Служба безпеки України звернулася до Конституційного Суду з проханням розтлумачити закріплене у ст. 62 Конституції поняття “докази, отримані незаконним шляхом”. Про це повідомляє “Українська правда” із посиланням на слова адвоката екс-майора Миколи Мельниченка Миколи Неділька.
Нагадаємо, “плівки Мельниченка” є основним доказом у кримінальній справі проти екс-президента Леоніда Кучми. За словами самого Миколи Неділька, СБУ звернулася до КСУ “саме тоді, коли досудове слідство в кримінальній справі, порушеній щодо екс-президента Кучми, добігає кінця, і “плівки Мельниченка” визнані в якості доказів у цій справі”. У статті 62 Конституції України мовиться, що “обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях”. Відтак у випадку “правильного” висновку КСУ з’являється можливість відпустити Л. Кучму.
Щоправда, за словами Неділька, СБУ не є ані суб’єктом конституційного подання (клопотання про визнання невідповідності правового акта нормам Конституції), ані суб’єктом конституційного звернення (клопотання про тлумачення положень КУ).
Отож, Неділько робить висновок, що КСУ не має права відкривати конституційне провадження. “Незрозуміла мотивація СБУ в необхідності такого звернення (подання), оскільки в інших суб’єктів правовідносин, які на порядок більше в своїй юридичній практиці застосовують положення ст. 62 Конституції, це, зокрема, органи прокуратури, суди та адвокатура, не виникає гострої необхідності в такому конституційному тлумаченні”, – заявив він. “На сьогодні подальша доля “плівок Мельниченка” як доказів, доля самого Мельниченка як свідка та доля головних фігурантів “справи Ґонґадзе” знаходиться певною мірою в руках Конституційного Суду”, – зазначив адвокат.