Засудженим неповнолітнім бракувало повноцінного батьківського піклування та виховання
Сьогодні в Україні у десяти виховних колоніях перебувають 1432 засуджених, серед них 98 дівчат. Кожного другого засуджено на термін від 3 до 5 років, кожного третього покарано за крадіжки, розбій або пограбування, 14% – за умисне вбивство та заподіяння умисних тяжких тілесних ушкоджень. Ще близько тисячі заарештованих утримують у слідчих ізоляторах, очікуючи вироку суду. Таку статистику наводить уповноважена Верховної Ради з прав людини Ніна Карпачова.
За її словами, завдяки послідовним заходам щодо гуманізації каральної політики держави намітилася тенденція зменшення кількості неповнолітніх, засуджених до позбавлення волі, з 2000 року – втричі. Майже 6 тис. неповнолітніх, яких засуджено до покарань, не пов’язаних із позбавленням волі, перебувають на обліку кримінально-виконавчої інспекції.
Омбудсман пропонує главі держави розробити спільний проект щодо подальшої гуманізації кримінальної юстиції та законодавчого врегулювання питань здійснення правосуддя щодо неповнолітніх правопорушників. Як повідомили у прес-службі омбудсмана, відповідне звернення з цього приводу скеровано на ім’я глави держави.
Як наголошує Ніна Карпачова у зверненні до Президента, більшості засудженим неповнолітнім у повсякденному житті бракувало повноцінного батьківського піклування та виховання. Майже кожен четвертий із них ніде не навчався та не працював. “Тому дуже актуальною є проблема адаптації до міжнародних стандартів системи виховних колоній, аби малолітні порушники закону передусім були оточені увагою педагогів та психологів, а умови тримання повною мірою відповідали цим стандартам”, – каже омбудсман.