Відгомін конфліктів в арабському світі

Бензин може коштувати 20 гривень за літр. Газ також зросте в ціні

Бензин може коштувати 20 гривень за літр. Газ також зросте в ціні

Увесь світ незабаром може стати заручником ситуації на Близькому Сході – джерелі нафти для світової економіки. Тамтешні заворушення вже нині призвели до того, що барель нафти дорожчий, ніж сто американських доларів. Утім, експерти радять на тому не заспокоюватися і чекати стрибка ціни “чорного золота” до 250 доларів за барель.

Від такого стрибка постраждають усі – вже нині, зважаючи і внутрішні, і на зовнішні причини, українські водії на заправках купують бензин дорожче, аніж американські. Варто зазначити, що 100 доларів за барель нафти у підсумку дає економічно справедливу ціну на літр бензину в Україні на рівні 9,5 гривні. Підвищення ж ціни на нафту на кожні 10 доларів додаватиме до названих 9,5 гривні ще 65 копійок. Відтак унаслідок нескладних підрахунків отримаємо 20 гривень за літр бензину на українських АЗС.

Неважко спрогнозувати, що буде з цінами на продукти, транспорт, одяг та інше. Адже від вартості пального залежить вартість перевезень, вартість же доставки товару входить у його остаточну ціну. Так ми можемо дочекатися і того, що, наприклад, вартість проїзду у маршрутці становитиме як мінімум 5 гривень.

Світові експерти з питань економіки всерйоз стурбовані ситуацією на Близькому Сході. Наприклад, керівник відділу інвестиційної стратегії у країнах Азії Арджуна Махендран попереджає: якщо в наступні три місяці ціни на нафту досягнуть позначки хоча би 120 доларів за барель, це сповільнить відродження світової економіки. Деякі його колеги-експерти більш песимістичні у прогнозах і кажуть, що отих 120 доларів за барель спричинять другу хвилю світової економічної кризи.

Услід за нафтою подорожчає і газ. Тенденції такі: газ дорожчає рівно через півроку після підняття цін на нафту. Досі газ не є особливо дорогим: у час економічної кризи Європа платила за газ на рівні 450 доларів за тисячну кубічних метрів, нині ж – на сто доларів менше.

Така ціна виникла і завдяки тому, що окрім російського, європейські країни, споживають газ і близькосхідний, який надходить їм трубопроводом “Зелений потік”. Нині ж газ може подорожчати не через півроку після нафти, а одразу ж. На це впливає безлад в арабському світі: експерти всерйоз говорять про ймовірну небезпеку підривання газопроводів. Варто додати, що лише в Лівії щороку добувають 12 млрд кубічних метрів газу. Звісно, від цього виграє Росія. Адже сибірські і нафта, і газ дорожчатимуть у контексті світових тенденцій.

А що ж чекає Україну? Нині ми платимо росіянам за газ приблизно 280 американських доларів за тисячу кубічних  метрів. До кінця року ця цифра становитиме 300 доларів, враховуючи 30-відсоткову знижку. Однак не все так просто у тій ситуації. Нам несподівано може гукнутися час, коли “Вона працювала”, тобто укладала газові контракти. У них ціна на російський газ для України прив’язана до ціни за барель нафти. Отже, й подорожчання газу і для населення, і для промисловості у цій ситуації нам не уникнути. Відтак вартість використаного газу знову ж таки відіб’ється на остаточній ціні товарів та послуг.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
3.6627 / 1.56MB / SQL:{query_count}