Хто наступний?

Масові заворушення охоплюють все нові арабські країни і навіть докотилися до Китаю

Масові заворушення охоплюють все нові арабські країни і навіть докотилися до Китаю

Успіх інтернет-революції в Тунісі та Єгипті, де влади позбулися багатолітні президенти, надихнув мало не увесь арабський світ. Щодня надходять усе нові й нові повідомлення про організовані завдяки інтернету акції протесту в різних країнах. Якщо в Алжирі та Ємені вони відбуваються досить мляво, то в Лівії цими вихідними спалахнула справжня бійня.

Лівія: “до останнього патрона”

Щоправда, інформація звідсіля надходить уривчаста і часто неперевірена: в країні повністю відключений інтернет, а більшість іноземних журналістів вислали з країни. Однак, навіть за тими уривками, які все-таки проникли за межі Лівії, вимальовується дуже тривожна картина. У столиці Тріполі тривають справжні бої між супротивниками режиму полковника Муаммара Каддафі, який править країною вже 42 роки, з урядовими спецпідрозділами. Один із лікарів описав ситуацію в місті як “справжнє пекло”. “Увесь день на моїх очах заносили поранених. Більшість з кульовими пораненнями в голову і груди. У деяких зламані руки і ноги. Навкруги було чутно стрілянину”, – сказав лікар.

Дані про кількість жертв дуже різняться. За даними правозахисної організації “Human Rights Watch”, загинули щонайменше 173 осіб. Проте, відповідно до спеціальної таблиці, яку створили невідомі активісти в системі “Google Docs”, у Лівії загинули вже більше ніж 400 осіб.

Зважаючи на жорстку вдачу Каддафі, у це цілком можна повірити. Показовою є заява його сина Cаїфа, який заявив у ефірі державного телебачення, що уряд захищатиме свою владу “до останнього патрона”.

Ірак: ще один Тахрір

Відразу кілька міст країни охопили заворушення. У Багдаді зіткнення між маніфестантами й поліцією відбувалися на підступах до “зеленої зони”, де розташовані урядові установи. Найбільше людей збирається на центральній площі Багдаду, яка, так само, як і в Каїрі, називається Тахрір.

Особливу тривогу влади викликає зміна гасел – замість вимог економічного й соціального характеру звучать політичні. Демонстранти вимагають відставки уряду Нурі Аль-Малікі, що, на їх думку, не може впоратися із ситуацією, і розпуску парламенту. Крім того, богослови на проповідях у багдадських мечетях підтримали “законні вимоги іракського народу” і засудили “жорстоке поводження з маніфестантами” з боку влади. Стурбований Аль-Малікі у своєму телевізійному зверненні закликав іракців “набратися терпіння й не ставити під загрозу стабільність країни”.

Якщо в столиці поки що все більш-менш спокійно, то в провінціях дійшло до того, що мітинги розганяє армія. Так, на півночі в Сулейманії силовики розігнали 15 тисяч маніфестантів, які вимагали реформ у Курдському автономному районі.

Марокко: добрий король

Тисячі протестантів зібралися в неділю в столиці країни Рабаті з вимогою обмеження повноважень короля Могаммеда VI. Акцію протесту організовано з ініціативи групи, що називає себе “Рухом за зміни 20 лютого”.

Однак, на думку експертів, Марокко навряд чи буде охоплено масовими виступами, оскільки в країні спостерігається зростання економіки, а ставлення до королівської родини в цілому позитивне.

Китай: жалюгідна сотня

На інтернет-заклики виступити з вимогами “демократії, їжі, житла й справедливості” в Пекіні відгукнулося лише близько сотні людей. Акція тривала лише кілька хвилин. Заздалегідь поінформовані про підготовку акції представники охорони громадського порядку миттєво скрутили всіх протестантів, а заодно й кілька десятків перехожих, які збіглися подивитися на незвичну для Китаю атракцію.

P. S.  Зважаючи на все, інтернет-заворушення в різних країнах ще довго не зникатимуть з новинних стрічок. Головне, щоб було менше крові…
 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4044 / 1.57MB / SQL:{query_count}