Життя серед хімії

Про якісні натуральні речі в побуті більшість споживачів часто згадує із ностальгією. Адже нині одяг, меблі, засоби для ремонту тощо переважно синтетичні

Про якісні натуральні речі в побуті більшість споживачів часто згадує із ностальгією. Адже нині одяг, меблі, засоби для ремонту тощо переважно синтетичні. Правда, можна знайти і натуральні, але коштують вони недешево, тому значній частині споживачів не доступні.

Як розповів “Пошті” Борис Кузь­мінов, завідувач Центральної на­уково-дослідної лабораторії та лабораторії промислової токсикології Львівського медуніверситету, полімерні матеріали, тобто синтетичні, нині використовують досить широко: для виготовлення дитячих іграшок, меблів, засобів гігієни, матеріалів для пакування тощо.

– Велика гама полімерних матеріалів – це матеріали, які застосовують для виготовлення пакування в харчовій промисловості, – говорить Борис Павлович. – Майже всі продукти харчування мають упаковку. У світі нині є тенденція, щоб міняти полімерну упаковку на паперову. У наших найближчих сусідів це вже реалізовано. Наприклад, у Польщі, Угорщині, Словаччині для пакування хліба використовують паперове пакування, яке екологічно чисте і його простіше утилізувати.

Іграшки під контролем

Величезну гаму полімерних матеріалів використовують для виготовлення іграшок. І як розповів завідувач лабораторії, ці вироби переважно завозять з Китаю. Особливо уважними покупцям варто бути з товарами, в яких поєднані іграшка та продукт харчування, наприклад льодяник. Іноді й іграшка, і сам льодяник не відповідають вимогам. Такі товари переважно продають там, де немає жодного контролю – на ринках, у кіосках. Там товари часто не мають жодних дозвільних документів і їх ніхто не перевіряє. 

Дуже уважними покупці повинні бути при виборі іграшок. Ці товари повинні бути виготовлені не тільки з якісних матеріалів, а й відповідати певним вимогам, наприклад,  фарба повинна бути стійкою до слини, до тертя тощо. Окрім того, є вимоги до безпеки технічної та до конфігурації іграшки, щоб дитина не травмувалася. Тож купуючи дитині забавку, Кузьмінов рекомендує читати маркування, яке має бути державною мовою й у якому повинно бути зазначено вік дитини, для якої безпечно купувати дану іграшку. 

Здавалося б, призначення засобів гігієни – забезпечити чистоту та комфорт для споживачів. Та, як виявляється, ці засоби можуть приховувати у собі небезпеку.

Як розповів Борис Павлович, підгузки, жіночі гігієнічні прокладки, серветки також виготовляють із полімерних матеріалів. Окрім того, що вони можуть виділяти шкідливі речовини, їх безпека та якість також залежить від умов, в яких зберігають та реалізують такі товари.

– У багатьох магазинах ці вироби продають поштучно, а це абсолютно не допустимо. Окрім того, такі вироби продають там, де є побутова хімія, яка виділяє небезпечні речовини. І якщо упаковку підгузків розпакувати, то ці речовини осідатимуть саме на підгузках, – говорить Борис Кузьмінов.

Лакуєте – не забувайте провітрювати

Дуже обережними слід бути, використовуючи лакофарбові вироби. Кожен лакофарбовий матеріал має такий критерій оцінки, як придатність приміщення до експлуатації після пофарбування. В сучасних лакофарбових матеріалів поверхнева плівка утворюється дуже швидко, але в середині відбуваються процеси полімеризації, які супроводжуються виділенням у навколишнє  середовище великої кількості шкідливих речовин. Тому приміщення після лакування треба інтенсивно провітрювати, навіть якщо запаху фарби чи лаку не чути. Адже в сучасних лакофарбових виробах використовують так звані екологічні розчинники, вони не мають сильного запаху, але шкоди завдають не менше. 

Завідувач лабораторії додав, що чим більше у приміщенні використовують меблів, які виготовлені з полімерних матеріалів, килимових покриттів, тим більша кількість шкідливих речовин потраплятиме в середовище, а відповідно і в людський організм. Навіть якщо кожен окремий виріб відповідає вимогам, у підсумку концентрація хімічних речовин може бути дуже значною. А найбільша небезпека полімерних матеріалів – це алергія, астма й інші недуги, які вони можуть провокувати. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4420 / 1.57MB / SQL:{query_count}