Після візиту міністра МНС недобросовісним директорам шахт буде непереливки
З понеділка у Львівській області працюватимуть аж три урядові комісії. Такий результат поїздки до нашого регіону міністра з питань надзвичайних ситуацій Віктора Балоги. Балога наслав на Львівщину три комісії
Так перша спільна комісія Мінекології, МНС та Держгірпромнагляду перевірить виконання вугільними підприємствами Львівщини робіт, що мали б запобігати наслідкам вуглевидобутку.
Крім того, ще одна комісія займеться ситуацією з видобутком нафти й озокериту в Бориславі та екологічними наслідками цієї діяльності, а третю комісію створено для вивчення проблем, пов’язаних з реалізацією проектів відновлення екологічної рівноваги та ландшафту, порушених внаслідок діяльності підприємств гірничої хімії.
Ситуація у тих районах, де працюватимуть відповідні комісії, судячи із даних, які звучали на засіданні міжвідомчої робочої групи Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, просто катастрофічна.
Як виявилося, держава майже не фінансувала проекти закриття шахт, а ті, своєю чергою, не виконували екологічні зобов’язання перед громадами Червонограда, низки населених пунктів Сокальського району та Борислава.
Йдеться не лише про вугільнодобувну, але й нафтогазову промисловість.
Села Бендюга, Межиріччя, Сілець, Глухів та Острів Сокальського району страждають від постійних підтоплень через те, що розташовані фактично на шахтах. Ні закриті шахти, ні дієві не поспішають виконувати свої обов’язки. Закриті – через відсутність фінансування, дієві – з незрозумілих причин, які з’ясують відповідні урядові комісії. Але вже у понеділок недобросовісних директорів шахт перевірятимуть. У разі виявлення порушень міністр МНС наказав давати “жорсткі приписи з конкретними термінами виконання”.
Проблема №1 – брак фінансів
Окрім проблеми з шахтами, Львівщина має ще одну – завершення будівництва мостів і доріг, які постраждали від повені 2008 року.
Міністр МНС заявив, що сьогодні є можливість профінансувати завершення будівництва та ремонту мостів і доріг. Найближчим часом на обласному рівні буде проведено повторну експертизу кошторисної вартості будівництва цих об’єктів, після чого виділятимуть фінансування. Відповідне доручення – оглянути усі недобудовані об’єкти України Балозі дав Президент Віктор Янукович.
Зазначимо, що на добудову шести об’єктів загальнодержавного значення необхідно приблизно 116,4 млн грн, тим часом на завершення будівництва чотирьох мостів треба ще 24,2 млн грн.
Власне про кошти на нараді говорили усі доповідачі. І керівники управлінь, і міські голови, й очільники РДА – усі говорили про потребу фінансування з держбюджету і нездатність самостійно на місцевому рівні розв’язати проблеми закритих і ще дієвих гірничих підприємств. Віктор Балога зазначив, що за 3-4 роки буде завершено будівництво об’єктів, які відновлюють у межах програми протипаводкового захисту після повені 2008 року.
Утім чекати, що гроші попливуть рікою на Львівщину, вочевидь, не доведеться.
“Важливо, щоб ми вписалися у ті цифри, які розраховані станом на 2009 рік”, – наголосив Віктор Балога, додавши, що індексації не буде.
За словами голови Держводагентства України Василя Сташука, Кабінет Міністрів України виділив Львівщині найбільше грошей серед інших областей на будівництво протипаводкових споруд – 23 мільйони гривень. Темпом робіт на цих об’єктах міністр залишився задоволений, але попросив пришвидшити роботи.
“Об’єкти, які сьогодні будують за цією програмою на Львівщині, ми оглянули: це акумулюючі ємності в селі Мости, Чайковичі та в Тершакові. Одна з ємностей – у Тершакові – вже збудована і в 2010 році вже вберегла від підтоплення прилеглі населені пункти”, – повідомив Віктор Балога після огляду Городоцького району. Якщо на Львівщині завершать будівництво акумулюючих емностей, то у майбутньому це вбереже від підтоплень також Івано-Франківську та Чернівецьку області.
Радіації з “Фукусіми” боятися не треба
Міністр із надзвичайних ситуацій запевнив, що українцям не варто боятися “того, що залітає до нас з Японії”, й аварія на тамтешній атомній станція ніяк не вплине на екологічну ситуацію в Україні.
“Нам не треба нічого чекати. Нам потрібно всім розуміти, що покращення життя в Україні залежить від кожного з нас, і не думати про те, що говорять дилетанти від тих, хто себе вважає так званими експертами”, – сказав Балога.
“А нам у наших умовах сьогодні потрібно думати, як підняти рівень ВВП на душу населення в Україні, а не про те, що розказують політики від екології, що до нас залітає. Так, залітає по всьому світу – і в Каліфорнію залетіло, і в Росію, і в Європі є. Але це не буде впливати на екологічне середовище і на наше з вами здоров’я”, –
додав Віктор Балога.