
Основним джерелом порушення прав та свобод в Україні 2011 року громадяни вважають президента України. Про це свідчать дані опитування, проведеного до Дня Конституції соціологічною службою Центру ім. Разумкова, повідомляє сайт “Телекритики”. Кожен п’ятий громадянин (20,5% опитаних) переконаний, що саме Віктор Янукович є джерелом порушення їхніх прав, про кримінальні структури в цьому контексті згадують 10,8% респондентів, про уряд України – 9,8%, про народних депутатів – 9,4%, міліцію – 9,0%.
На думку українців, найбільше сприяють порушенню або унеможливлюють реалізацію їхніх прав та громадянських свобод народні депутати (47,9%), міліція (45,7%) та президент України (39,3%). Трішки менше балів набрали вітчизняні суди (37,9%) та кримінальні структури (37,6%). Цікаво, що небагато українців довіряє нашим судам – лише 6,7% опитаних. Найбільш ефективним способом захисту порушених прав і свобод українці дедалі частіше називають звернення до Європейського суду з прав людини (за даними останнього опитування, кожен четвертий українець думає саме так).
За останній рік, як показує дослідження Центру ім. Разумкова, найгірше дотримувалися право на соціальне забезпечення та право на соціальну і медичну допомогу – за п’ятибальною шкалою їх дотримання оцінено у 2,3 бала. Не краща ситуація і з дотриманням права на охорону здоров’я, на працю та справедливу винагороду, справедливий суд – кожен пункт із цього переліку оцінений у 2,4 бала. Максимальні бали респонденти виставили за дотримання права на життя та свободу пересування – по 3,6 бала.
Близько половини українців вважають, що цьогоріч, порівняно з попереднім роком, суттєво погіршилася ситуація із дотриманням соціальних та економічних прав. Серед останніх кроків уряду найбільшу міру антипатії віддано пенсійній реформі (59,9% опитаних не підтримують її проведення). Проведення податкової реформи не знайшло підтримки у 46,3% опитаних, ініціативи у сфері трудового права – у 38,6%.
Здавалося б, ситуація склалася таким чином, що вплинути на неї громадяни не можуть. Уже не одне дослідження міжнародних та вітчизняних дослідників відзначило погіршення ситуації в Україні, зокрема й погіршення дотримання базових людських прав. Учора було оприлюднено доповідь “Freedom House” “Нації в дорозі”. У ній експерти дали свою оцінку розвитку пострадянських суспільств.
У доповіді, зокрема, наголошується, що несприятливість до реформування авторитарних режимів країн колишнього СРСР може вилитись у аналогів кризи, які сьогодні існують на Близькому Сході. Індикатором змін у регіоні, на думку експертів “Freedom House”, є стан української демократії. За останній рік, кажуть в організації, Україна демонструє “явний розворот під керівництвом президента Віктора Януковича”. Суди поступились незалежністю, форма правління стає все більше схожою на авторитарну. Відтак не варто дивуватися, що саме президента звинувачують у погіршенні ситуації із дотриманням прав українців. Остаточний результат дадуть вибори.