У світі розпочинається нова глобальна епоха, пов'язана з виходом Китаю на світову арену першості. Прогнози експертів справдилися на чотири роки раніше, ніж на це можна було сподіватись, і значною мірою через сповільнення темпів росту економіки Сполучених Штатів. Таким чином США наступного року, найімовірніше, вперше за останнє століття звільнять місце лідера.
Авторитетна "The Financial Times" повідомляє, що наступного року частка Китаю у світовому об'ємі виробництва промислових товарів становитиме 17 %, США - 16 %. Такий різкий економічний стрибок Піднебесної став несподіванкою навіть для спеціалістів, оскільки, за підсумками 2007 р., частка США становила близько 20 відсотків, у той час як Китай контролював усього 13,2 % світового об'єму виробництва промислових товарів.
Китай потихеньку перетворюється на наддержаву й за технологічними досягненнями. За перші роки ХХI століття Китай заявив претензії на світове лідерство в галузі телекомунікацій та інформаційних технологій. Золотовалютні резерви Китаю, за прогнозами лондонського дослідного центру "Economist Intelligence Unit", становлять 2 трлн дол. Китайський золотовалютний запас називають одним зі стовпів стабільності американського долара.
За версією "Hurun Report" (китайського аналога американського журналу "Forbes"), 106 китайців мають власні активи на суму понад мільярд доларів. Це дало йому підстави поставити країну на другу сходинку у світовій першості за "поголів'ям" супербагатіїв. Перше місце (із 415 мільярдерами) досі залишається за США. А ось за кількістю мільярдерок, які самостійно нажили свій перший мільярд, Китай уже випередив решту країн світу. Із десяти найбагатших self-made жінок шість - китаянки. У десятці найбільших корпорацій світу командна першість також належить Китаю - п'ять із десяти проти трьох американських.
На часі одне з найскладніших питань: скільки коштувала Олімпіада і якими будуть наслідки вимушених витрат для китайської економіки? Олімпіада-2008 стане показником національної могутності для Китаю. За найскромнішими оцінками, загальний бюджет підготовки Олімпіади в Пекіні перевищив 40 млрд дол., за іншими - це десь 50 - 60 мільярдів (скажімо, остання Олімпіада в Афінах обійшлася організаторам у 12 млрд дол.).
В одній зі статей "Дзеркала тижня" (9 - 15 серпня 2008 р.) кандидат економічних наук В. Величко стверджує, що хоч економіка Пекіна й отримала найпотужніший імпульс для розвитку, однак, якщо поглянути на деякі внутрішні економічні показники та тенденції, можна побачити значне розшарування між різними верствами населення, а також велику ймовірність інфляції.
Цей автор не одинокий у своїх судженнях. На думку багатьох економістів, розвиток Китаю вкрай не здоровий. Незважаючи на майже тридцятирічне бурхливе економічне зростання, справжній бум, ця країна залишається зразком третього світу: дуже низький рівень культури, а життя підпорядковане жорстоким антиправовим постановам і указам. Вони демонструють у суспільно-економічній еволюції КНР відразу кілька песимістичних процесів. Передусім складності з демографією, викликані відомою "політикою однієї дитини": збільшується частка старих серед населення. Водночас спостерігається перекручування природної статево-вікової піраміди населення ще за однією шкалою. Двох дітей мати заборонено. Причому для більшості населення Китаю пенсії не передбачені. Отже, єдиною надією забезпечити стерпну старість є син (дочка іде в іншу родину й годувати батьків не зможе). Тому китайці масово знищують новонароджених дівчаток, щоб потім мати змогу народити й виростити хлопчика. Якщо нинішні тенденції збережуться до 2020 року, в КНР буде 15 мільйонів "вимушених холостяків", що неминуче призведе до зростання проституції й злочинності.