Мандрівні книги

У Львові став популярним світовий рух – буккросинг, головним принципом якого є поділитися цікавою книжкою з ближніми

У Львові став популярним світовий рух – буккросинг, головним принципом якого є поділитися цікавою книжкою з ближніми

Нині, на щастя, повертається мода на читання книжок. Про це свідчать численні зустрічі з письменниками, презентації книг, літературні дискусії та публічні читання творів. Та в наш час тотальної дорожнечі не завжди можна дозволити купити собі нову книгу. Але молодь знайшла вихід. Так, сьогодні у Львові популярності набув світовий рух під назвою буккросинг, головним принципом якого є поділитися книжкою з ближніми, з тими, хто її прагне прочитати. Але книга не повинна у вас осісти: прочитали – і відпустіть її у вільне плавання, щоб нею скористалися й інші. Тож у кав’ярнях Львова, книгарнях чи інших місцях культурного відпочинку ви можете знайти літературу, яка вас цікавить. Але натомість у цьому ж місці треба залишити свою.

Безпечні полиці для книг-мандрівниць

Цей рух прийшов до нас із Америки. В Англії є традиція залишати в метро прочитану пресу для того, щоб інші пасажири теж могли її переглянути. Цей приклад надихнув американського інтернет-технолога Рона Хорнбекера “відпустити” у світ улюблені книжки. У березні 2001 року він залишив 20 книг зі своїми координатами у холі готелю, в якому зупинився. А за півроку на сайті Хорнбекера було зареєстровано вже 300 активістів, які продовжили його справу. Відтоді і зародився новий рух під назвою буккросинг.

В Україну цей книжковий рух прийшов 2005 року. Щоправда, спочатку він не був дуже популярним, адже книжки просто забирали прибиральники, двірники або ж і звичайні перехожі, в яких вони осідали. Таким чином, її вільна мандрівка припинялась, так і не розпочавшись.

Для того, щоб такі книжки не пропадали, активні читачі почали створювати визначені місця, так звані “безпечні полиці”. Вони є переважно у книгарнях, кав’ярнях чи інших місцях культурного відпочинку. У Львові такі полички можна знайти у книгарні “Є”, на просп. Свободи, 7, та у кав’ярнях мережі “І like”. Там кожен охочий може вибрати собі літературу і, відповідно, поділитись своєю. Окрім цього, всі книжки реєструються на відповідних сайтах в інтернеті. Серед українських це – bookcrossing-ua.at.ua, bookcrossing.ru/ua або bookcrossing.in.ua. Тут можна простежити рух книжки, прочитати відгуки та рецензії на літературу.

У кав’ярнях за книжками приглядають відповідні працівники. Раніше вони опікувалися полицею в галереї “Ом”. Та через те, що галерея закрилася, потрібно було знайти інший прихисток книгам на обмін, адже їх було чимало – близько 200. А мережу згаданих кав’ярень вибрали не просто так – у цих закладах немає телевізора, і є йому альтернатива – шахи, журнали, а сьогодні і книжки.

“Учасники руху залишають свої книги у заздалегідь обраному буккросерами місці: в кав’ярні, читальному залі, на лавці в парку, на полицях книжкових магазинів, щоб і інші  читачі гортали сторінки до ранку. Щоправда, попередньо треба позначити книгу спеціальною наклейкою, які роздають у книгарнях”, – розповідає учасниця руху Іванка Романчук.

Тому якщо раптом у людному місці знайдете книгу, не потрібно відразу вважати її загубленою. Для початку, як розповідає Іванка, потрібно  подивитися на форзац, адже саме там буккросери повідомляють про справжнє призначення знахідки і дають коротку інструкцію, як діяти далі.

Читацький інтерес підігрівається

“На поличках можна знайти сучасних авторів. Це Любко Дереш, Сергій Жадан, Тарас Прохасько та багато інших, які є близькими львівським читачам. Трапляються класики, періодична преса або і зовсім не популярна література. Також буккросинг лояльний до малознаних авторів. Для них це ще один шанс знайти свого читача”, – каже Іванка. Видавці ж запевняють, що це не шкодить книготоргівлі, а навпаки – стимулює читацький інтерес до нових книг.

Сьогодні книжковий рух стає дедалі популярнішим. У мережі інтернет створено відповідні сайти, на яких активні учасники реєструють свої книги і, відповідно, можуть простежити їх рух.

Одним із завдань буккросингу є організація всесвітньої нестандартної бібліотеки цікавих книжок. Зважаючи на збільшення середньої вартості ціни на звичайну сучасну художню літературу, цей рух стає альтернативою для активних читачів. Окрім того, прочитані книги не обтяжують полиці – ними можна поділитися, взявши натомість іншу книгу або ж просто віддавши її у добрі руки.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.3591 / 1.58MB / SQL:{query_count}