Усі важливі деталі, які треба знати шоферам про автомобільні кондиціонери
Улітку цими приладами у машині не користуватися, мабуть, неможливо. Потужними автомобільними кондиціонерами, які полегшують водіям перебування в салоні, вже десятиліття, як оснащені всі машини. Однак, на СТО зауважують: далеко не всі водії приділяють достатньо уваги цим охолоджувачам повітря, змушуючи себе у спеку дихати прохолодним, але далеко не завжди чистим повітрям.
Подорожі, що “пахнуть”
“Особливо зараз, влітку, приїжджає багато водіїв, і нарікають на неприємний запах в салоні, коли вмикають кондиціонер. Практично в усіх випадках причиною запаху є засмічений радіатор в салоні”, – розповідає автомайстер Тарас Милько (на фото). Пан Тарас пояснює: коли працює кондиціонер, втягуючи повітря, до фільтра салону потрапляє чимало сміття, пороху, комах і рослин, які трапляються на шляху автівки.
Такі мікроорганізми в салоні авто можуть негативно впливати на людей, які часто перебувають за кермом. “Ніхто не знає, де та машина була. Якщо запах від фільтра салону, то, можливо, там утворилася пліснява чи волога, – ділиться досвідом працівник СТО Станіслав Кубрак (на фото). – Коли замінюємо фільтр, а запах залишається, використовуємо спеціальну аерозольну “пінку” для кондиціонерів: вона задувається в середину системи із салону і знищує всі мікроби, які розплодилися у фільтрі”.
“Спеціальні балончики коштують приблизно 150 грн. Хто має більше можливостей, може вдатися до чистки кондиціонера за допомогою пристрою, який вдуває спеціальну миючу рідину в кондиціонер і покриває фільтр антибактеріальною плівкою”, – додає Тарас Минько, який уже сім років ремонтує автомобільні кондиціонери.
Чиста машина – свіже повітря
Фільтр кондиціонера в салоні – це лише невелика частина системи охолодження повітря в машині. Сам по собі автокондиціонер є герметичною системою, заповненою спеціальною речовиною – фреоном та маслом, яке необхідне для змазування компресора (саме він охолоджує повітря) та всіх інших запчастин.
“Якщо ваша машина нова, то через два – три роки потрібно доливати у систему фреон, – радить автомайстер Станіслав Кубрак. – Цю рідину треба регулярно заливати, хочеш цього чи ні”. Саме на дозаправку кондиціонерів найчастіше приїздять водії до станцій техобслуговування. “У нас 100 грамів фреону коштує 70 грн. В машину потрібно приблизно 600 грамів. Кому скільки не вистачає – стільки доливаємо”, – каже майстер.
– Іноді сальники виходять із ладу, трубки, шланги. А все через наші погані дороги: від вібрації вони псуються. Все трясеться, перетирається, – додає пан Станіслав. – Машину з негараздами у системі кондиціонування ми спочатку перевіряємо на герметичність. Якщо є витік рідини, знаходимо і лагодимо. Якщо не можемо знайти, трубки і шланги обробляємо спеціальним барвником і тоді шукаємо мікротріщини за допомогою ультрафіолетової лампи.
Найчастіше в машинах кондиціонери перестають працювати через дірявий радіатор, компресор, перетерті трубки чи шланги, які входять до системи охолодження салону авто. “Необхідно тримати всі “нутрощі” машини в чистоті, адже влітку – сміття, взимку – сіль та бруд призводять до корозій і тріщин у системі кондиціонування”, – радить автовласникам автомеханік Тарас Минько.
– Як правило, найслабші кондиціонери в “Опелях”. А от найкращі “японці” та “корейці”, вони використовують менше ресурсів і більш продуктивні, – каже Станіслав Кубрак.
У залежності від ступеня несправності ремонт системи автомобільного кондиціонера коштуватиме на львівських СТО 400-500 грн. Тривати такий ремонт може від кількох годин до кількох днів. “Самому почистити цю систему неможливо. Як її сам почистиш?”, – розповідає пан Станіслав.
У нашому місті такі ремонти роблять не у всіх автомайстернях: не всюди є спеціальна техніка та фахівці, які розуміються на хитромудрих електронних датчиках.
Улітку прохолодно, якщо взимку прогрієшся
– Спеціально робити щось із кондиціонером ще до початку літа не варто, хіба заїхати на сервіс, зробити діагностику, – каже механік Тарас Минько. – Влітку їдуть ремонтуватися, якщо кондиціонер уже зовсім поламався.
Натомість у пана Стаса є порада, як продовжити ресурс автокондиціонера: “Якщо в машині простий кондиціонер, то взимку рекомендовано його вмикати приблизно раз на тиждень, бо масло осідає і зверху на компресорі починають псуватися і гнити поршні. Але це не стосується автівок із кліматконтролем”.
П’ять порад, як не простудитися від автокондиціонера
1. Перед тим, як сісти у нагріту сонцем машину, варто кілька хвилин, провітрюючи салон, почекати на вулиці: щоб уникнути обдування холодним повітрям.
2. Не переохолоджуйте салон машини. Коли часто змінюється температура, людина може почуватися кволою та виснаженою.
3. Налаштуйте потік холодного повітря так, щоб він потрапляв не на вас, а рівномірно по всьому салону автомобіля;
4. На швидкості не відкривайте всі вікна в машині: лише з одного боку. Протяг та холодне повітря можуть стати причиною літньої застуди.
5. Змінюйте регулярно фільтр кондиціонера в машині: повітря, дорогою до салону, пройшовши крізь мох, плісняву та сміття, може містити в собі небезпечні бактерії.