Депутат Європарламенту від Естонії Івар Падар прогнозує підписання Україною угод про безвізовий режим і асоціацію з Європейським союзом у найближчі два роки. Про це він заявив під час марафону “Українська незалежність” у ефірі “5 каналу”.
Депутат Європарламенту від Естонії Івар Падар прогнозує підписання Україною угод про безвізовий режим і асоціацію з Європейським союзом у найближчі два роки. Про це він заявив під час марафону “Українська незалежність” у ефірі “5 каналу”.
“Всі ці дискусії в Європейському союзі досить активні у двох пунктах. Це договір про асоціацію, зону вільної торгівлі й безвізовий режим, оскільки ви начебто вже 6 років, як відкрили свою державу. Ці дискусії в активній фазі, ми це недавно обговорювали з фахівцями українського МЗС, і, якщо все піде за планом, може бути, що обидва договори будуть укладені в остаточному варіанті протягом двох років”, – заявив євродепутат.
“Дуже багато залежить від України. Наскільки країна готова до цих процесів, наскільки готове законодавство і, звичайно, важливе питання – загальні цінності – правова держава Україна чи ні. 27 держав Євросоюзу будуть ратифікувати ці договори, там будуть різні питання”, – зазначив Івар Падар.
Депутат підкреслив, що для того, щоб не виникло проблем під час ратифікації цих договорів у 27 країнах-членах ЄС, українська влада повинна довести, що суди над екс-чиновниками справді є неполітичними. “Те, що під суд потрапили політики, – це скрізь буває, це зовсім не новина, але головне потрібно показати – політичні це процеси чи не політичні. І це факт, про це будуть всі питати”, – запевнив Падар.
Тим часом, схоже, що чіткої позиції в керівництва ЄС щодо України досі немає. Такого висновку дійшла експерт Європейського політичного центру в Брюсселі Аманда Пол, аналізуючи привітання України із 20-ю річницею Незалежності, яке голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу надіслав у Київ.
Баррозу, зокрема, запевнив, що ЄС стоїть поряд із Україною, як друг і партнер, і нагадав про угоду про політичну та економічну асоціацію, яку вважає “амбітною і новаторською”. “Вона введе нову основу договірних відносин між Європейським союзом і Україною, відвівши центральне місце питанням дотримання прав людини, демократії та фундаментальних свобод, і, на моє переконання, надихне інші країни Східного партнерства”, – йдеться в комюніке глави Єврокомісії. Баррозу зазначив, що для досягнення цієї мети життєво необхідною є консолідація демократії та верховенство права. “Продовження реформ є найкращим засобом закріплення попередніх досягнень та забезпечення майбутніх досягнень”, – переконаний він.
У коментарі “Німецькій хвилі” Аманда Пол зазначила, що за привітаннями голови Єврокомісії насправді ховається відсутність чіткої позиції або стратегії щодо України.
“Таке становище сьогодні, таким воно було і в попередні роки”, – сказала Пол, нагадавши, що Євросоюз залишається розділеним щодо питання України. “Деякі держави підтримують надання Україні чіткої перспективи членства, тоді як інші виступають категорично проти. Наслідком цього є те, що Україна залишається в “підвішеному стані “між радянським минулим і бажаним європейським майбутнім, на яке вона заслуговує”, – наголосила експерт.
За її словами, ЄС залишив Україну “на узбіччі”, часто навіть розглядаючи її через призму Росії. “Взагалі-то, ЄС застосовує до України подвійні стандарти: закликає “навести лад” у власному домі, включаючи здійснення багатьох реформ, яких вимагають від кандидатів на вступ, наприклад, від балканських країн”, – зауважує оглядач. Водночас, висуваючи високі вимоги, статусу кандидата на вступ у ЄС Україні не надають.
У іміджевій статті, яку начебто написав президент України Віктор Янукович, опублікованій у британській “The Wall Street Journal”, теж йдеться про євроінтеграцію нашої країни.
“Моя мета – забезпечити Україні гідне місце серед членів Європейського союзу”, – пише гарант. Він вірить, що майбутнє України – в Європі. “Хоча наш історичний зв’язок з Росією і надалі відіграватиме значну роль, ключ до процвітання нашого народу та розвитку наших природних і людських ресурсів – у глибокій, більш досконалій інтеграції в європейські та західні структури”, – вважає глава держави.
“Українські міцні економічні зв’язки з ЄС тільки розширюватимуться після підписання Угоди про асоціацію наприкінці цього року, що слугуватиме плацдармом для набуття повноправного членства в ЄС у майбутньому”, – пише Віктор Янукович. Втім президент жодним словом не згадав у своїй статті про Митний союз, тема якого не менш актуальна, ніж інтеграція в ЄС.
Про Митний союз згадав Стівен Пайфер, посол США в Україні в 1997-2000 рр. та аналітик одного з найпрестижніших політологічних центрів Вашингтона Brookings Institution. Він переконаний, що вступ України до Митного союзу загрожуватиме підписанню угоди про зону вільної торгівлі з Європейським союзом.
Говорячи про відносини нинішньої влади України з РФ, Пайфер зазначив, що Янукович “дотримується політики, яка більше цікавить Росію, ніж, скажімо, політика Віктора Ющенка, але це не плазування перед Москвою, це намагання досягти певного результату. Є безліч справ, на які Україна дивиться зовсім по-іншому, ніж Росія. Ось зараз Росія дуже тисне на Україну, щоб та увійшла в Митний союз, однак Київ не здається”.