До міста Лева цього вівторка завітала багаторічний доповідач Моніторингового комітету Парламентської асамблеї Ради Європи Ганне Северінсен. Книгарня “Є” у рамках проекту “Європейський досвід” влаштувала в нашому місті зустріч із відомою європейкою на тему “20 років на шляху до демократії. Як українські виборці можуть отримати владу?”. Під час лекції гостя намагалася донести львів’янам європейський погляд на вибори. Однак європейські норми демократії в залі поділяли не всі. Половина слухачів нарікала на те, що європейський політик не розуміє “української специфіки”.“На початку незалежності багато хто говорив, що Україна не буде єдиною державою, що вона розколеться на схід і захід, що буде залежною від Росії. Але цього не сталося. Я вітаю вас із цим! Помітила, що люди на сході і заході не хочуть повертатися у старі часи. Лише у Криму я побачила кількох людей, які б хотіли цього”, – зазначила Ганне Северінсен.
“В Україні я побачила перекручення законів. Корупція переважає, і через це ви не маєте достатніх іноземних інвестицій, люди не повертаються із заробітків на батьківщину. Так, у балтійських країнах люди повернулися на батьківщину. У 1995-му я повинна була висловити свою думку про те, чи має Україна стати членом Ради Європи. І хоч в Україні не було тоді Конституції, але важливо було, щоб вона стала членом Ради Європи скоріше, ніж Росія”, – наголосила вона.
Ганне Северінсен каже, що за час роботи в Україні постійно нагадувала владі, що треба здійснити судову реформу. “Тепер я бачу, що судова система в Україні навіть гірша, ніж я собі могла уявити. Одним із моїх завдань, як члена Данського Гельсінського комітету з прав людини, є нагляд за судовою системою в Україні. Судова система виглядає гірше через те, що відбулася зміна президента й уряду і посилилася авторитарність”, – додала Ганне Северінсен. Вона також розкритикувала судову систему України.
“Торік відбулася судова реформа, і судді тепер абсолютно залежні від президента. І коли ви запитуєте, за що мене заарештовано? То суддя може відповісти: а чому б вас не заарештувати? Ми маємо змогу проаналізувати звинувачення міністрів у зловживанні владою. Ці закони настільки слабкі, що можна взяти будь-кого з вулиці і ув’язнити. З цього можна зробити висновок, що ваше суспільство дуже крихке і владою можна легко заволодіти”, – акцентує гостя.
Доповідач ПАРЄ також зазначила, що модель держави, в якій нема чіткого розподілу повноважень президента й уряду, – це погана модель. “Якщо в інших країнах Конституція є ареною, на якій грають у футбол, то в Україні Конституція – це футбольний м’яч. Я вважаю, що Конституція не може змінюватися”, – так охарактеризувала вона часті зміни української Конституції.
Ганне Северінсен каже, що виборча система 2002-го була поганою, оскільки не відобразила реального волевиявлення народу: “Те, що я побачила на виборах 2006-го, передбачаю, буде і на наступних виборах у 2012-му. Йдеться про те, що виборці не матимуть впливу на тих, за кого вони голосували. Ми бачили, що партії просто збирали людей, але не зосереджувалися на цінностях. Тепер, коли дивимося на виборчу систему, важливо відповідати на питання: хто ці люди, яких ми обираємо? У цій виборчій системі, яка зараз є, ці люди залежні від лідерів партій”.
Доповідач ПАРЄ також торкнулася практики голосування за закриті списки. За її словами, в такій системі люди не мають впливу на формування цих списків і, ставлячи на виборах “хрестик” у бюлетені за відповідну партію, голосують за цілу армію невідомих людей. Наприклад, якщо депутат-мажоритарник на своєму окрузі упродовж усієї каденції не виконав обіцянок і знає, що його не оберуть вдруге, він може заховатися у партійний список і знову потрапити у парламент.
Северінсен каже, що в Європі країни мають різні виборчі системи. Вибір цих систем багато в чому залежить від історії тої чи іншої країни. Але в Європі люди, голосуючи на виборах, вчаться на своїх помилках і вдосконалюють ці виборчі системи.
“Перше, що ми маємо усвідомити, – це те, що парламент має репрезентувати народ. Якщо в Україні буде двопартійна система, то вона швидко перетвориться на протистояння заходу і сходу. Окрім того, ВРУ має бути більш регіональною. Я дізналася, що депутати в парламенті здебільшого походять із Києва та Донецька”, – наголосила європейська гостя.
“Система має діяти знизу вверх – від людей до парламенту. Нині вже буде пізно щось змінити у парламенті. Якщо вони захочуть вибирати якусь нову виборчу систему, то це або буде стара система, яка не функціонувала, або теперішня, яка теж не є дуже доброю”, – зазначила Ганне Северінсен.
Ганне Северінсен – викладач, магістр історії та політології.
Працювала в Гельсінському комітеті з прав людини.
1994 – 2007 рр. – депутат парламенту Данії.
1991 – 2008 рр. – член Парламентської асамблеї Ради Європи.
1995 – 2007 рр. – співдоповідач Моніторингового комітету Парламентської асамблеї Ради Європи.
29 червня – 12 жовтня 2007 р. – голова Спеціального комітету Ради Європи зі спостереження за позачерговими парламентськими виборами в Україні.
Була спостерігачем на виборах у багатьох країнах: Росії, Азербайджані, Боснії, Туреччині.
Президент European Media Platform.
Радник українського уряду в 2008 – 2009 рр. (на добровільних засадах).
Член наглядової ради Української школи політичних досліджень.
Член ради Інституту світової політики в Україні.
Заступник голови Данської технічної ради, член ради Данського інституту з прав людини та інших данських організацій.