Два місяці Україна та світ пильно стежили за резонансним судовим процесом. Сама ж vip-арештантка перебувала у Лук’янівському СІЗО Києва в умовах, які не можна вважати розкішними.
Відтоді, коли суд заборонив фото- та відеофіксацію засідання, українці бачили Юлію Тимошенко хіба на аматорському відео, знятому на камеру мобільного телефона і викладеному в інтернеті.
“Пошта” регулярно писала про усі ці події. Нині ж усіх цікавить, чим закінчиться гучна справа Юлії Тимошенко.
Водомети на випадок сутичок

Як відомо, суддя Родіон Кірєєв дозволив бути присутніми під час оголошення вироку у справі Тимошенко лише представникам ЗМІ. Це викликало обурення у парламентарів фракції БЮТ-”Батьківщина”. Опозиціонери дійшли висновку, що, усунувши зі зали суду прихильників леді Ю, суддя заздалегідь дав зрозуміти усім, яким буде її вирок. Опозиція заявила, що не звозитиме прихильників до будівлі Печерського суду у вівторок, тому що боїться провокацій. Але людей очікує багато. Так, “Батьківщина” напередодні закликала усіх небайдужих громадян прийти сьогодні до Печерського райсуду Києва.
Про ймовірні кровопролиття у суді заявляв минулого тижня з парламентської трибуни голова фракції біло-сердечних Іван Кириленко. За його словами, депутати-бютівці, незважаючи на заборону суду, прориватимуться у зал до свого лідера. “Ми очікуємо, що, на жаль, і кровопролиття може бути”, – заявив Іван Кириленко.
Вочевидь, у МВС проаналізували заяви опозиції та дійшли належних висновків, бо спостережливі журналісти побачили на вулицях Києва автомобілі-водомети, призначені для розгону мітингів.
В УМВС у Києві розповіли, що безпеку біля Печерського суду гарантуватимуть не менш ніж 100 правоохоронців. 30 співробітників спецпідрозділу “Грифон” пильнуватимуть за порядком у суді.
У міліції припускають, що може виникнути “напружена ситуація з охороною громадського порядку”, зокрема, якщо депутати зайдуть у приміщення, порушивши ухвалу головуючого у справі судді Родіона Кірєєва. Як повідомляє УНН, в Київську міську держадміністрацію представники опозиційних сил подали заявки на участь у мітингах 35 тисяч осіб!
Прокурори вимагають 7 років за ґратами

Отож, Юлію Тимошенко звинувачують за ст. 365 Кримінального кодексу – “Перевищення влади та службових повноважень”. Державне обвинувачення просить засудити екс-прем’єра до 7 років в’язниці. Максимальне покарання, яке передбачає ст. 365 – 10 років в’язниці. Її звинувачують у перевищенні службових повноважень під час підписання газових контрактів із Російською Федерацією у 2009 р. Додамо також, що НАК “Нафтогаз України”, який виступає у судовому процесі над Юлією Тимошенко цивільним позивачем, заявив позов про стягнення з неї 1,516 млрд грн для компенсації збитків, завданих компанії внаслідок підписання у 2009 р. газових угод із Росією.
Генпрокурор Віктор Пшонка заявив, що слідство вже довело вину Тимошенко, і ці факти підтверджено в Печерському райсуді.
“Я однозначно можу сказати, що наслідком вина Юлії Володимирівни доведена”, – констатував генпрокурор.
Натомість Тимошенко неодноразово заявляла, що вважає себе невинною і що справу проти неї необхідно закрити через відсутність складу злочину. Позицію екс-прем’єра повністю підтримує її захист.
Невдалі спроби декриміналізації
Якщо на початку розгляду “справи Тимошенко” визволення екс-прем’єра напівсерйозно розглядалось у контексті амністії, то ближче до завершення процесу мова пішла про декриміналізацію третьої частини 365 статті ККУ. Хоч відповідні законопроекти від опозиціонерів минулого тижня парламентарі відкинули, президентський прийняли у першому читанні із упевненістю, що він ще зазнає ключового доповнення.
Документ поки не містить і натяку на справу Тимошенко, однак до другого розгляду у ньому нібито має з’явитися положення про зміну санкції за порушення 365 статті із кримінального покарання на штраф. У цьому майже впевнені опозиціонери, представники парламентської більшості, експерти і поінформовані джерела в органах влади. “Майже” – оскільки достоту нікому невідомо, чи саме цей варіант оберуть на Банковій.
За друге прочитання гуманізаційного законопроекту Януковича візьмуться через тиждень. Згодом, у другій половині жовтня, Віктор Федорович має відбути із візитом у Брюссель, тож доти, його мають забезпечити відповідями та прикриттям від зауважень.
Які варіанти розвитку справи?
Невідомий фінал справи Юлії Тимошенко змушує політиків і експертів робити прогнози. Так, наприклад, соратник Тимошенко, віце-спікер ВРУ Микола Томенко каже, що парламент декриміналізує статтю звинувачення Тимошенко вже після обвинувального вироку. Про це він заявив в ефірі каналу ТВІ. При цьому він посилається на власні “неофіційні” джерела. “Парламент рішення ухвалить, але ухвалить, скоріше за все, після вироку. Її буде засуджено, але після того буде внесено в президентський законопроект в другому читанні ту статтю, яку сьогодні в опозиційних законопроектах завалили”, – сказав Томенко. Після цього, на його переконання, “президент скаже, що Тимошенко має судимість, але під тиском міжнародного співтовариства ми її пробачили, як би амністували”.
На перший погляд, влада сама зацікавлена у так званому м’якому завершенні суду над Тимошенко. Особливо вагомим цей аргумент здається у контексті застережень Євросоюзу про те, що справа Юлії Тимошенко не сприяє підписанню угоди про зону вільної торгівлі, спрощенню візового режиму та євроінтеграції загалом. Утім у випадку умовного засудження Тимошенко не зможе брати участі у виборах. Отже, не буде виконано одну з вимог Європейського союзу.
Як уже згадувалося, Тимошенко можуть засудити до умовного відбуття терміну ув’язнення. Не можна відкидати також, що суд відправить справу екс-прем’єрки на дорозслідування. Ще одним ймовірним варіантом розв’язання “газової справи” є власне декриміналізація “тимошенківської” статті. Це найоптимальніший варіант і для самої Юлії Тимошенко, і для Євросоюзу та української влади.
Європа в роздумах
Засідання міністрів закордонних справ країн Євросоюзу розпочалося у понеділок, 10 жовтня, з обговорення арешту екс-прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко. Про це напередодні засідання, яке відбулося у Люксембурзі, повідомила верховний представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки, віце-президент Європейської комісії Кетрін Ештон.
“Обміркуємо нашу реакцію на вирок, який очікується щодо Юлії Тимошенко. Я впевнена, що міністри хочуть подумати дуже обережно про наші відносини і сигнали, які ми хочемо направити президенту Януковичу”, – сказала К. Ештон.