Новий Ірак?

Спецпідрозділи США, Британії і Франції  висадилися на території східної Лівії, в районах, які контролює опозиція

Спецпідрозділи США, Британії і Франції  висадилися на території східної Лівії, в районах, які контролює опозиція

Про це повідомила низка європейських мас-медіа з посиланням на пакистанський часопис “Pakistan Observer”. Згідно з інформацією, яку отримало видання з конфіденційних лівійських дипломатичних джерел, “23 і 24 лютого з військових кораблів США і Франції на швидкісних човнах у районі міст Бенгазі і Тобрук висадилися групи західних військових загальною чисельністю кілька сотень осіб. Завдання цих підрозділів – навчати особовий склад і сприяти збройним силам опозиції”.

За даними “Pakistan Ob­server”, зараз на сході Лівії створюються тренувальні табори, де працюють західні інструктори. Ще одне завдання груп спецназу – за потреби вивести з ладу систему протиповітряної оборони Лівії, а також протистояти структурам “Аль-Каїди”, якщо ті спробують активізувати діяльність.

Водночас, як передає BBC, після консультацій західні країни дійшли висновку, що у них сьогодні немає достатніх можливостей, щоб запровадити режим заборони на польоти в повітряному просторі Лівії урядової авіації. У разі ухвалення подібного рішення США та Британії доведеться в екстреному режимі перекидати з Афганістану бойові авіаційні підрозділи, що зараз зробити практично неможливо.

Раніше повідомляли, що США і Британія проводять переговори про оголошення повітряного простору над Лівією зоною, закритою для польотів. У такому разі західна авіація могла б збивати бойові літаки і гелікоптери, що підіймаються в повітря за наказом Каддафі. Раніше такі заходи вживали в Іраку і Боснії.

Тим часом США турбують лівійські запаси бойового отруйного газу – іприту. Як заявив глава Пентагону Роберт Гейтс: “Перш за все слід сказати, що ми уважно стежимо за ситуацією навколо цих запасів. Згідно з інформацією, яку ми отримали, охорону на сховищах посилено”. Лівія в січні 2004 року підписала Конвенцію про заборону і знищення хімічної зброї та офіційно визнала, що має у своєму розпорядженні 23 тонни іприту і великі обсяги хімічних речовин для виробництва нервово-паралітичного газу – зарину. Знищувати ці запаси Лівія почала наприкінці 2008 року і мала завершити програму до 2012 року.

Журналісти також поцікавилися у Роберта Гейтса, чи може Пентагон підтвердити, що Муаммар Каддафі використовував для придушення народних протестів бойову авіацію. “Ми бачили повідомлення про це в пресі, але підтверджень цього не маємо”, – відповів міністр оборони. Немає у Пентагону і точної інформації про кількість загиблих в Лівії, як і про потенційні можливості опозиції. “Треба ще подивитися, наскільки ефективно воєначальники, які відмовилися служити Каддафі, зможуть організувати сили опозиції”, – зазначив міністр.

Водночас представник зарубіжної опозиції в Лондоні Джумаа аль-Куматі заявив, що лідери повстанців вітають заходи міжнародного співтовариства у зв’язку з революцією в Лівії, проте відкидають будь-яке воєнне втручання ззовні, навіть якщо виникне загроза застосування Каддафі хімічної зброї. Джумаа аль-Куматі зазначив, що проблеми в Лівії можуть розв’язатися після капітуляції та еміграції Муаммара Каддафі. За словами опозиціонера, є відомості, що син полковника Сеїф Аль-Іслам обговорює із західними столицями можливість надання сім’ї Каддафі політичного притулку. Зокрема, Каддафі можуть поселитися в Білорусі, додав Джумаа аль-Куматі.

Натомість сам син Каддафі не боїться вторгнення іноземних військ: “Ми не боїмося, що вони атакують нас”. Також син Каддафі відмовився обговорювати можливість відставки батька. “Головним зараз є питання не про те, хто править країною, а про відновлення порядку”, – сказав він. Раніше Сеїф Аль-Іслам стверджував, що прем’єр-міністр Британії Девід Кемерон, а також лідери інших західних держав прагнуть організувати зміну режимів у Лівії та інших арабських країнах, тому що “хочуть стати героями і посісти місце в історії”. Також син Каддафі вкотре спростував повідомлення західних і арабських засобів масової інформації, а також лівійської опозиції про те, що владний режим знищує мирних жителів.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4419 / 1.57MB / SQL:{query_count}