Озброєний та дуже небезпечний

Китай спровокував нову гонку озброєнь на Далекому Сході

Китай спровокував нову гонку озброєнь на Далекому Сході

Нещодавно західні мас-медіа насмішкувато повідомили про те, що в Китаї побудовано бетонну модель авіаносця. Однак уже наступного дня зазвучали тривожні коментарі фахівців: йдеться не про цяцьку для туристів, а про повноцінний тренажер натуральної величини. Бетонний корабель з капітанським містком, посадковою смугою і катапультою дозволить льотчикам китайської військово-морської авіації отримати необхідні навички насамперед у посадці і зльоті  цього типу кораблів, а також надасть необхідну практику наземному персоналу. Досі Китай не мав свого авіаносного флоту, але наприкінці грудня минулого року несподівано оголосив, що вже цьогоріч побудує перший авіаносець. Очевидно, що бетонна модель призначена для навчання його майбутнього екіпажу.

А загалом китайське нарощування озброєнь досягло гігантських масштабів. Якщо 2001 року оборонні витрати КНР становили 17 мільярдів доларів, то 2010-го – вже 78 мільярдів. Причому сюди не входить імпорт озброєнь. За оцінками міністерства оборони США, всі воєнні видатки Китаю минулоріч дорівнювали 150 мільярдам.

Така активність викликає чималу тривогу в сусідів, перш за все Японії, Тайваню та В’єтнаму, з якими у Пекіна давні територіальні суперечки. Втратили спокій і в Пентагоні, адже рік тому Китай заморозив військові контакти зі США на знак протесту проти продажу озброєнь Тайваню. Минулого літа відносини ще більше погіршали: Китай висловив різкий протест проти відправки атомного авіаносця “George Washington” у води Жовтого моря для патрулювання в районі Корейського півострова. У відповідь китайці почали розробку балістичної ракети, здатної топити американські авіаносці.

Роблять різкі рухи й інші країни регіону. Японія переглянула свої основні принципи в галузі оборони, затвердивши плани закупівлі п’яти підводних човнів, трьох есмінців, 12 винищувачів,

10 патрульних літаків і 39 гелікоптерів. Індія будує шість субмарин та серію фрегатів з використанням технології малопомітності й оголосила тендер на придбання чотирьох вертольотоносних кораблів-доків. Південна Корея та В’єтнам гарячково підсилюють свій підводний флот. Імпорт озброєнь активізувала Малайзія. Малюсінька місто-держава Сінгапур сьогодні є одним з 10 світових лідерів у галузі імпорту озброєнь. Австралія має намір протягом 20 найближчих років витратити 279 мільярдів доларів на нові субмарини, есмінці та винищувачі.

Експерти однозначні: в сукупності всі ці зусилля являють собою процес одночасного нарощування озброєнь в Азійсько-Тихоокеанському регіоні, здійснюваний у таких масштабах і такими темпами, які є безпрецедентними з часів “холодної війни”. Будемо сподіватися, що “гарячої” на Далекому Сході таки не буде.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4040 / 1.55MB / SQL:{query_count}