшення споживання газу населенням, в 2010 році зростання кількості нещасних випадків зі смертельним результатом припинився. Весь цей час проводилася активна робота з профілактики та зниження травматизму при використанні газу в побуті.
Станом на 1 вересня 2011 року, в Україні сталося 66 аварій і нещасних випадків при користуванні побутовим газом, в результаті яких постраждало 128 осіб, у тому числі 52 людини загинули. Цифри говорять самі за себе: рівень аварійності та кількість нещасних випадків залишаються високими.
У чому ж причина таких частих пригод з побутовим газом? Як показали перевірки обставин вибухів, пожеж і нещасних випадків, найчастіше спрацьовує так званий людський фактор, або, кажучи офіційною мовою, “мало місце порушення абонентами правил безпеки при користуванні газовими приладами з організованим відводом продуктів згорання в димові канали (газові колонки, опалювальні котли, опалювальні печі) ”.
Найбільш типові порушення – робота газових приладів при закритих шиберах (засувках), перекриття вентиляційних каналів саморобними засувками, залишені без нагляду ввімкнені прилади. Нерідко трапляється і самовільне втручання споживачів у будинкові газові системи газопостачання, іншими словами, переобладнання елементів конструкцій опалювальних приладів та їх самовільне підключення. Незадовільний стан газових плит, порушення правил їх експлуатації, робота газових приладів і газобалонних установок при відсутності тяги і без нагляду, на жаль, призводить до вибухів і пожеж, травм та загибелі людей, втрати майна.
Крім простої недбалості газоспоживачів, робота підприємств житлово-комунальної сфери і газового господарства щодо попередження аварійності залишає бажати кращого. Низька якість обслуговування димових і вентиляційних каналів, газових приладів і обладнання, недостатня інформованість населення про наслідки самовільного втручання в роботу газових систем незмінно стає причинами аварій.
Напередодні опалювального сезону компанія “Нафтогаз України” провела комплекс заходів по стабілізації ситуації з аварійністю і травматизмом від отруєння та вибухів побутового газу. У зв’язку з цим у компанії затверджено наказ “Про інформування про порушення в роботі підприємств нафтогазового комплексу”, який регламентує роботи з технічного обслуговування внутрішньобудинкового газового обладнання (ВДГО). Спеціалізовані підприємства газового господарства проводять планове технічне обслуговування ВДГО і контролюють стан димових і вентиляційних каналів.
Крім того, в “Нафтогаз України” відбулося засідання комісії з надзвичайних ситуацій, на якому були роздані доручення відповідним службам та підприємствам. Тепер на кожен без винятку аварійний випадок оперативно виїжджають фахівці для з’ясування причин, розробки заходів з ліквідації наслідків та притягнення до відповідальності винних посадових осіб.
“Заходи, розроблені Компанією, значно посилили економічну зацікавленість газових господарств з питань безпечного газопостачання, попередження надзвичайних ситуацій, дотримання вимог технологічного регламенту та правил безпеки”, – упевнений директор Департаменту охорони праці, промислової безпеки та надійності транспортування газу і нафти Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України ” Сергій Сторчак.
“Хвилює, правда, те, що об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), що приходять на зміну ЖЕКам, не поспішають займатися цими питаннями”, – зазначає він. У той же час, за його словами, “Нафтогаз України” спільно з Міністерством ЖКГ вже підготували пропозиції для внесення змін до нормативно-правові акти з метою запобігання аварій та нещасних випадків під час використання газу в побуті.