Урядовці модернізуватимуть ринок транспортних послуг
Перегляд стандартів, модернізація системи надання перевізницьких послуг, підвищення рівня якості та безпеки, розвиток інфраструктури – такі амбітні цілі уряд хоче зробити Державною цільовою економічною програмою розвитку автомобільного транспорту на період до 2015 року.
Самої програми ще немає, розроблено її концепцію, в якій і викладено основні положення майбутнього документа. За словами віце-прем’єр-міністра – міністра інфраструктури України Бориса Колеснікова, дотримання вже самої концепції, а згодом виконання програми дозволять оновити склад пасажирського автотранспорту загального користування не менше аніж на 35%, чисельність транспортних авто оновлять на 30%.
Хоч і після виконання цих планів залишиться чимало роботи. За даними Міністерства інфраструктури України, сьогодні “майже 70% рухомого складу є технічно та/або морально застарілими, а 50% автобусів експлуатуються більш як 10 років”. Оновлення автопарків відбувається надто повільно, хоч сьогоднішні потуги автоперевізників, кажуть у Кабміні, у цілому задовольняють потреби національної економіки та населення.
Сьогодні понад 100 тисяч автомобільних перевізників надають послуги з перевезення 52% пасажирів та 64% вантажів. “Однак структура парку автобусів та вантажних автомобілів є недосконалою, більшість транспортних засобів за своєю конструкцією, пасажиромісткістю, вантажністю, типами кузова, параметрами комфортності, видами та питомими витратами палива, екологічними показниками не відповідає сучасним вимогам”, – зазначають урядовці у концепції.
Тому урядовці й планують взятися за оновлення автопарку, що, за їхніми оцінками, дозволить знизити аварійність транспорту загального користування до 30%. “Такого показника планується досягти за рахунок зменшення кількості нелегальних перевізників, впровадження нових технологій, серед яких – інтелектуальні транспортні системи, безготівкові розрахунки за перевезення пасажирів, а також забезпечення обладнання транспортних засобів таксографами та іншими засобами диспетчерського контролю за режимом руху та графіком роботи й відпочинку водіїв”.
Вочевидь, оновлення автомобільного парку мало б відбуватися за рахунок вітчизняних автовиробників. Проте звіт за півріччя “Укравтопрому” демонструє, що посткризове відновлення вимагає суттєвої грошової допомоги, оскільки там досі “тяжка депресія”. Згідно з даними Асоціації автовиробників України, вітчизняні автоконструктори вийшли лише на п’яту частину докризових показників.
Україна за рівнем смертності в результаті ДТП посідає п’яте місце в Європі. Згідно з офіційними даними, у 2010 році внаслідок аварій загинуло 4 709, травмовано 38 917 осіб. До того ж кожен третій загиблий – молода людина до 29 років.