Через кілька місяців налагоджені корупційні схеми мають шанс стати історією. Але техогляд і надалі проходитимуть маршрутки, таксі, вантажівки тощо
Цього разу скасування техогляду ініціює Президент України, а тому сумнівно, що депутати відмовляться прийняти новації або внести вагомі правки до законопроекту, який пропонує адміністрація глави держави. У четвер, 14 квітня, радник Президента, представник глави держави у Конституційному Суді України Олена Лукаш розповіла детальніше про майбутні зміни у техогляді.
Ключовий момент – скасування державного техогляду і талона про його проходження. Головний аргумент адміністрації Президента – необхідність подолання «налагодженої корупційної схеми».
Радник очільника країни зауважила, що законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення надмірного державного регулювання у сфері автомобільних перевезень» внесуть як невідкладний.
Вона наголосила, що з розглядом цього документа в парламенті “не буде проблем”, і він набуде чинності після ухвалення “через кілька місяців”, як тільки ДАІ буде готова до нововведення.
Водночас, не всіх автомобілістів звільнять від необхідності проходити перевірку. Так, за словами Олени Лукаш, звільненню підлягають легкові автомобілі всіх типів, марок і моделей, незалежно від терміну експлуатації, а також причепи, мотоцикли, мопеди, мотоколяски та інші транспортні засоби, які до них прирівнюються. Та, якщо легкове авто використовується у комерційних цілях, то його власник раз на два роки має проводити технічний огляд. Вантажні авто та автомобілі таксі зобов’яжуть проходити перевірку щороку, а для автобусів та спеціалізованих транспортних засобів, які перевозять небезпечні вантажі, огляд відбуватиметься двічі на рік.
Водії, витрати й ДТП
Сьогодні ж, як повідомили “Пошті” у ДАІ м. Львів, чинні норми, за якими усі легкові автомобілі підлягають техогляду раз на два роки, вантажні (більше 3,5 тонни) – щорічно, а перевізники небезпечних вантажів, як і перевізники пасажирів, мають перевіряти стан авто двічі на рік.
Як бачимо, терміни, які пропонує адміністрація Президента, не відрізняються від тих, які чинні сьогодні. Ключова відмінність – дозвіл приватним особам, які є власниками авто, не проходити техогляд. У адміністрації Президента запевняють, що скасування техогляду має суттєві переваги. Одна із них – розвантаження ДАІ. За даними самої Державтоінспекції, в Україні нині є 9 млн 500 тис. зареєстрованих транспортних засобів. Із них щороку техогляд проходить майже 6 млн авто. Щодо Львова, то у ДАІ міста “Пошті” повідомили, що тут зареєстровано близько 120 000 транспортних засобів, половина з яких є приватними.
Загалом же в Україні сумарні річні витрати водіїв на технічний огляд становлять від 876 млн до 1 млрд 860 млн грн. Однак, розповідає Олена Лукаш, чинна система техогляду не дозволяє забезпечити контроль за технічним станом авто. “У більшості випадків (за оцінками експертів, близько 90%) власники транспортних засобів отримують талон про проходження техогляду без здійснення перевірки, купуючи медичні довідки й талони за допомогою налагоджених корупційних схем. За оцінками експертів, щороку обсяг таких неофіційних корупційних платежів становить суму близько мільярду гривень”, – розповіла вона.
Тому й вирішили, що Президент має внести законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення надмірного державного регулювання у сфері автомобільних перевезень”, аби виправити недоліки ситуації.
Цікаво, що долати вади контролю вирішили у цікавий спосіб – відмовляючись від нього. Боротьба із корупцією таким чином спрощується до формального обмеження кола осіб, які раніше відплачувалися від перевірки. Цікаво, що у АП пропонують також доповнити Кодекс про адмінправопорушення, врахувавши новації. За несвоєчасний техогляд (тим, хто обов’язково має його проходити) встановлять штраф від 340 до 425 грн; за видачу документів про технічну справність авто без перевірки його стану – 1 700 до 2 040 грн.
Зміни для ДАІ
Та це лише одна, “водійська”, сторона проблеми. Інша річ – зміни для інспекторів ДАІ. Сьогодні, за словами Олени Лукаш, технічний огляд проводять 1 357 працівників автомобільно-технічної інспекції. “Скорочення кількості об’єктів контролю сприятиме раціональному використанню робочого часу цими співробітниками ДАІ, які замість формальної перевірки довідок зможуть зайнятись організацією, контролем та безпекою дорожнього руху”, –
продовжує Олена Лукаш.
Загалом же законопроект Януковича має на меті не просто спростити порядок техогляду, а й “ліквідувати існуючі корупційні механізми”, “скасувати неефективні та надмірні регуляторні процедури”, а також усунути “невиправдані витрати власників автотранспорту на послуги, які не мають відношення до безпеки дорожнього руху”.
Щодо останнього, то у ДАІ стверджують, що частка ДТП через неналежний технічний стан авто в Україні є незначною. Основними причинами аварій 2010 року були: порушення правил маневрування (39,5%), недотримання дистанції (20%), перевищення швидкості руху (17,3%), порушення правил проїзду перехресть (6,7%), виїзд на смугу зустрічного руху (3%), керування у нетверезому стані (2,5%). А ось несправність автомобіля спричиняла менше 0,3% усіх ДТП. Так стверджують у АП із посиланням на інформацію ДАІ.
Із цього й висновок, що техогляд не впливає на безпеку дорожнього руху. Цікаво, чи не виявиться, що він не впливає на безпеку, поки існує, а скасування обов’язкової перевірки може призвести до іншої статистики. Якщо новації приймуть без змін, то на ДАІ покладуть обов’язок вести реєстр суб’єктів техогляду; контролювати дотримання ними законодавства; формувати загальнодержавну базу даних про результати таких перевірок.
До речі, про так звані суб’єкти господарювання, які й здійснюватимуть технічний контроль. Для того, аби отримати дозвіл на техогляд, їм достатньо подати документи, які вказуватимуть на наявність необхідного для перевірки обладнання.
Ще один пласт новинок – дозвільні документи. Після затвердження змін їх кількість суттєво зменшиться. Так, якщо нині водій зобов’язаний мати при собі, окрім посвідчення водія, реєстраційних документів, страхового полісу цивільної відповідальності, ще й дорожній (маршрутний) лист, нотаріально посвідчену довіреність на управління авто та документи на вантаж, то змінами пропонують обмежити цей перелік лише першими трьома пунктами.
Богдан Мицак,
начальник відділу ДАІ Львова:
– Якщо говорити відверто, то позитивів я не бачу. Розумію, що спочатку через це спрощення люди будуть задоволені. Але згадаймо період, коли працівники ДАІ не вилучали посвідчення водія: складали амінпротокол за порушення Правил дорожнього руху, а посвідчення не вилучали. Тоді всі були задоволені й почали “битися”, сідати за кермо напідпитку. Уже через деякий час громадяни почали звертатися зі словами: “Щось робіть, бо далі так не може тривати”. Така сама ситуація зараз і з техоглядом. Як би не було, але автомобіль перевіряли за базами даних: чи не викрадений він, чи не “перебитий”… Згодом у документ вписували, що автомобіль нормальний, справний і ним можна керувати. Скасування техогляду сприятиме тому, аби викрадали авто, “перебивали”, породжували хаос на дорогах.