Нищівний афтершок

Кількість загиблих унаслідок землетрусу в Новій Зеландії може становити майже 300 осіб

Кількість загиблих унаслідок землетрусу в Новій Зеландії може становити майже 300 осіб

Близько 13.00 у вів­торок землетрус магнітудою 6,3 бала за шкалою Ріхтера струсонув місто Крайстчерч – другий за величиною населений пункт Нової Зеландії. Через кілька годин стало зрозуміло, що країну спіткало одне з найбільш руйнівних стихійних лих у її історії.

Якщо точніше, то це був не самостійний землетрус, а афтершок – повторний сейсмічний поштовх після землетрусу, що трапився поблизу Крайстчерча 4 вересня 2010 року. Незважаючи на те, що минулорічний удар був сильніший (магнітуда поштовхів тоді перевищила сім балів), його наслідки були значно менші: кілька пошкоджених будинків і мостів, перебої в постачанні електроенергії, дві важкі травми й жодного смертельного випадку.

І ось через чотири з половиною місяці новий удар призвів до катастрофічних руйнувань і небачених за новозеландськими мірками жертв: незважаючи на те, що країна перебуває в регіоні підвищеної сейсмічної активності, останній землетрус з більшою кількістю загиблих стався тут ще в 1931 році. Тоді жертвами стихійного лиха, яке досі вважали найбільшим в історії Нової Зеландії, стали 256 осіб. Влада побоюється, що цього разу загиблих може бути більше. Коли цей матеріал готували до друку, за офіційними даними, йшлося про 75 загиблих, однак рятувальники не виключали, що кількість жертв землетрусу може перевищити 300 людей. Так, більше30 осіб одночасно загинули у двох автобусах, на які впали уламки зруйнованих будинків. Ще кілька сотень жертв залишаються замурованими в напіврозвалених будинках або похованими під уламками. За даними поліції, в Крайстчерчі залишається шість великих ділянок руйнувань, які рятувальникам ще треба розібрати. Тільки на цих ділянках, за оцінками влади, під уламками можуть залишатися більше ста осіб. До них не входять люди, заблоковані в окремих зруйнованих будинках по всьому місту.

Руйнівну силу афтершоку пояснюють двома обставинами. По-перше, удар стався значно ближче до Крайстчерча, ніж це було у вересні: фокус землетрусу знаходився на глибині чотирьох кілометрів під землею, а епіцентр – усього за п’ять кілометрів від міста (вересневі поштовхи відбулися на глибині 16 кілометрів і на відстані 30 кілометрів від Крайстчерча). По-друге, вересневий землетрус стався рано-вранці, коли вулиці міста були практично порожніми. Натомість 22 лютого, о 13.00, центр Крайстчерча заповнили автомобілі, автобуси й пішоходи.

За свідченнями очевидців, обвалилися цілі квартали, асфальт на центральних площах і вулицях міста здійнявся догори, як мінімум, на метр. Практично повністю виявився зруйнованим один з архітектурних символів міста – англіканський собор. Дзвіниця будинку завалилася, засипавши уламками соборну площу. Серйозно пошкоджено також будинок центральної міської лікарні. Поштовхи зруйнували лінії електропередач і серйозно пошкодили телефонний зв’язок. Першого дня практично все місто залишалося знеструмленим. Унаслідок обриву електричних дротів у багатьох будинках спалахнули пожежі. Ситуація ускладнюється тим, що землетрус ще й порушив водопостачання. Оскільки більшу частину води спрямували на боротьбу з вогнем, мешканцям порадили чекати дощу й збирати дощову воду. Щоб уберегти людей від уламків будинків, що валяться далі, рятувальники й поліцейські скеровують перехожих до міських парків. Рух транспорту в центрі міста повністю перекрито. Загальний збиток міській інфраструктурі оцінюють у три мільярди доларів.

Можливості виїхати зі зруйнованого міста практично немає. Аеропорт Крайстчерча закрили відразу ж після першого поштовху, а через велику кількість охочих покинути місто на автомобілях на дорогах утворилися величезні корки.

Тим часом сейсмологи попереджають, що найближчими днями є велика ймовірність нових сильних поштовхів на околицях міста. Не виключається також, що землетрус невдовзі відбудеться в районі столиці Нової Зеландії – Веллінгтона.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4327 / 1.57MB / SQL:{query_count}