Віце-прем’єр називає проект реформи м’якшим, однак опозиційні політики стверджують, що у ній залишилися всі “людожерські норми”
До парламенту внесли доопрацьований проект пенсійної реформи. Віце-прем’єр-міністр – міністр соціальної політики Сергій Тігіпко стверджує, що цей варіант набагато м’якший від початкового. Зміни, за його словами, торкнулися 11 позицій попереднього варіанта проекту реформи. Хоч, незважаючи на це, всі неоднозначні норми залишилися в законопроекті.
Непоступливі урядовці
Зокрема, проект і надалі містить норму про підвищення пенсійного віку для жінок із 55 до 60 років. Цього досягатимуть покроково упродовж 10 років: щороку підніматимуть вік на 6 місяців (розпочати відлік мають уже з першого вересня цього року). У зв’язку із цим, повідомляється у пояснювальній записці до законопроекту, передбачені два компенсатори. Перший – нагорода за більш пізній вихід на пенсію: за кожні півроку додаткової праці жінка отримуватиме збільшення пенсії розміром у 2,5%. Другий компенсатор – тимчасово, протягом трьох років, непрацюючі жінки після досягнення 55 років можуть вийти на пенсію.
Чоловікам-службовцям теж підвищуватимуть вік виходу на пенсію: із 2013 року протягом чотирьох років їм додаватимуть по півроку (досягнувши у підсумку 62 років).
Окрім цього, державним службовцям мають намір зменшити розмір пенсії із 90 до 80% їх заробітної плати. Залишились також норми підвищення мінімального страхового стажу для одержання пенсії за віком – із п’яти сьогоднішніх до 15 пропонованих у документі років, а також про підвищення нормативного стажу для призначення пенсії за віком (для жінок – із 20 до 30 років, для чоловіків – із 25 до 35 років). У проекті й далі зберігається одна із найбільш дискусійних норм – збільшення вислуги військовослужбовців із 20 до 25 років.
Обіцяні й прописані новації
Деякі з обіцянок урядовці виконали, принаймні з тих, які були озвучені під час парламентських слухань. У проекті прописано одноразову допомогу працівникам освіти, культури, соціального захисту та охорони здоров’я – під час виходу на пенсію їм мають надати додатково суму в 10 пенсій.
Ще одна прописана обіцянка – зниження максимального рівня пенсії: якщо раніше пропонувалось обмежитись 12 розмірами прожиткового мінімуму, то сьогодні – 10-ма, а це становить 7 640 грн. Раніше пропонували, аби ця норма стосувалася лише тих, хто вийде на пенсію уже після набрання чинності закону.
Тепер вирішили “обернути” дію закону, тож навіть сьогоднішні пенсіонери підпадуть під обмеження. Повідомляється також, що для зменшення диспропорційності пенсій, які призначено у різні роки, запропоновано переглянути порядок їх призначення: після того, як законопроект приймуть, для призначення пенсії братимуть розмір середньої заробітної плати за три роки, що передуватимуть виходу на пенсію.
Що ж, якщо не пройде?
Сам міністр соціальної політики впевнений, що цей проект найбільш ліберальний у Європі. Пригадується, восени прем’єр-міністр Азаров теж хвалив проект Податкового кодексу, стверджуючи, що там прописані найнижчі податки у Європі. Згодом підприємці висловили свою позицію урядовцям, а після того, принаймні як стверджують соціологи, настрої українців ще більше радикалізуються, а довіра до кожної із владних інституцій падає.
У випадку із проектом пенсійної реформи можемо мати інший результат. Тігіпко сам стверджує, що покине міністерське крісло, якщо реформу не приймуть у парламенті. Зміна міністра у такій ситуації була б вигідною і для самого Сергія Леонідовича, і для урядовців: перший усе пояснював би забюрократизованістю та небажанням проводити реформи, а у Кабміні запевняли б, що позбулися міністра на вимогу суспільства, а далі було б усе, як і заплановано – Україна для людей.
Наразі ж опозиційні політики стверджують, що проект реформи не змінено: змінено, мовляв, 11 ком, а всі “людожерські норми” залишились. Однак пенсійну реформу прийматимуть швидко: необхідне відновлення співпраці з Міжнародним валютним фондом. Раніше у МВФ висловили чотири умови, після яких можливе надання чергового траншу кредиту – проведення пенсійної реформи, звісно, ключовий пункт у цьому переліку. Про відновлення співпраці з МВФ у Брюсселі нещодавно говорив і перший віце-прем’єр Андрій Клюєв. “Усе, що стосується співпраці з МВФ – ми як співпрацювали, так і співпрацюємо. І ті маяки, які стоять щодо продовження співпраці з валютним фондом, я сподіваюся, що найближчим часом, максимум – до липня, ці маяки виконаємо”, – каже Клюєв.
Наступного дня голова НБУ Сергій Арбузов розповів, що невдовзі з візитом до України укотре приїде місія МВФ. Тоді й обговорять поточний стан справ, а головне – пенсійну реформу та підвищення тарифів на газ для всіх споживачів. Обидва кроки мають намір здійснити у найближчі тижні. Тож літо, незважаючи на запевнення синоптиків, має додаткові підстави, аби стати значно спекотнішим за попереднє.