Рівніша з-поміж статей?

Українське суспільство досі не може знайти формулу рівності жінок та чоловіків на роботі. Чоловікам в Україні значно легше знайти роботу, втриматися на ній і вже тим паче зрости кар’єрно. Про це свідчать результати дослідження умов праці міжнародного кадрового порталу Head Hunter.

Чоловікам в Україні значно легше знайти роботу, втриматися на ній і вже тим паче зрости кар’єрно. Про це свідчать результати дослідження умов праці міжнародного кадрового порталу Head Hunter. З-поміж усіх посад топ-менеджерів українських компаній 86% належать саме чоловікам, а 40% роботодавців відкрито підтверджують, що жінки мають менше шансів отримати керівну посаду.
При цьому, стверджують фахівці проекту ЄС “Права жінок та дітей в Україні – комунікаційний компонент”, заробіток жінки у більшості випадків становить усього лише 73,7% заробітку чоловіка на тій самій посаді, хоч кінець “робочого часу” у жінок настає на 4-6 годин пізніше – через домашні клопоти, які, звісно ж, у стаж не йдуть.
Дослідники доводять, що баланс статей у колективі йде на користь не лише його атмосфері: компанії, в яких серед вищого керівництва більше жінок, можуть збільшити прибуток на 18-69%. Проте сьогоднішні реалії змушують 60% жінок працювати у традиційно жіночих професіях: догляд, громадське харчування, прибирання, канцелярія та касирами (так звані “the five C” jobs: caring, cashiering, catering, cleaning and clerical).
Важко сказати, чи такий стан речей є наслідком дискримінації, чи він породжений усталеністю поглядів, проте аналогічну ситуацію спостерігаємо і в офіційних інституціях, які мали б подавати позитивний приклад. Найбільш показний випадок – первинний склад чинного уряду, що став першим за роки незалежності, в якому не було жодної жінки.
Понад рік тому український, тоді ще свіжо призначений, прем’єр навіть ризикнув обґрунтувати відсутність жінок серед складу Кабінету Міністрів. “Не жіноча це справа – проводити реформи в Україні”, – пояснив Азаров. Не дивно, що розкритикованим з боку європейських посадовців був не лише склад його команди, а й намір прем’єра аргументувати необхідність існування саме такої формації. До того, як пам’ятаємо, Віктор Федорович теж висловився про “місце жінки”, пояснюючи поразку Тимошенко на президентських виборах. Та й сьогодні ставлення Віктора Януковича до жінок якнайкраще проявляється у стосунках із першою леді, яка, всупереч нормам проведення офіційних візитів та прийомів, залишається домосідкою.
Хороші тенденції та погані показники
По-іншому складається ситуація із виборним органом: від часу незалежності кожен склад парламенту стає більш жіночним. До першого складу Верховної Ради потрапило 12 жінок (із 450 депутатів), а наступний парламент поповнився ще сімома. Згодом відбувся колосальний “стрибок” і до парламенту пройшли 36 жінок. Наступні два склади ВР мали 27 та 39 жінок-депутатів, відповідно.
Сьогодні ж у Верховній Раді представлено 36 жінок-народних депутатів. За даними Світового економічного форуму, за представництвом жінок у політиці Україна посідає 117 місце з-поміж 134. Серед депутатів ВР лише 8,2% становлять жінки. У той час, як у чинному складі парламенту Словаччини – 19,3%, Латвії – 20%, у Польщі – 20,2%, Естонії – 20,8%, Болгарії – 21,7%, Фінляндії – 41,5%, Швеції – 47%, а у Європарламенті частка жінок сягає 35%. Хоча, за даними ООН, лише 30 країн світу змогли досягнути 30% представленості жінок у парламентах.
Проте цифри, які маємо в Україні, навіть не наближаються до світових стандартів, і не лише у сфері політики. Здавалося б, цю ситуацію можна пояснити тим, що жінки більше уваги віддають сім’ї, а тому з часом начебто стають менш відданими роботі, відтак – менш бажаними роботодавцям. Така колізія між роботою та сім’єю й справді існує, але показники, які її  відтворюють, вказують на те, що відмінності між чоловіками та жінками вкладаються у кілька відсотків, фактично – у похибку.
Наприклад, 29,1% чоловіків не готові жертвувати сімейним життям заради кар’єри, серед жінок аналогічний показник – 30,6%. Серед чоловіків 3,1% готові жити самотньо заради кар’єри, а серед жінок таких 1,28%. Готових менше приділяти часу сім’ї, аніж кар’єрі серед чоловіків 8,9%, серед жінок – 10,9%. Тобто усі відмінності проходять на межі 1,5%, а відтак слід критичніше поглянути на звичні пояснення дискримінації жінок. Можливо, більшість із них є просто прикрими відголосками минулої доби.
Мар’яна Вербовська, Назарій Тузяк
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4776 / 1.57MB / SQL:{query_count}