Рішення Москви повністю заборонити імпорт європейських овочів загрожує конфронтацією з ЄС,
Минулого тижня у Росії повністю заборонили ввіз та оборот усіх свіжих овочів з країн Європейського союзу. Причина очевидна: дивна епідемія кишкової інфекції у Німеччині, яка потроху розповзається Європою.
Нагадаємо, що попервах німці в усьому звинуватили іспанські огірки, однак через кілька днів схаменулися: огірки ні в чому не винні. Остання ймовірна (але станом на вчора ще офіційно не підтверджена версія) – причиною спалаху кишкової інфекції у Німеччині могли стати пророщені паростки сої з Нижньої Саксонії, повідомляє Associated Press.
Епідемія епідемією, але європейці звикли рахувати гроші: поставки в Росію становлять чверть овочевого експорту з Євросоюзу та обчислюються загальною сумою майже в 600 мільйонів євро. Глянувши на калькулятор, європейці заметушилися. Глава представництва Євросоюзу в Росії Фернандо Валенсуела почав на всіх кутках розповідати, що запровадження заборони може завдати непоправної шкоди майже 20-річним переговорам про вступ Росії до Всесвітньої торговельної організації. Загалом європейські чиновники скаржаться на те, що жодна інша держава не забороняла повністю ввіз овочів з країн ЄС. Комісар Євросоюзу з питань споживачів і охорони здоров’я Джон Даллі зажадав від Москви негайно скасувати заборону.
Однак подібні вимоги спричинили бурхливу реакцію російського прем’єр-міністра Владіміра Путіна.
“Я, відверто кажучи, не знаю, якому духу співпраці це суперечить, але огірки, після вживання яких люди помирають, дійсно погано “пахнуть”, – наголосив глава уряду Росії. Владімір Путін жорстко заявив, що заборона не буде скасована, доки європейці чітко не визначать джерело інфекції. Зрозуміло, що його підтримали й інші російські високопосадовці. Отож, головний санітарний лікар Гєннадій Оніщєнко закликав росіян вимагати від продавців документи про походження їхньої продукції. “Якщо овочі з Європи, я рекомендую вам не купувати їх!” – твердо заявив чиновник. А головний представник Москви на переговорах про вступ Росії до ВТО Максім Мєдвєдков зазначив, що імпортні обмеження на продукти харчування, які можуть завдати шкоди здоров’ю людей, не суперечать нормам ВТО. “Це право будь-якого члена ВТО, воно є і залишиться в Росії після приєднання до організації”, – заявив Мєдвєдков у коментарі агентству Інтерфакс.
Варто наголосити, що російські стандарти гігієни відомі в усьому світі своєю жорсткістю. Москва регулярно запроваджує заборони на імпорт продуктів харчування. Минулого тижня вона оголосила про заборону на ввіз та оборот бразильського м’яса і єгипетської картоплі через те, що вони не відповідають санітарним нормам. Водночас не все так просто. Бразильський експерт Франсиско Жардім стверджує: “Росіяни просто використовують санітарні норми як прикриття. Таким чином вони підтримують власних виробників. Після запровадження чергової заборони з часом з’ясовується, що насправді ніякої проблеми з тією чи іншою сільськогосподарською продукцією не було”. Зрештою, деякі попередні російські ембарго дійсно нагадували політичні каральні заходи. Наприклад, можна згадати заборони на ввіз у Росію грузинських і молдавських вин, а також молочної продукції з Білорусі.
Нагадаємо, що від спалаху гострої кишкової інфекції у Німеччині з початку травня померла 21 людина, ще один летальний випадок зафіксований у Швеції (причому покійниця, як з’ясувалося, незадовго до смерті повернулася з Німеччини). Підтверджено 2153 факти зараження, у 627-ми з них лікарі виявили небезпечні для життя ускладнення, які можуть спричинити відмову нирок. Причому симптоми зараження токсичною паличкою були виявлені у людей, що проживають не лише в Німеччині, але й ще у восьми європейських країнах: Швеції, Польщі, Данії, Норвегії, Швейцарії, Нідерландах, Франції та Британії.
У принципі, для Німеччини подібне захворювання не є чимось незвичайним. За даними Інституту Роберта Коха (RKI), щорічно в країні реєструють від 800 до 1200 випадків інфікування кишковою паличкою. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, бактерія Escherichia coli часто є в кишечнику людей і теплокровних тварин. Більшість її штамів не шкідливі, щобільше – виконують низку важливих функцій. Однак нинішній спалах захворювання – надзвичайний, оскільки викликаний гібридом – мутованим видом двох різних штамів кишкової палички. Нова генетична комбінація сприяє тому, що бактерія спричиняє набагато більше шкоди людині та є надзвичайно стійкою до антибіотиків.
До теми: Уся продукція, завезена в Україну з країн Європейського Союзу, безпечна. Про це заявив голова Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України Іван Бисюк, повідомило “РБК-Україна”. “Всі продукти, які потрапляють на територію країни є безпечні для здоров’я населення. Це я вам гарантую”, – заявив пан Бисюк і додав, що за останні п’ять місяців в Україну завезли 550 тонн овочів і фруктів, з яких жодна партія не показала наявність зараженої продукції.
“Фахівці проводять фізико-хімічні й бактеріологічні аналізи. Аналізи роблять протягом шести годин, після цього товар потрапляє на розмитнення. Якщо у фахівців виникають якісь питання до товару, вони піддають його розширеному дослідженню, що триває від шести до восьми днів. Якщо товар не проходить дослідження, його або утилізують на території України, або відправляють у країну, звідки він надійшов”, – пояснив голова Державної ветеринарної та фітосанітарної служби. Іван Бисюк нагадав, що Україна з 2 червня запровадила посилений митний контроль за імпортною продукцією: “Наказ був виданий 2 червня 2011 року. Відтоді почався добір взірців”. За його словами, на сьогодні не відомо, що саме було першоджерелом спалаху епідемії кишкової палички в Німеччині.
Нагадаємо, що 2 червня прем’єр-міністр України Микола Азаров заявив, що Україна посилила контроль за ввезенням овочів з країн Європейського Союзу. “Україна від початку поширення кишкової інфекції у Європі стала вживати заходів, ми просто не афішували цього... Але була дана команда на кордоні посилити контроль”, – сказав Микола Азаров.