Хоч порядковий номер вересня в календарі - дев'ятий, йому більше пасувала б нещаслива цифра 13. Бо найбільше лиха людство зазнало саме цього місяця. Найкривавіша в історії Друга світова війна розпочалася 1 вересня 1939 року, а завершилася 2 вересня 1945-го. Саме з 17 вересня 1939-го потрапила в більшовицьку м'ясорубку Західна Україна.
Однак 1 вересня розпочалася не лише Друга світова, а й могла розпочатися... Третя. Бо радянська ракета збила цього дня у 1983-му не лише південнокорейський "Боїнг-747" зі 269 пасажирами, а й чотири... американські військові літаки, про чиї уламки в морі писав французький дослідник Мішель Боюн. Війни між СРСР і США вдалося уникнути тоді лише дивом...
1 вересня 1870-го ще й Франція зазнала нищівної поразки від Прусії під Седаном. Цього ж дня у 1969-му в Лівії прийшов до влади диктатор Каддафі, за чиїм наказом згодом підривали французькі й британські пасажирські літаки.
3 вересня 1941-го в концтаборі "Аушвіц" уперше застосували газ "Циклон-Б". 4 вересня у 1940-му фашисти захопили владу в Румунії, а в 1984-му в колонії особливо суворого режиму на Уралі розпороли живіт поету та правозахиснику Юрію Литвину. Цього ж дня, але через рік, там же наглядачі вбили Василя Стуса, аби не допустити присудження йому Нобелівської премії. 9 вересня 1944-го Микита Хрущов підписав у Любліні договір між УРСР та Польщею про переселення українців Закерзоння до першої з них, в ході якого відбувся етноцид наших співвітчизників.
Після того, як 11 вересня 1973-го відбувся військовий заколот у Чилі, упродовж наступних днів там загинуло 5000 осіб. 13 вересня 1899-го в Нью-Йорку під колесами авто вперше загинула людина. 14 вересня 1812-го армія Наполеона ввійшла в Москву, аби масово гинути у ній від голоду й холоду та в пожежах. 14 вересня 1979-го вбивством лідера Афганістану Таракі розпочалася громадянська війна в його країні, яку супроводжувала інтервенція СРСР.
15 вересня 1916-го в ході Першої світової англійці вперше застосували на ріці Сомма танки, які впродовж наступних 92 років перетовкли мільйони людей. 16 вересня в 1930-му польські окупанти провели в Західній Україні кампанію кривавих "пацифікацій", а у 1982-му ліванська міліція влаштувала різанину в таборах палестинських біженців.
19 вересня 1941-го гітлерівці окупували Київ. 21 вересня 1659 року гетьманом України обрали Юрія Хмельницького, який разом зі своїми союзниками, а ними були в різний час і поляки, і московити, і турки, і татари, перетворював нашу Вітчизну на руїну.
27 вересня 1977-го під Україну заклали атомну міну - запустили першу на її території Чорнобильську АЕС. 28 вересня 1939-го договір про дружбу і кордони між СРСР і Німеччиною поділив між ними Західну Україну по "лінії Керзона".
28 вересня 1994-го відбулася найбільша післявоєнна катастрофа на Балтиці - затонули 852 пасажири та члени екіпажу парому "Естонія". 29 - 30 вересня 1941-го нацисти розстріляли в Бабиному Яру під Києвом понад сто тисяч мирних жителів. Та й 11 вересня 2001-го терористи вбили у Нью-Йорку 2702 людей.
Із приводу того, чому ж саме цього місяця людям так фатально не щастить, - декілька версій. Перша: позаяк у Старому Заповіті сказано, що як сьомий день тижня, так і аналогічний за порядковим номером місяць (а ним для авторів Біблії був вересень, бо Новий рік тоді зустрічали 1 березня) - не для роботи, а для відпочинку, то тих, хто порушує заповідь Божу, не омине Його Кара.
Друга: ймовірно, що вересневі трагедії зумовили підсвідомі спалахи масового рецидиву гніву, роздратування, злості в генетичній пам'яті значної частини людства. Бо, надавши 1 вересня 312 року християнам свободу віросповідання, римський імператор Костянтин Великий саме на цей день переніс Новий рік із 1 січня. А позаяк усі християнські країни - багато в чому культурні й духовні спадкоємці Римської імперії, то перш, ніж їхні королі та імператори веліли повернутися до зустрічі Нового року в січні, вони кількадесят століть святкували його у вересні. Упродовж наступних століть їх змушують цього місяця працювати, то чи не викликає це спротиву в їхній підсвідомості? Адже предки у генетичній пам'яті записали цілком протилежну інформацію - звичку нічогісінько щовересня не робити...
Третя версія: ми неабияк розлючені цього місяця тому, що християнські країни, крім різноманітного правового й культурного спадку Римської імперії, запозичили та упродовж тривалого часу практикували саме 1 вересня наповнення податками державних скарбниць. А кому подобається "від серця відривати" немалу частку того, що заробили коштом рясного поту з чола?
Людство цілком могло звикнути дратуватися щовересня й тому, що саме цього місяця в багатьох народів відбувалися третейські суди та перегляд спірних вироків. А негативних емоцій під час таких процедур можна увібрати в генетичну пам'ять на безліч поколінь...